به منظور نوسازی مسكن انجام می شود

پرداخت وام ۶۰۰ میلیون تومانی در اطراف حرم شاه عبدالعظیم

پرداخت وام ۶۰۰ میلیون تومانی در اطراف حرم شاه عبدالعظیم

به گزارش شاپ به دنبال افزایش سقف تسهیلات نوسازی مسکن در اطراف حرم های مطهر چهار شهر مشهد، قم، شیراز و تهران به ۶۰۰ میلیون تومان، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران، پرداخت سقف این تسهیلات را برای اطراف حرم حضرت عبدالعظیم (ع) قابل اجرا دانست.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، از اوایل فروردین ماه سال جاری وام نوسازی و بهسازی مسکن به ۴۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد اما در چهار شهر مشهد، قم، شیراز و تهران و در محدوده حرم امام رضا (ع)، حرم حضرت معصومه (ع)، حرم شاهچراغ (ع) و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان رسیده که ۱۵۰ میلیون تومان از وام کلیه متقاضیان بدون سود بانکی پرداخت می شود.
بر این اساس و بنا به قول خلیل محبت خواه ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران ـ سقف تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده در شهر تهران ۴۵۰ میلیون تومان و در شهرهای استان ۳۰۰ میلیون است اما این تسهیلات در شهرری و محدوده بافت فرسوده اطراف حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع) به ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است.
مالکان مسکن می توانند به پایگاه اطلاع رسانی شرکت بازآفرینی شهری یا سامانه ثبت نام مسکن حمایتی (نهضت ملی مسکن) رجوع و با وارد کردن کدپستی منزل مسکونی خود از واقع شدن آن در بافت استعلام کرده و برای دریافت تسهیلات تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان اقدام نمایند. دریافت این تسهیلات احتیاج به هیچگونه سپرده گذاری ندارد.
این وام به مالکان و انبوه سازانی تعلق می گیرد که در محدوده بافت فرسوده، سکونت گاه های غیررسمی و بافت تاریخی مبادرت به ساخت وساز کرده و پروانه ساخت را از شهرداری دریافت کرده باشند علاوه بر این پروژه هم می بایست ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد.
مالکان علاوه بر تسهیلات فوق می توانند از سایر مزایای ساخت مسکن در بافت فرسوده شامل انشعابات رایگان، آب، برق، گاز و تخفیفات نوسازی شهرداری ها هم استفاده کنند.
درمورد نحوه محاسبه نرخ سود این تسهیلات، آنطور که چند روز قبل محمد آئینی ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ اعلام نمود ۱۵۰ میلیون تومان از تسهیلات نوسازی در تمامی شهرها با سود صفر درصد پرداخت می شود. مابقی ۱۸ درصد خواهد بود. بنابراین نرخ سود در تهران حدود ۱۲ درصد، در کلانشهرها ۱۱ درصد و در سایر شهرها حدود ۱۰ درصد است. علاوه بر این در تهران ۱۵۰ میلیون تومان دیگر از این تسهیلات و در سه شهر دیگر قم، شیراز و مشهد ۲۰۰ میلیون تومان با سود ۹ درصد است و اگر متقاضیان تحت پوشش نهادهای حمایتی باشند سود این بخش از تسهیلات ۴ درصد خواهد بود.
آئینی با اشاره به اینکه ۴۵۰ میلیون تومان از تسهیلات نوسازی توسط بانک مسکن پرداخت می شود اظهار داشت: مازاد این رقم تا سقف ۶۰۰ میلوین تومان برای چهار شهر تهران، قم، مشهد و شیراز توسط صندوق سرمایه گذاری حرم مطهر که زیرمجموعه شرکت بازآفرینی شهری است تأمین خواهد شد. خوشبختانه طی چند ماه اخیر با حمایت وزیر راه و شهرسازی منابع نوسازی ۳.۵ برابر دوره های گذشته شده و ان شاءالله بتوانیم به هدف نوسازی سالیانه ۱۵۰ هزار واحد دست پیدا نماییم.
همینطور بر مبنای قانون پشتیبانی از احیا، پشتیبانی از نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده، شهرداری ها موظفند حداقل ۵۰ درصد در عوارض پروانه و تواکم ساخت تخفیف بدهند که این رقم تا ۱۰۰ درصد هم می توانند باشد. هم اکنون شهرداریهای کشور همکاری خوبی در بافتهای فرسوده دارند و به صورت متوسط بالای ۸۵ درصد تخفیف می دهند.
بنا بر این گزارش، سقف تسهیلات نوسازی و بهسازی در بافتهای ناکارآمد تا پیش از این ۲۵۰ میلیون تومان بود که در ایام اخیر به ۶۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. بر این اساس الان تسهیلات بافت فرسوده در تهران ۴۵۰ میلیون تومان است، در کلانشهرها ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان ها ۳۵۰ میلیون تومان و در باقی شهرها ۳۰۰ میلیون تومان است. از طرفی مبلغ نوسازی بافت فرسوده در چهار شهر مشهد، قم، شیراز و تهران و در محدوده حرم امام رضا (ع)، حرم حضرت معصومه (ع)، حرم شاهچراغ (ع) و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است که ۱۵۰ میلیون تومان از وام کلیه متقاضیان بدون سود بانکی پرداخت می شود.1401/01/15
10:18:29
5.0 / 5
751
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP