حذف قرعه کشی خودرو به زمان دیگری موکول شد

حذف قرعه کشی خودرو به زمان دیگری موکول شد

به گزارش شاپ معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: حذف قرعه کشی خودروسازان به مرور و با افزایش تیراژ تولید اتفاق خواهد افتاد.به گزارش شاپ به نقل از صداوسیما، منوچهر منطقی درباره حذف قرعه کشی خودرو در سال ۱۴۰۱، با اشاره به این که هیچ اتفاقی در فرودین امسال نسبت به اسفندماه سال ۱۴۰۰ برای حذف قرعه کشی ها نیافتاده اظهار داشت: مطلبی که وزیر صمت درباره حذف قرعه کشی گفته بود کاملاً درست است، اما در ماه های آتی و با بالا رفتن تیراژ تولید اتفاق خواهد افتاد.
منطقی اضافه کرد: وقتی تقاضا در بازار زیاد و عرضه کم است قیمت خودرو بالا می رود و هم اکنون در عرضه و تقاضای بازار، فاصله معناداری وجود دارد که یکی از راه های حذف قرعه کشی این است که تولید و عرضه خودرو بیشتر شود.
معاون وزیر صمت با اعلان اینکه محاسباتی انجام شد که اصولاً در بازار ایران چه تعداد خودرو باید ارائه شود تا به نقطه ای برسد که تقاضا برای قرعه کشی نباشد، اظهار داشت: اگر تولید خودرو به یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه برسد دیگر کسی به دنبال قرعه کشی نخواهد رفت، بدین سبب تولید امسال روی عدد یک و نیم میلیون برنامه ریزی شد که عرضه و تقاضا به هم نزدیک شود.
وی اشاره کرد: بدین سبب در ماه های آتی متناسب با عرضه هایی که در خودرو های مختلف صورت خواهد گرفت، می توانیم بگوییم که تقاضاها پایین تر می آید و هر چقدر جلوتر برویم تعداد خودرو های بیشتری از پروسه قرعه کشی حذف خواهد شد.
منطقی اضافه کرد: حتی می شود پیش بینی نمود که در بعضی خودرو ها عرضه آنقدر زیاد شود که فروش نقدی هم داشته باشند و بصورت اقساطی ارائه شوند، بدین سبب بحثی که آقای وزیر مطرح کردن کاملاً درست است و با افزایش تولید این اتفاق خواهد افتاد، البته به مرور و در ماه های آتی به وقوع می پیوندد.
معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت اشاره کرد: وقتی که می گوئیم ابتدای سال قرعه کشی حذف می شود باید یک اتفاقی افتاده باشد، اما هیچ اتفاقی در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ نسبت به اسفندماه سال ۱۴۰۰ نیافتاده است، اما وقتی جلوتر برویم و عرضه خودرو یک و نیم برابر شود تقاضا و عرضه به هم نزدیک می شود و شاهد خواهیم بود که در اواخر بهار برخی از خودرو ها و در آخر تابستان یک مقدار دیگر از این ها و تا آخر سال تعداد بیشتری از خودرو ها از قرعه کشی حذف خواهند شد.
منطقی در آخر اشاره کرد: وزارت صمت تلاش می کند در سال جدید بدهی قطعه سازان بصورت مناسب و یکسان و منصفانه پرداخت گردد و این مساله با مدیریت روش نقدینگی که خودروسازان دارند و وزارت صنعت بر آن نظارت خواهد کرد، انتظار می رود بدهی آنها به قطعه سازان به حد مطلوب برسد تا در نهایت ظرف ۴ ماه یا ۱۲۰ روز آینده به آنها پرداخت گردد.


منبع:

1401/01/22
16:34:20
5.0 / 5
753
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP