مهندسان مشاور هفت شهر آریا موفق به کسب مقام از جایزه معماری شدند

مهندسان مشاور هفت شهر آریا موفق به کسب مقام از جایزه معماری شدند

شاپ: مهندسین مشاور هفت شهر آریا در حوزه های طرح های معماری، طرح های توسعه شهری و شهرسازی، طراحی شهری و همین طور طرح توجیهی فعالیت می کند.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، مهندسان مشاور هفت شهر آریا در سال ۱۳۸۳ به وسیله تعدادی از کارشناسان با تجربه ای که پیش از آن در سایر مهندسین مشاور مشغول به کار بودند و به همت مهندس مهرداد هاشم زاده همایونی تأسیس گردید. این مهندسان مشاور با توان علمی کارشناسان متعدد، در حوزه های طرح های معماری، طرح های توسعه شهری و شهرسازی، طراحی شهری و همین طور طرح توجیهی فعالیت می کند.
سال ۱۳۹۷ و پس از ضایعه درگذشت جانکاه و ناگهانی مدیریت این مهندسان مشاور، جناب آقای مهندس مهرداد هاشم زاده همایونی، این مجموعه توسط فرزند ایشان، آقای مهندس آرش هاشم زاده همایونی مدیریت می شود و مهندسین مشاور هفت شهر آریا امروزه تجربه دهه های گذشته را با روش های مدیرتی جدید درآمیخته و مسیر گذشته را پر توان ادامه می دهد و طراحی و اجرای اقامتگاه بوم گردی قدیم خونه یکی از پروژه های این مهندسان مشاور است.
اقامتگاه بوم گردی قدیم خونه گیلان
ایده اولیه اقامتگاه قدیم خونه گیلان در سال ۱۳۹۵ و برمبنای تجربیات برخی از جوانان که در حوزه گردشگری فعالیت داشتند مطرح گردید. در گام اول جهت بررسی توجیه پذیری پروژه، یک طرح توجیهی اقتصادی برای تحلیل قابلیت سرمایه گذاری پروژه تهیه گردید و توجیه پذیر بودن پروژه از ابعاد اقتصادی، مورد تأیید سرمایه گذاران قرار گرفت. در مرحله بعدی، یک طرح توجیهی فنی تهیه گردید و تأیید این نهادهای زیربط نیز برای آغاز به کار گرفته شد. در نهایت با بررسی زمینهای مختلف، موقعیتی در حومه شهر کیاشهر، روستای لسکوکلایه انتخاب و در زمینی به مساحت ۳۴۰۰ مترمربع کار شروع گردید.

ایده معماری اقامتگاه قدیم خونه گیلان
اقامتگاه قدیم خونه گیلان با الهام گرفتن از میراث تاریخی و طبیعی منطقه و برمبنای الگوهای معماری بومی، در امتداد الگوهای توسعه معماری پایدار و احترام به فرهنگ و محیط زیست بنا شده است. همچون چالش های پروژه یافتن شیوه ساخت بناهای بومی گیلانی باتوجه به منسوخ شدن روش های ساخت خانه های بومی بود، قدیم خونه بر خلاف الگوهای رایج فضاهای اقامتی، فضایی برای مکث، ماندن، تعامل و لمس همه جانبه معماری بومی گیلان است که با تواضع و در کمال خلوص و سادگی اهتمام دارد زندگی جاری را در کالبدی جدید و با الگوهای قدیم جهت استفاده کننده از فضا به وجود آورد.
جزئیات فنی طراحی برگرفته از معماری پایدار در ساخت اقامتگاه قدیم خونه گیلان
کرسی چینی چوبی خانه های گیلان (کرسی چینی ابنیه محلی گیلان در زبان محلی شکیل نام دارد) از ارکان مهم معماری گیلان محسوب می شود. چوب های به کار گرفته شده ردیف سوم و چهارم کرسی چینی (با نام محلی فیک) در اقامتگاه بوم گردی قدیم خونه، چوب های متعلق به خانه های بومی قدیمی بودند که امروزه برای ساخت خانه های جدید، تخریب و به کارگاه های تولید زغال فروخته می شوند و گروه اجرا با جمع آوری و خرید این چوب ها از این کارگاه های تولید زغال، فرصت باردیگر زیستن در یک بنای جدید را به آنها داد.
همچنین گروه طرح و اجرای پروژه برای چوب های ردیف پنجم و ششم کرسی چینی بنا (که بنه دار و سرکش در گویش محلی نامیده می شود) و نقش تیراصلی و ترازکننده بنا مورد را دارند، تصمیم گرفتند از تیرهای برق چوبی قدیمی و مستعمل محلی استفاده نمایند. (پلاک سال ۱۹۷۴ – ۱۹۷۵ روی برخی تیرها همچنان موجود است) این تیرهای برق چوبی، با جایگزین شدن تیرهای بتنی جدید در انبار اداره برق منطقه درحال از میان رفتن بودند که با مساعدت اداره برق این امکان به وجود آمد که پشتوانه بنای قدیم خونه گیلان را با مصالحی ۵۰ ساله بنا نماییم و تلاشی باشد برای جلوگیری از هدر رفت مصالح و ساخت و ساز مقرون به صرفه و نمایش قابلیت های معماری پایدار گیلان.

سازه سقف از دو ردیف تیرهای چوبی فرعی (با اسامی آجار و سر چوب) تشکیل شده است. در امتداد استفاده از الگوهای معماری پایداری برای پروژه، سر چوب ها از چوب صنوبر محلی و آجارها از ترکه های نی محلی (با نام بامبو) تهیه شد. تمام اتصالات این عناصر سازه ای سقف، بدون استفاده از مصالح جدید (میخ، پیچ) و با بهره گیری از طنابی از ساقه برنج به نام وریس که به دست بانوان روستایی بافته شده بود، متصل شدند. این مصالح همگی عناصری سبک، بوم آورد و مقرون به صرفه و قابل تهیه توسط مردم بومی روستا هستند.
قدیم خونه، طراحی یک بنای کاملاً پایدار، با هماهنگی کامل با ضوابط و استاندارهای جدید
امروزه هویت معماری بومی و محلی که منطبق با اقلیم منطقه باشد جای خودرا به معماری بی هویت داده است و پروژه قدیم خونه اهتمام بر احیای هویت معماری بومی کرده است. قدیم خونه شامل دو طبقه اقامتی با زیربنای ۶۰۰ مترمربع است. وجود نرده ها و ستون های چوبی در ایوان های دوطبقه، ایوان هایی را ایجاد کرده است که این ایوان ها در گویش محلی تلار نام گذاری می شود. هر طبقه شامل ۴ اتاق اقامتی است که با سرویس بهداشتی، حمام و تأسیسات سرمایش و گرمایش جدید، با هماهنگی کامل با ساختار بومی – اقلیمی پروژه و با تبعیت از ضوابط و استانداردهای ساختمانی و ضوابط ایمنی اقامتگاه های بوم گردی تجهیز شده است، قدیم خونه همین طور شامل ۸ اتاق اقامتی است که ۴ اتاق مستر و دارای سرویس بهداشتی مجزا هستند، کف اتاق ها از حصیر پوشیده شده که تداعی گر فضاهای سنتی می باشد و کمدهایی که در اتاق ها وجود دارند نیز فضایی جهت قرارگیری رختخواب ها هستند.
قدیم خونه، و تقدیر ویژه هیأت داوران چهاردهمین دوره جایزه معماری و معماری داخلی ایران
جایزه معماری و معماری داخلی ایران به همت مجله معماری و ساختمان هر ساله در زمینه جغرافیایی ایران انجام می شود. این جایزه در دوره چهاردهم در سال ۱۴۰۰ در چهار بخش با عناوین، گروه طراحی و اجرا بناهای مسکونی، گروه بازسازی و مرمت بناهای مسکونی، گروه طراحی و اجرا بناهای عمومی، گروه بازسازی و مرمت بناهای عمومی برپا شد. مراسم اعلام نتایج و اهدا و جوایز چهاردهمین جایزه معماری و معماری داخلی ایران در روز پنجشنبه ۲۹ مهر ماه ۱۴۰۰ در کتابخانه ملی ایران و با حضور اندیشمندان، فرهیختگان، مسئولین و معماران و شهرسازان مطرح کشور برپا شد.
پروژه اقامتگاه بوم گردی قدیم خونه گیلان با طراحی مهندسین مشاور هفت شهر آریا، در بین ۱۴۶ پروژه ارسالی به این رویداد موفق گردید تقدیر ویژه هیأت داوران چهاردهمین دوره جایزه معماری و معماری داخلی ایران را در بخش گروه بازسازی و مرمت بناهای عمومی کسب نماید. مهندسان مشاور هفت شهر آریا با کسب این عنوان، مفتخر است قدمی کوچک در اعتلای معماری پایدار و کهن این مرز و بوم به جهانیان را بردارد. همین طور این مهندسان مشاور افتخار دارد که این بنای پایدار را، کاملاً برمبنای معماری بومی و محلی و پایدار ایران، از ابتدا تا اختتام به انجام رسانند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1401/01/23
21:53:10
5.0 / 5
827
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP