افق روشن صادرات دانش بنیان ایرانی

افق روشن صادرات دانش بنیان ایرانی

به گزارش شاپ رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد امسال امکان افزایش قابل توجه صادرات ایران در حوزه شرکتهای دانش بنیان وجود خواهد داشت.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، افشین کلاهی اظهار نمود: باآنکه سال ۱۴۰۰ برای کسب وکارهای دانش بنیان به نسبت باقی حوزه های اقتصادی سال بهتری بود اما فعالان اقتصادی در این عرصه هم همانند سایر فعالین اقتصادی با چالش های اساسی مواجه بودند. البته به دو دلیل این چالش ها در حوزه دانش بنیان ها کمرنگ تر بود.
وی حمایت حاکمیت از شرکتهای دانش بنیان را یکی از علل کمتر بودن فشار بر این شرکت ها دانست و اضافه کرد: سیاستگذاری ها در این عرصه به مراتب سیاستگذاری منطقی و درستی است و این به رشد و توسعه شرکتهای دانش بنیان و بهبود کیفیت تولیدات آنها در بلند مدت کمک کرده است. دلیل دوم هم به پاندمی کرونا بازمی گردد که در همه دنیا و همینطور در ایران رویکردها را با سرعت زیاد به سمت استفاده از تکنولوژیهای جدید سوق داد. این امر به رونق کسب وکارهای دانش بنیان کمک زیادی کرد.
رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق ایران ضمن اشاره به مشکلاتی که این بخش پارسال داشته، بیان نمود: مهم ترین این چالش ها مساله تحریم و ارتباطات خارجی و همینطور سیاست های نادرست اقتصادی در داخل است که خواه ناخواه حوزه دانش بنیان ها را هم متاثر کرده است. باید بپذیریم که توسعه اقتصادی بدون اتصال به اقتصاد جهانی ممکن نیست و این اصل در حوزه دانش بنیان ها به طریق اولی جاری و ساری است.
کلاهی به پایگاه اتاق ایران اظهار داشت: فکر می کنم امسال فضای کسب و کار کشور چالش های جدی دارد و این طور که پیش می رود بنظر می رسد این چالش ها ادامه پیدا کند و حتی شدیدتر شود. حتی اگر توافق وین صورت گیرد باز هم به این سادگی نمی گردد جایگاه مناسبی برای برند ایران در دنیا در نظر گرفت. با زیر پا گذاشته شدن توافق قبلی از جانب آمریکا و اعمال تحریم های خیلی سخت گیرانه تر نسبت به پیش از آن، همه فعالان اقتصادی دنیا در شرکتهای بزرگ و کوچک از این که با یک توافق جدید باردیگر به ایران بیایند و کاری را شروع کنند و پس از چندسال اتفاق جدیدی رخ دهد و مجبور به خروج از ایران شوند واهمه دارند.
وی با اعلان اینکه بارقه های امیدی از بهبود شرایط شرکتهای دانش بنیان وجود دارد، اظهار نمود: گردشی به سمت صادرات در حوزه دانش بنیان ها انجام شده و از انجا که شرکتهای دانش بنیانی وجود دارند که از بلوغ کافی برای صادرات برخوردار می باشند امیدواری ها در این عرصه افزایش پیدا کرده است. پیشبینی من این است که در سال ۱۴۰۱ بخصوص در حوزه صادرات این امید وجود دارد که از دانش بنیان ها بیشتر بشنویم و این مهم ترین نکته ای است که میتوان در حوزه دانش بنیان ها به آن توجه کرد.
منبع:

1401/01/06
14:31:17
5.0 / 5
845
تگهای خبر: برند , تولید , رنگ , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP