در گفت وگو با شاپ اعلام شد

اقدامات بنیاد ملی نخبگان برای اجرای مصوبه اخیر هیات دولت

اقدامات بنیاد ملی نخبگان برای اجرای مصوبه اخیر هیات دولت

به گزارش شاپ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه با وجود آنکه مصوبات وجود دارد، ولی هنوز نخبگان وارد بدنه اجرائی کشور نشده اند، اظهار داشت: برای اجرای مصوبه اخیر امور نخبگان، کارگروه مشترکی با سازمان امور اداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی تشکیل شده است که امیدواریم در 6 ماه اول سال 1401، این مصوبه اجرائی شود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، اعضای هیات علمی، دانش آموختگان برتر دانشگاهی، دانشجویان آینده ساز، دانش آموزان مستعد تحصیلی، برگزیدگان حوزوی، برگزیدگان ادبی، برگزیدگان هنری، برگزیدگان قرآنی و مخترعان و نوآوری طیف وسیعی است که بنیاد ملی نخبگان از آنها برای اثربخشی در جامعه و حل مسائل مبتلا به کشور با بهره گیری از راهکارهای نوآورانه، حمایت می کند.
اشتغال با اهمیت ترین دغدغه نخبگان است که دراین زمینه بتازگی این نهاد حامی نخبگان مصوبه ای در هیات دولت دارد که برمبنای آن علاوه بر برگزاری دوره های توان افزایی برای آنها، زمینه هایی برای به کارگیری آنها در پست های تخصصی درحال فراهم سازی است.
این که چه مقدار بنیاد ملی نخبگان دراین زمینه موفق خواهد بود و همانند سایر لوایح و قوانین تنها بر روی کاغذ نماند و اجرای ۱۰۰ درصدی آن جامه عمل بپوشد، موضوعی است که قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تاکید دارد که این مصوبه برای همه دستگاهها به جز وزارت اطلاعات لازم الاجرا است و اعلام نمود که کارگروه مشترکی با سازمان امور اداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی تشکیل شده و نمایندگان دستگاهها عرضه شدند و در آن کلیه الزامات اجرائی این مصوبه همچون شیوه نامه ها و طراحی امور و بارگذاری در سامانه توسط این کارگروه طراحی خواهد شد و امیدوار است که در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۱، این مصوبه اجرائی شود.
البته وی یادآور می شود بنیاد همین طور در پی ساماندهی اعطای جوایز است و تلاش دارند تا اعطای این جوایز در امتداد افزایش اثربخشی نخبگان در کشور باشد.
دلایل امتناع دستگاهها از جذب نخبگان
دکتر ناصر باقری مقدم در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به چالش های نخبگان در جذب در دستگاهها، توضیح داد: دستگاهها برای جذب نخبگان به دلیلهای مختلف از جذب نخبگان امتناع می کردند. دلایلی که از طرف این دستگاهها اعلام می شد، دلیلهای درستی بود که نمونه آن این بود که آنها اعلام نمودند نخبگان توان نخبگی در مباحث مهندسی را دارند؛ ولی از نظر مدیریتی و اداری، توانمند نیستند که از نظر ما این دلیل یک دلیل منطقی بود.
وی تصریح کرد: برای حل این مشکل در مصوبه اخیر، بنیاد ملی نخبگان موظف شده است که با همکاری سازمان امور اداری و استخدامی، دوره های توانمندسازی نخبگان برگزار کند تا آن زمان که نخبگان وارد دستگاهها می شوند، علاوه بر توانمندی های نخبگی خود، در حوزه های دیگر نیز توانمند باشند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه این دوره ها از سال آینده راه اندازی خواهد شد، اضافه کرد: از طرف دیگر دلایلی برای امتناع از جذب نخبگان عنوان شد که دلیلهای درستی نبود. اگر ما می خواهیم سطح حکمرانی را ارتقا دهیم، باید اهتمام شود تا نخبگان وارد دستگاهها شوند؛ ولی خیلی از دستگاهها اعلام نمودند که این فرد سلسله مراتب اداری را رعایت نکرده است و بدین جهت باید از مراحل پایین تر شروع کند.
وی تصریح کرد: برمبنای مصوبه هیات دولت، ضرورتی ندارد که نخبگان برای جذب در دستگاه های اجرائی وارد سلسله مراتب اداری شوند، بلکه باید متناسب با توان آنها، در جایگاه، مورد استفاده قرار گیرند.
باقری مقدم در پاسخ به این پرسش که چرا این افراد باید در دستگاهها مدیر شوند، در صورتیکه در جایگاه تحقیقاتی اثربخشی بیشتری دارند، اظهار داشت: تمرکز این مصوبه جدید جذب و به کارگیری نخبگان است و این امر به مفهوم مدیر شدن نیست و تاکید می شود که بخش عمده ای از این نخبگان باید در کارهای تخصصی مشغول به فعالیت شوند و طراحی شغلی برای این دسته از افراد در دستگاهها نیز در این راستا است، ولی از طرف دیگر یکی از مشاغل مهم سازمان های اجرائی، مدیریت است و این نیز از تاکیدات مقام معظم رهبری است که از نخبگان در مدیریت میانی دستگاهها استفاده گردد.
وی افزود: بر این اساس ما معتقدیم که هم نخبگان در پست های تخصصی و هم در پست های مدیریتی به کار گرفته شوند.
مقاومت دستگاهها در جذب نخبگان
باقری مقدم، با اشاره به اینکه مصوبه بنیاد، مصوب هیات دولت می باشد، اظهار داشت: مصوبات هیات دولت برای همه دستگاه های اجرائی، لازم الاجرا است و بنا داریم که دراین زمینه سامانه ای را راه اندازی نماییم و در آن با هدف شفاف سازی، اعلام عمومی نماییم که چند نفر از نخبگان کشور وارد دستگاه های اجرائی شده اند.
بگفته این مقام مسؤول، برای این منظور کارگروه مشترکی با سازمان امور اداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی تشکیل شده است و نمایندگان دستگاهها درحال معرفی شدن هستند و در آن کلیه الزامات اجرائی این مصوبه همچون شیوه نامه ها و طراحی امور و بارگذاری در سامانه توسط این کارگروه طراحی خواهد شد و امیدواریم در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۱، این مصوبه اجرائی شود.
وی با اشاره به اینکه ماده دو مصوبه جذب نخبگان در دستگاه های اجرائی، برای کلیه دستگاهها به جز وزارت اطلاعات، لازم الاجرا است، اضافه کرد: این مصوبه به همه دستگاهها ابلاغ گردیده، ضمن آنکه به همه مراکز بنیاد ملی نخبگان در استانها اعلام کردیم که به استانداری ها اعلام شود؛ ولی باید توجه گردد که تنها یک ماه از این مصوبه می گذرد.
باقری مقدم، موضوع نخبگانی را یک موضوع ملی دانست که باید همه دستگاهها در آن مشارکت داشته باشند و اضافه کرد: بدین جهت رسیدگی به آن تنها بر عهده بنیاد ملی نخبگان نیست و بنا داریم بجای آنکه پاسخگوی آن باشیم، مطالبه گر باشیم که چرا با وجود آنکه مصوبات آن وجود دارد و توانمندی های افراد سنجیده شده، ولی هنوز این افراد وارد بدنه اجرائی کشور نشده اند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار نمود: بحث جذب و به کارگیری نخبگان یک موضوع متعلق به همه دستگاه های کشور است و بخش کوچکی از آن بر عهده بنیاد است و دستگاه های اجرائی کشور، سهم عمده ای دراین زمینه دارند و با هم فکری ها و هم افزایی هایی که با آنها انجام می شود، سعی شده است که دستگاهها به سمت به کارگیری نخبگان بروند؛ هر چند که این مصوبه، مصوبه هیات دولت می باشد، پیگیر اجرا شدن آن نیز هست.
تغییر رویکرد بنیاد ملی نخبگان در اعطای جوایز نخبگی
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه عمده جوایز اعطا شده از طرف بنیاد بر توانمندی آنها متمرکز بوده است، اظهار داشت: ولی رویکرد ما این است که باید جوایزی تعریف شود که بیشتر جهت گیری آن بر اثربخشی باشد.
وی افزود: اعطای این جوایز کمک می نماید که نخبگان توانمندتر شوند، ولی بخش مهمی که از سال آینده مورد توجه قرار خواهد گرفت، اعطای جوایزی است که به دست آوردن آن مبتنی بر آنست که نخبگان مساله ای از مشکلات را مرتفع کرده باشند.
باقری مقدم با اعلان اینکه این رویکرد به دنبال افزایش اثربخشی نخبگان است، تصریح کرد: از امسال ما دراین زمینه متمرکز می شویم و با طراحی هایی که صورت می گیرد، نخبگان به سمت اثربخشی بیشتر هدایت خواهند شد.
منبع:

1401/01/21
13:23:23
5.0 / 5
770
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , دستگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳