آخرین آمار شاغلان بخش تعاون

آخرین آمار شاغلان بخش تعاون

شاپ: آمارها از وجود بیش از ۹۴ هزار تعاونی فعال در كشور تا آخر سال گذشته حكایت دارد كه فعالیت آنها به اشتغالزایی بیش از ۱.۷ میلیون نفر منجر گردیده است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، بر مبنای اطلاعات سامانه جامع آمارهای ثبتی وزارت تعاون، آمار تعاونی های فعال در حال بهره برداری و در دست اجرا در کشور تا آخر سال ۱۳۹۸، جمعا ۹۴ هزار و ۱۵۱ تعاونی و کل اعضای تعاونی ها ۵۷.۷ میلیون نفر بوده که هم اکنون یک میلیون و ۷۷۱ هزار و ۵۲۵ نفر در این تعاونی ها مشغول به کار هستند.
از نظر رشته فعالیت، بررسی ها نشان داده است که بیشترین تعداد تعاونی های کشور در گرایش کشاورزی، صنعت و ساختمان فعالند.
توزیع اشتغال در بخش تعاون به تفکیک گروههای عمده فعالیت اقتصادی از آن حکایت می کند که در سال گذشته، بخش ساختمان با ۲۴ درصد، عمده فروشی و خرده فروشی با ۱۶ درصد و کشاورزی و جنگلداری با ۱۵ درصد بیشترین میزان اشتغالزایی را به خود اختصاص داده اند.
با مقایسه آمارهای سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ به رشد تعداد تعاونی ها می رسیم به این نحو که تعداد تعاونی های فعال در کل کشور ۳.۹ درصد رشد داشته و به تناسب آن، تعداد اعضا، میزان سرمایه گذاری و تعداد شاغلان افزایش یافته است.
بیشترین میزان رشد در تعداد تعاونی ها، اعضا و میزان سرمایه مربوط به فعالیت اقتصادی "بهداشت و مددکاری اجتماعی" بوده و گرایش فعالیت "هتل و رستوران" بیشترین رشد را به لحاظ تعداد شاغلین داشته است.
به لحاظ توزیع جغرافیایی هم بیشترین تعداد تعاونی و بیشترین تعداد شاغلان به سه استان تهران، مازندران و خراسان رضوی متعلق می باشد.
طبق گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مقایسه آمارهای سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ نشان داده است که بیشترین میزان رشد در تعاونی ها مربوط به استانهای خراسان جنوبی، البرز و فارس بوده و به لحاظ تعداد اعضا هم در استانهای خراسان جنوبی و خراسان شمالی استقبال از عضویت در تعاونی ها بیشتر بوده است.
نتایج این گزارش مبین آن است که تعداد ۶۱۴ اتحادیه تعاونی فعال با عضویت حدود ۸۱۰ هزار نفر در کشور تشکیل و ثبت شده و نزدیک به ۸۰۰۰ نفر در این اتحادیه ها اشتغال به کار دارند.
سه استان خراسان رضوی، تهران و مازندران شامل بیشترین تعداد اتحادیه تعاونی هستند. بیشترین میزان رشد در تعداد تعاونی ها مربوط به استانهای فارس، سمنان و آذربایجان شرقی بوده و بیشترین تعداد اعضای تعاونی را استانهای بوشهر، فارس و سمنان داشته اند.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، هم اکنون بیشتر از ۹۴ هزار شرکت تعاونی با ۱.۷ میلیون نفر فرصت شغلی در گرایش های مختلف عمران، مسکن، مصرف، اعتبار، خدمات، کشاورزی، تولیدی و توزیعی در حال فعالیت هستند. مطابق بند دوم اصل ۴۳ قانون اساسی و قانون تعاون مصوب سال ۱۳۷۰ ایران، مأموریت بخش تعاون، ایجاد اشتغال برای کسانی است که باوجود داشتن توانایی کار، سرمایه کافی در اختیار ندارند.
با وجود پایین بودن سهم بنگاه های کوچک و متوسط در تولید ناخالص داخلی و سهم اندک بخش تعاون در اقتصاد ملی، شبکه تعاونی ها در کشور با اتکا به کارکردهای مثبت خود، تجمیع سرمایه های خرد، تاب آوری و پتانسیل های بالا، نقش مهمی در فرآیند رشد و توسعه اقتصادی، کاهش فاصله طبقاتی و ایجاد اشتغال ارزان ایفا کرده اند.
منبع:

1399/04/30
23:26:43
5.0 / 5
1832
تگهای خبر: ارز , بهداشت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP