پیشبینی خط اعتباری جدید برای تعاونی ها

پیشبینی خط اعتباری جدید برای تعاونی ها

به گزارش شاپ به قول وزیر کار، ۲۰ هزار میلیاردریال خط اعتباری جدید برای تعاونی ها پیشبینی شده و منابع خوبی در بودجه ۱۴۰۱ برای بخش تعاون درنظر گرفته شده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، تعاونی ها یکی از ابزارهای توسعه فعالیت های اقتصادی و اجتماعی در کشور به شمار می روند که نقش موثری در رونق تولید و اشتغال، ارتقای سطح درآمد و رفاه افراد و بهبود شرایط کسب و کار دارد.

تجربه کشورهای توسعه یافته نشان داده است که تعاونی ها بهترین و دموکراتیک ترین سازمانها و تشکل هایی هستند که زمینه تجمیع سرمایه های خرد و بکارگیری نیروهای خلاق و مستعد و با انگیزه برای انجام کارهای گروهی و مشارکتهای کارآفرینانه را فراهم می کنند.

شرکتهای تعاونی ضمن تجمیع سرمایه های خرد و ایجاد اشتغال، درآمد حاصل از فعالیت را به نحو مطلوب و عادلانه بین اعضای خود تقسیم می کنند.

حجت الله عبدالملکی ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۲۰ هزار میلیاردریال خط اعتباری جدید برای تعاونی ها به منظور تقویت و تثبیت و رونق اشتغال بخش تعاون اطلاع داد و اظهار داشت: به منظور پویایی اقتصاد و بسترسازی برای مشارکت مردم ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار در چارچوب خط اعتباری جدید برای تعاونی ها پیشبینی شده است.

آنطور که وی گفته، علاوه بر تعریف این خط اعتباری جدید، منابع خوبی هم در بودجه سال ۱۴۰۱ برای تعاونی ها دیده شده است.

به گفته عبدالملکی، تقویت تعاونی ها یکی از راهبردهای وزارت کار در جهت توسعه اشتغال است و در این راستا طی ۶ ماه گذشته مشکل بیشتر از ۵۰۰ تعاونی غیر فعال برطرف شده است.

پیش از این مهدی مسکنی ـ معاون امور تعاون وزارت کارـ از تقویت بخش مالی تعاونی ها با برقراری خط اعتباری ۲۰۰۰ میلیارد تومانی و ابلاغ آیین نامه آن اطلاع داده بود.

وی همینطور گفته بود یارانه مناسبی از محل ردیف شکل گیری و توانمندسازی تعاونی ها برای هر نوع از تعاونی ها اختصاص پیدا خواهد نمود.

شهریور ماه سال قبل هم تفاهمنامه «اختصاص خط اعتباری ۲۰۰۰ میلیارد تومانی با نرخ ترجیحی» میان معاونت امور تعاون وزارت کار، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون به امضا رسید و اعلام گردید که خط اعتباری مذکور با همکاری بانک توسعه تعاون جهت سرمایه گذاری در بخش تعاون اختصاص یافته تا منابع آن در ۶ ماهه دوم سال در اختیار تعاونی ها قرار گیرد.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، با عنایت به آمار بالای بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، توسعه و گسترش شرکتهای تعاونی و حمایت و توانمندسازی بخش تعاون میتوان به ایجاد اشتغال فراگیر و ارزان کمک نماید.

به اعتقاد کارشناسان، توسعه تعاونی ها به تولید و توزیع عادلانه ثروت، رفاه اجتماعی، ایجاد اشتغال پایدار، استفاده از سرمایه های خرد مردمی و تاب آوری در جامعه منجر می شود.

منبع:

1401/01/15
22:58:30
5.0 / 5
861
تگهای خبر: ارز , تولید , دانشگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP