معاون وزیر راه و شهرسازی:

در امتداد شعار سال، خانه های با کیفیت و ارزان می سازیم

در امتداد شعار سال، خانه های با کیفیت و ارزان می سازیم

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه برای تحقق شعار سال در خصوص «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» تلاش می نماییم اظهار داشت: از مدتی قبل مبحث صنعتی سازی را به فراخوان گذاشته ایم و از 586 شرکت که تاییدیه فنی دارند خواسته ایم تا در طرح نهضت ملی مسکن سه مشخصه کیفیت، سرعت اجرا و کاهش قیمت تمام شده را در دستور کار قرار دهند؛ دراین زمینه جلساتی را با تعدادی از آنها برگزار کرده ایم و یکی از با اهمیت ترین دستور کارهای وزارت راه و شهرسازی در سال جدید ارتقای فناوری ساخت است.


محمود محمودزاده در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در زمینه مسکن می توان اقدامات مهمی را در تحقق شعار سال در خصوص «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» انجام داد که در قالب صنعتی سازی ساختمان و ارتقای فناوری این حوزه صورت می گیرد.

سه مشخصه کیفیت، سرعت و قیمت مورد توجه است
او اضافه کرد: افزایش عمر مفید ساختمانها، استفاده از انرژی های پاک و هوشمندسازی از مواردی است که در طرح نهضت ملی مسکن مورد توجه قرار دارد. از مدتی پیش این مساله به فراخوان گذاشته شده و از شرکت هایی که در زمینه صنعتی سازی امکان فعالیت داشتند درخواست شد سه مشخصه را در به کارگیری تکنولوژی ای که دارند در زمینه مسکن حمایتی استفاده کنند.
محمودزاده در توضیح این سه مشخصه اظهار داشت: در زمینه صنعتی سازی، کیفیت، سرعت و قیمت تمام شده بسیار مهم می باشد. در بحث کیفیت نیازمند این هستیم با این حجم ساختمان سازی که مورد نیاز است تحولاتی در کشور ایجاد نماییم. از نظر شیوه اجرا، اقتصادی بودن طرح، کیفیت، اطمینان بیشتر از عمر ساختمان، مقاومت در مقابل حوادث و رفاه بیشتر برای بهره برداران برنامه ریزی شده است.

سرعت ساختمان سازی باید از ۲ سال به کمتر از سال برسد
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: در زمینه سرعت هم می خواهیم از سنتی سازی به سمت صنعتی سازی برویم. پروژه ای که بصورت سنتی ایجاد می شود بین ۱.۵ تا ۲ سال زمان می برد که تلاش می نماییم این زمان را به کمتر از یک سال کاهش دهیم. در این خصوص با صاحبان تکنولوژی و سرمایه گذاران صحبت کرده ایم.
او مساله مهم دیگر را قیمت تمام شده دانست و اظهار داشت: تا کنون بیشتر شرکتهایی که فناوری خودرا در زمینه ساختمان معرفی کرده اند تا قیمت تمام شده طرحهای آنها بیش از قیمت ساخت وساز سنتی است. البته در بلندمددت از نظر مصرف انرژی، سرعت ساخت و میزان هزیه جبران می شود. ولی از آن جا که باید توان جامعه مخاطب طرح نهضت ملی مسکن را در نظر بگیریم قیمت تمام شده باید به حداقل برسد.
به گفته محمودزاده، اصرار وزارت راه و شهرسازی این بوده شرکت هایی که فناوری ارائه می دهند جنبه اقتصادی را مدنظر داشته باشند. باتوجه به صرفه مقیاس، پیش خرید چهار ساله را ایجاد کنند که قیمت تمام شده را کاهش دهند. بطور مثال باید خط تولیدی در یک کارخانه ایجاد شود تا هزینه تولید کاهش پیدا کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: اگر یک شرکت که خط تولید ایجاد کرده، سالیانه ۱۰ هزار واحد مسکونی راه اندازی کند پس از بطورمثال پنج سال، طرح اقتصادی می شود. ولی اگر برای یک سال تولید نماید و سال آینده مشخص نباشد که فروش دارد یا ندارد سرمایه گذاری مقداری با ریسک مواجه می شود. بدین سبب بنا شد تا اختتام دولت تضمین خرید یا پیش خرید به سرمایه گذاران داده شود که برای چهار سال هزینه های سربارشان قابل سرشکن است.

تعداد ۵۸۶ شرکت ساختمانی تاییدیه فنی دارند
محمودزاده خبر داد: تا الان ۵۸۶ شرکت درباب محصولات مختلف حوزه فناوری ساختمان تاییدیه فنی گرفته اند. ما جلساتی با تعدادی از این گروه ها داشتیم و هنوز ادامه دارد. حتما در سال جدید این مساله بسیار فعال تر از قبل و بصورت یک موضوع اصلی در وزارت راه و شهرسازی مورد توجه قرار خواهد گرفت.1401/01/04
11:27:02
5.0 / 5
808
تگهای خبر: ارز , انرژی , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP