راه و مسكن در هفته ای كه گذشت؛

۲ میلیونی شدن واحدهای نهضت مسکن تا مرداد

۲ میلیونی شدن واحدهای نهضت مسکن تا مرداد

شاپ: وزیر راه و شهرسازی از توجه دولت سیزدهم به وعده ساخت 4 میلیون مسکن و شروع به ساخت 2 میلیون واحد نهضت ملی مسکن تا مرداد آگاهی داد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، در هفته جاری برخی انتقادات نسبت به عدم تامین اراضی نهضت ملی مسکن و نیز بی توجهی بانکها به اعطای تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی جهش تولید مسکن در سال قبل و ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی آن امسال سبب شد تا رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در نشستی با مدیران کل راه و شهرسازی استانها نسبت به اقدامات انجام شده درباب اجرای وعده ساخت ۴ میلیون مسکن از طرف دولت سیزدهم، روشنگری هایی انجام دهد و از مدیران کل راه و شهرسازی استانها پیگیری کند.
بر این اساس و طبق گفته های وزیر راه و شهرسازی، مقرر است تا مرداد ماه تعداد واحدهای در دست اقدام نهضت ملی مسکن به ۲ میلیون واحد برسد؛ همین طور از مرداد امسال افتتاح واحدهای تولید شده به تدریج شروع می شود.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به شایعاتی از کند بودن مراحل ساخت طرح نهضت ملی مسکن، اشاره کرد: روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن روند مناسبی دارد و به رغم آنکه سوابق ساخت مسکن مهر در کشور بوده است، ما در دولت سیزدهم و کمتر از ۸ ماه حدود یک میلیون واحد مسکونی را در دست اجرا داریم.
معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده امکان ویرایش اطلاعات نهضت ملی مسکن از اول اردیبهشت به مدت یک ماه فراهم گشته است.
محسن وطن خواهی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند از باقی ماندن ۴ هزار واحد مسکن هر در این شهر جدید و تکمیل آنها تا اختتام شهریور امسال آگاهی داده است که بر این اساس پرونده مسکن مهر پرند امسال بسته می شود.
حمیدرضا سهرابی معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پیشرفت فیزیکی ۶۰ هزار واحد طرح نهضت ملی توسط بنیاد را ۱۸ درصد برشمرد و اظهار داشت: در بخش مسکن شهری همکاری بانک مسکن با بنیاد همکاری مناسبی است.
محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن درباب تازه ترین وضعیت ارائه تسهیلات خودمالکی در سراسر کشور در اجرای طرح نهضت ملی مسکن اظهار داشت: قراردادهای خودمالکی ۹۵۹ پروژه به تعداد ۸ هزار و ۵۴۹ واحد منعقد شده است که مبلغ آن ۲ هزار و ۹۲۵ میلیارد تومان است.
شایان افزود: تا حالا یکهزار و ۱۵۰ میلیارد تومان از تسهیلات خودمالکی به حساب سازندگان پرداخت شده است.
امین ترفع، مدیرکل دفتر تجاری سازی و امور تشکل های وزارت راه و شهرسازی از برگزاری نخستین جلسه کارگروه روان سازی و توسعه ترانزیت در سال ۱۴۰۱ بعد از دو سال وقفه این کارگروه و با هدف شناسایی و رفع مشکلات ترانزیت کشور آگاهی داد و اظهار داشت: خوشبختانه هم اکنون حوزه معاون اول رییس جمهور بر اهمیت این مساله واقف بوده و چارچوب های تصمیم گیری به وجود آورده است که تصمیم گیری های این کارگروه می تواند هم به شورای عالی ترابری منتقل شده و تصویب شود و هم به سطوح بالاتر یعنی معاون اول رییس جمهور منتقل شود.
ترفع اعضای این کارگروه را علاوه بر وزارت راه و شهرسازی، اعضای شورای عالی ترابری و نماینده وزارت امور خارجه دانست.
عباس خطیبی معاون ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از پیشرفت ۶۸ درصدی ساخت راه آهن رشت-کاسپین آگاهی داد و اظهار داشت: کمبود منابع اعتباری، ارزش بالای زمینهای کشاورزی، باغات و مستحدثات مسیر و هزینه بالای تملک اراضی و صعوبت عملیات اجرائی در زمینهای باتلاقی از موانع مهم ادامه ساخت این پروژه است.
وی راه آهن رشت- کاسپین را آخرین حلقه مفقوده کریدور ریلی شمال- جنوب در کنار راه آهن رشت-آستارا دانست و اظهار داشت: باتوجه به اهمیت این مسیر ریلی در بعد ملی و بین المللی در مسافرت استانی سال قبل رییس جمهور جز مصوبات سفر قرار گرفت و قرار شد ۶، ۵۰۰ میلیاردریال اعتبار به پروژه تخصیص یابد.

1401/02/04
09:26:41
5.0 / 5
747
تگهای خبر: ارز , تولید , رنگ , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP