حق امتیاز در پیش فروش چیتگر چیست؟

حق امتیاز در پیش فروش چیتگر چیست؟

در این مطلب قصد بررسی این مساله را داریم که حق امتیاز در پیش فروش چیتگر چیست؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.به گزارش شاپ به نقل از مهر، اگر به دنبال خرید پروژه های ساختمانی در منطقه ۲۲ تهران رفته باشید یکی از عباراتی که به گوشتان خواهد خورد حق امتیاز است که امکان دارد کمی شما را سردرگم کند. برای اینکه این اصطلاح در خرید و فروش واحدهای مسکونی دیگر وجود ندارد و در ارتباط با پروژه های تعاونی ساز است. از آنجاییکه عمده پروژه های ساختمانی در این منطقه توسط ارگان های دولتی ساخته شده و دلیل آن هم مالکیت عمده زمینهای این منطقه توسط آنان است در این مطلب قصد بررسی این مورد را داریم که حق امتیاز در پیش فروش چیتگر چیست؟ پس در ادامه با ما همراه باشید.
مفهوم امتیاز پروژه های پیش فروش چیتگر اگر به سایت های آگهی املاک نگاهی بی اندازید عبارت پیش فروش در چیتگر را مشاهده خواهید کرد. پس در ابتدا به بررسی این مورد می پردازیم که پروژه های تعاونی ساز چگونه شکل می گیرند. ارگان های دولتی برای تامین نیاز کارکنان خود به مسکن زمین هایی را به آنان در برابر دریافت مبلغی به طور اقساط ماهیانه طولانی مدت آن هم به طور کسر از حقوق واگذار کرده اند که خود مالک آن زمین ها بوده اند. این کار در چارچوب تعاونی های مسکن در ارتباط با همان ارگان انجام می پذیرید و اشخاصی که زمین ها را دریافت کرده اند عضو آن تعاونی مسکن خواهند بود. حال برای ساخت آن پروژه می بایست اعضای تعاونی که همان کارکنان هستند هزینه های لازم برای گرفتن جواز و شروع عملیات ساخت را متناسب با سهم خود از پروژه پرداخت نمایند. همانطور که خودتان حدس زده اید تامین سرمایه بدین شکل برای یک پروژه ساختمانی عظیم آن به طور اقساطی از صد و یا شاید هزاران عضو تعاونی کاری بسیار مشکل است. در بعضی مراحل مانند گرفتن جواز که رقم آن به طور یکجا باید پرداخت گردد و هزینه سنگینی میباشد امکان دارد برخی اعضا قادر به پرداخت آن نباشند. بطور معمول در این موارد تامین سرمایه از طرف خود اعضا همیشه با شکست مواجه خواهد شد و در نهایت به سمت مشارکت در ساخت با یک شرکت پیمانکاری روی می آورند که در نهایت بدون پرداخت هزینه دیگر توسط اعضا و مشارکت با سازنده بر مبنای سهم خود از زمین صاحب متراژی از بنای ساخته شده خواهند شد. حال آن عضو تعاونی با هر قیمتی که پروژه را از تعاونی دریافت کرده بخواهد سهم خود و در واقع جای خودرا به شخص دیگری بدهد مابه التفاوت مبلغ پرداختی اولیه و قیمت روز سهم را بعنوان حق امتیاز دریافت خواهد نمود.
حق امتیاز چگونه محاسبه می شود؟ اگر بخواهیم مثال واضح تری برایتان بزنیم بعنوان مثال در سال ۱۳۹۳ یک ارگان دولتی طرحی برای واگذاری یک واحد مسکونی برای کارکنان خود اعلام می دارد شرایطی که اعلام می کند دریافت مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در ازای یک واحد مسکونی ۶۰ متری است که امکان دارد ۳۰ میلیون تومان را یکجا دریافت کرده و ۷۰ میلیون تومان را اقساط چند ساله از کارمند خود دریافت کرده باشد. پس بین آن کارمند و تعاونی مسکن مربوطه یک قرارداد به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در ازای یک واحد ۶۰ متری وجود دارد. در سال ۱۴۰۰ پروژه به اتمام رسیده و یا در مراحل پایانی است. حال اگر آن عضو بخواهد واحد خودرا به شخص دیگری منتقل نماید در واقع قرارداد ۱۰۰ میلیون تومانی خودرا می بایست به شخص دیگری واگذار کند. اما قرارداد ۱۰۰ میلیون تومانی وی در سال ۱۳۹۳ هم اکنون ۲ میلیارد تومان قیمت دارد. این مبلغ اختلاف بین ۱۰۰ میلیون تومان قرارداد و قیمت واقعی که یک میلیارد و نهصد میلیون تومان است بعنوان حق امتیاز توسط فروشنده دریافت می شود تا قرارداد خودرا به خریدار جدید واگذار کند. حق امتیاز غیر واقعی در پیش فروش چیتگر حال که توضیحات کاملی در مورد حق امتیاز ارائه کردیم این مورد مهم را بررسی می نماییم که هر حق امتیازی که در پروژه های پیش فروش چیتگر مطرح می شود باید ریشه یابی و ارزش گذاری شود. بعنوان مثال یک تعاونی خصوصی مسکن مانند پروژه ماهور تاسیس می شود و برای تامین سرمایه برای خرید یک زمین و سپس عملیات ساخت دعوت به مشارکت در پذیره نویسی پروژه خود می کند. در ابتدا مبالغی در چارچوب جدول پرداخت اولیه برای خرید از پروژه معرفی می گردند که درون آن مبلغی بعنوان حق امتیاز وجود دارد. در واقع تعاونی برای عضویت در تعاونی خود مبلغی بعنوان حق امتیاز دریافت می کند که جزو پرداختی های خریدار به تعاونی نیست. توجه داشته باشید در توضیحاتی که پیش تر عرضه کرده ایم زمانی که اعضای یک تعاونی شرایط ویژه ای را دارا باشند بعنوان مثال از کارکنان یک سازمان بوده اند که شرایطی از طرف آن ارگان برای اعضای آن تعاونی در نظر گرفته شده باشد (مانند واگذاری زمین در ازای مبلغی ناچیز و به طور اقساط طولانی مدت) در این حالت حق امتیاز مدلول پیدا می کند. در واقع حق امتیاز واگذاری شرایط ویژه برای عضویت در یک تعاونی یا پروژه است نه این که هر تعاونی تازه تاسیسی بعنوان حق عضویت در پروژه مبلغی بعنوان حق امتیاز دریافت کند و این مورد توسط خیلی از تعاونی های تازه تاسیس مورد سوء استفاده قرار گرفته است برای اینکه در تعاونی های دولتی چیزی بعنوان حق امتیاز وجود ندارد و تنها قرارداد اولیه معتبر است و بین خریداران جدید سال ها دست به دست می شود.
سنجش حق امتیاز یک پروژه اگر مرحله عضو گیری یک پروژه تمام شده و کلیه واحدها و یا سهام آن پروژه در اختیار اعضا باشد برای ورود به آن پروژه بر مبنای شرایط پروژه، پیشرفت، مبلغ اولیه، سابقه تعاونی و تسهیلات پروژه حق امتیاز به جهت اینکه یکی از اعضا جای خودش را به خریدار جدید واگذار کند محاسبه می شود. پروژه شهر طلا نمونه ای از پروژه های درحال ساخت است. پروژه هایی نیز وجود دارند که در مرحله تحویل قراردارند و کل مبلغ قرارداد ۲۰۰ میلیون تومان است اما امتیاز آن ۲ میلیارد تومان است که در واقع مبلغ کل واحد ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است. سنجش حق امتیاز یک پروژه بر مبنای مواردی که در بالا ذکر کرده ایم است و احتیاج به تحقیق درباره سابقه تعاونی و وضعیت ساخت آن پروژه دارد. اما اگر پروژه در مرحله عضو گیری باشد دریافت حق امتیاز مدلول ندارد و یک هزینه اضافه است و امکان دارد بعضی از تعاونی ها با تبلیغات بخواهند این مورد را کمرنگ نشان دهند که پروژه آنها دارای شرایط خاصی است. توجه داشته باشید در خرید از پروژه های پیش فروش باید تمامی موارد اعلام شده از تعاونی ها را به طور مکتوب شده در قرارداد از آنها بخواهید. بعنوان مثال اگر پروژه دارای وام است مدارک در ارتباط با آن باید رویت شود و اگر مالکیت زمین قطعی شده سند آن می بایست رویت شود. کلام آخر تعاونی های مسکن نقش مهمی در صاحبخانه شدن خیلی از مردم داشته اند. در این مطلب اهتمام کرده ایم این مورد را باز نماییم که حق امتیاز در پیش فروش چیتگر چیست و چگونه محاسبه می شود. دانستن این مورد برای سنجش و قیمت گذاری آن بر مبنای اصالت پروژه، سابقه سازنده، تعهدات و تسهیلاتی که بر روی آن وجود دارد می تواند موجب یک خرید موفق با کمترین ریسک و تحویل گرفتن واحد مسکونی در موعد مقرر شود.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1401/02/06
23:45:29
5.0 / 5
811
تگهای خبر: ارز , رنگ , سایت , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP