تهیه آئین نامه مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی ظرف ۶ ماه

تهیه آئین نامه مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی ظرف ۶ ماه

به گزارش شاپ معاون وزیر کار از تدوین آئین نامه اجرایی تبصره (۲) قانون مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی اطلاع داد. بر این اساس پیش نویس آئین نامه اجرایی قانون مقاوله نامه باید ظرف مدت ۶ ماه تهیه و جهت تصویب در هیأت وزیران از جانب وزیر کار به هیات دولت ارسال شود.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، قانون تصویب مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی ۱۹۸۱ (۱۳۶۰) و سند الحاقی (پروتکل) ۲۰۰۲ (۱۳۸۱) مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی آبان ماه سال قبل از تصویب مجلس شورای اسلامی گذشت که بعد از تایید در شورای نگهبان در تاریخ ۱۵ آذرماه ۱۴۰۰ جهت اجرا ابلاغ گردید.

این مقاوله نامه به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۲۳ آذرماه ۱۳۹۹ به تصویب هیأت وزیران رسیده بود.

بر اساس مقاوله نامه ۱۵۵ سازمان جهانی کار هر کشور عضو با عنایت به شرایط و رویه های ملی و با مشورت با تشکل های کارفرمایی و کارگری منتخب، سیاست ملی منسجمی را در مورد ایمنی و بهداشت شغلی و محیط کار باید تدوین و اجرا نماید و به صورت دوره ای مورد بازبینی قرار دهد.

مقوله بهداشت همواره بعنوان یکی از شاخصهای اصلی تأمین رفاه اجتماعی مطرح بوده و توجه به سلامت نیروهای کار در دستور کار دولتها قرار داشته است.

علی حسین رعیتی فرد ـ معاون روابط کار وزارت کارـ ضمن اشاره به مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی (شماره ۱۵۵) سازمان بین المللی کار می گوید: خوشبختانه در سالهای گذشته الحاق به این مقاوله نامه در دستور کار شورایعالی حفاظت فنی قرار گرفت و مطالعات امکان سنجی الحاق به مقاوله نامه مذکور و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت که اجرای آن توسط رئیس جمهور ابلاغ گردیده است.

به گفته وی، سازمان بین المللی کار، مقاوله نامه شماره ۱۵۵ را در زمره استانداردها یا مقاوله نامه های فنی قرارداده که در صورت تصویب آن در مجمع عمومی سالجاری سازمان بین المللی کار این مقاوله نامه به مقاوله نامه های بنیادین کار اضافه خواهد شد.

رعیتی فرد ضمن اشاره به اهمیت مصوبات این شورا در کمک به تحقق شعار سال، می افزاید: دبیرخانه شورایعالی حفاظت فنی باید به صورت مستمر اقدامات شایسته ای در این خصوص داشته باشد.

به دنبال تصویب پیوستن جمهوری اسلامی ایران به مقاوله نامه ۱۵۵ ایمنی و بهداشت کار، آئین نامه اجرایی آن جهت تصویب در شورایعالی حفاظت فنی در دستور کار قرار گرفت.

بر این اساس شورایعالی حفاظت فنی ملزم شده پیش نویس آئین نامه اجرایی قانون مقاوله نامه را ظرف مدت ۶ ماه تهیه و این آئین نامه را جهت پیمودن مراحل تصویب در هیأت وزیران توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به هیأت دولت ارسال نماید.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، آئین نامه اجرایی تبصره دو قانون مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی در یکصد و هفتاد و ششمین نشست شورایعالی حفاظت فنی تدوین شد و بعد از طرح و بررسی توسط اعضای شورا با اعمال نظرات و پیشنهادات اصلاحی به تصویب رسید.

منبع:

1401/01/25
13:12:11
5.0 / 5
728
تگهای خبر: استاندارد , بهداشت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP