در گزارش شاپ مطرح شد؛

واردات در مقابل صادرات خودرو، انحصار در انحصار است

واردات در مقابل صادرات خودرو، انحصار در انحصار است

به گزارش شاپ دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اظهار داشت: 90 درصد بازار در انحصار دو خودروساز بزرگ کشور است و بزرگترین قطعه سازان هم با این خودروسازان شریک تجاری هستند، بدین سبب صادرات هم در انحصار این بخش می ماند.به گزارش شاپ به نقل از مهر، بعد از ماه ها کش و قوس بالاخره هفته گذشته اعلام گردید که مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح واردات خودرو به شرط صادرات خودرو، قطعه و خدمات نیروی محرکه موافقت کرده است.
در این رابطه مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت و گو با مهر اظهار نمود: نکته مهم در مورد این طرح این است که عملاً واردات خودرو در مقابل صادرات خودرو ممکن الوقوع نیست و به صورتی انحصار در انحصار است.
وی با اعلان اینکه واردات خودرو باید صورت گیرد و هیچ کس مخالف این امر نیست، اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۹۰ درصد بازار خودرو در انحصار دو خودروساز بزرگ کشور است و بزرگترین قطعه سازان کشور هم با این خودروسازان شریک تجاری هستند، بدین سبب صادرات هم در انحصار این بخش خواهد بود؛ یعنی هم واردات و هم صادرات انحصاری می شود.
دادفر با اشاره به این که در صادرات خودرو بسیار ضعیف عمل می نماییم، افزود: از سویی دیگر سوجریانی هم به وجود می آید؛ این که صادرکننده به اسم صادرات، خودرو و قطعات را در هر جایی رها کند و در مقابل واردات انجام دهد.
وی اظهار داشت: بجای ایجاد این انحصار، باید مانند سال ۹۴ عمل شود یعنی به رسمیت شناختن واردات برای همه اشخاص حقیقی و حقوقی؛ برای اطمینان از استفاده از خدمات بعد از فروش نیز باید فقط خودروهایی وارد شود که شرکت های خدمات دهنده شأن در ایران وجود داشته باشد، یعنی معاونت حمل و نقل وزارت صمت تأیید کند که شرکت ایکس در ایران نمایندگی دارد.
دادفر در مورد لزوم مدیریت منابع ارزی، اظهار نمود: واردات خودرو باید بوسیله واردات با ارز منشأ خارجی انجام شود؛ یعنی با ارز حاصل از کارهای خارج از کشور، خودرو وارد تا منابع ارزی هم مدیریت شود.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اظهار داشت: از سویی دیگر هم اکنون ۷۰ هزار دستگاه خودرو نمی تواند بازار را متعادل کند اما نکته این است که بازار مشخص می کند که چه تعداد خودرو وارد شود. در سال ۹۴ حدود ۹۰ هزار خودرو وارد شد اما ماشین در دست فروشنده ماند و به همین روال واردات در سال ۹۵ به حدود ۳۰ هزار دستگاه رسید. بدین سبب تجربه نشان داده که بازار خود تعیین کننده میزان نیاز و تقاضا خواهد بود و نباید دستوری عمل کرد.


منبع:

1401/02/11
10:09:45
5.0 / 5
733
تگهای خبر: ارز , بازار , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱