به كشورهای منطقه بریتانیا و حوزه خلیج فارس؛

ذوب آهن اصفهان گواهینامه CARES برای صادرات میلگردآجدار دریافت کرد

ذوب آهن اصفهان گواهینامه CARES برای صادرات میلگردآجدار دریافت کرد

شاپ: ذوب آهن اصفهان موفق به دریافت گواهینامه CARES جهت صادرات میلگرد آجدار به کشورهای منطقه بریتانیا و حوزه خلیج فارس شد.


به گزارش تجاری خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ذوب آهن اصفهان، موسسه کرز تنها نماینده ممیزی و تایید کننده نهایی محصولات مطابق با استاندارد BS۴۴۴۹ است. این موفقیت پیرو انجام ممیزی خارجی در آذر ماه و ارسال نمونه محصولات به آزمایشگاه کشور انگلستان و تایید نتایج حاصل از انجام آزمون های مورد نظر بر روی این نمونه ها بدست آمد. محمد صدری مدیر کیفیت فراگیر ذوب آهن اصفهان در این خصوص اظهار داشت: مطابق استاندارد ۴۴۴۹ BS، محصولات باتوجه به خواص مکانیکی مورد نظر باید با سیستم ترمکس تولید شود. برای تولید این محصولات از سیستم جدید ترمکس که بصورت خلاقانه و بومی سازی کارگاه نورد ۳۰۰ و ۳۵۰ طراحی، ساخت و نصب گردیده، استفاده شد. وی ادامه داد: این سیستم جدید موجب افزایش و پایداری کیفیت محصول و سهولت در اجرای کار گردید. حسین دیباجی مدیر سابق کیفیت فراگیر شرکت نیز اظهار داشت: گواهینامه کرز نقش مهمی در صادرات خصوصاً برای کشورهایی که از استاندارد BS۴۴۴۹ استفاده می نمایند، دارد.
وی با اشاره به اینکه در ضمن سه روز ممیزی، یک نفر حضوری و چند نفر نیز بصورت آنلاین حضورداشتند، اظهار داشت: در فرآیند دریافت موفقیت آمیز این گواهینامه، مدیریت های مختلف شرکت مشارکت فعالی داشته و در ضمن این ممیزی تمام فرایندها از زمان ورود مواد اولیه تا خروج محصولات نهایی مورد بررسی قرار گرفت. وی ادامه داد: یکی از حساس ترین تست ها، تست خستگی می باشد که خوشبختانه برای تمام مقاطع در آزمایشگاه انگلستان مورد تایید واقع گردید که این نشان میدهد که تمام بخش ها همچون تولید، آزمایشگاه، کنترل کیفی و … وظایف خودرا به نحو احسن انجام داده اند. دیباجی گفت: به جرات می توان گفت تا حالا چنین ممیزی سختگیرانه ای در ذوب آهن انجام نشده بود و شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان تنها دارنده گواهینامه CARES در ایران می باشد.

حسین مشکین معاون تولید نورد ۳۵۰ نیز در این خصوص اظهار داشت: با حضور نماینده موسسه CARES در کارگاه از محصولات آرماتور N۱۶ در نورد ۳۵۰ نمونه برداری و به آزمایشگاه ارسال گردید. وی گفت: خواص مکانیکی مورد نیاز در این استاندارد بالاترین خواص مکانیکی ممکن در محصولات فولاد ساختمانی و کم کربن می باشد. باتوجه به بسته بودن محدوده مجاز عناصر آلیاژی و فولاد هیپویوتکتوئید خواسته شده در این استاندارد، با طراحی و بومی سازی ترمکس، پس از آخرین قفسه نهایی دمای سطح میلگرد سریعاً کاهش داده شده و لایه نازک مارتنزیت تشکیل شده در سطح میلگرد موجب افزایش استواری می گردد. همین طور ساختار پرلیتی تشکیل شده در مرکز میلگرد موجب افزایش چقرمگی میلگرد می شود. در ضمن با تراش آج های طراحی شده بر روی غلطک، مقاومت به خستگی این محصول نیز افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. سید جعفر رضویان سرپرست نورد ۳۰۰ اضافه کرد: خواص محصولات تولید شده طبق استاندارد CARES نسبت به محصول آج ۴۰۰ سطح بالاتری از خواص را برخوردارست و سازه های تولید شده توسط آنها در بدترین شرایط مقاومت لازم را دارند. از طرفی مقادیر پارامترهای مورد انتظار سخت گیرانه تعریف شده است که دستیابی به آن، شرایط ویژه ای از خط تولید را می طلبد. فراهم کردن با اهمیت ترین این شرایط در کارگاه، تولید به روش ترمکس می باشدکه با لوله های ترمکس موجود، دست یابی به الزامات موجود در استاندارد CARES وجود نداشت. بدین سبب مبادرت به طراحی و ساخت لوله و جعبه ترمکس جدید شد و آرماتور N۱۲ و N۳۲ جهت نمونه برداری ممیز تولید گردید. همین طور با نصب قیچی جدید در محل پس از لوله های ترمکس، امکان دسترسی به یکنواختی در خواص مکانیکی محصول برقرار شد. محسن شهسواری سرپرست تضمین کیفیت اظهار داشت: گواهینامه صادره توسط موسسه CARES تا ۵ سال اعتبار داشته که اعتبار آن برای تمدید در هر سال منوط به انجام ممیزی های مراقبتی سالیانه می باشد. وی افزود، با توجه به این که کلیه فرایندهای شرکت مطابق الزامات سیستم مدیریت کیفیت(ISO ۹۰۰۱) مورد بررسی قرار گرفت، از جانب موسسه CARES گواهینامه ISO ۹۰۰۱: ۲۰۱۵ نیز برای ذوب آهن اصفهان صادر گردید. محمدرضا کریمی، کارشناس کنترل کیفیت نورد نیز اظهار داشت: پروسه تولید و گرفتن گواهینامه CARES از سال ۹۶ طی چند مرحله برای محصولات ذوب آهن اصفهان شروع گردید و امسال این گواهینامه با موفقیت گرفتن گردید. وی ادامه داد: یکی از سخت ترین و سنگین ترین ممیزی های انجام شده در ذوب آهن برای محصولات به لحاظ حجم کار، مستندات ارائه شده و نمونه هایی که بررسی و کنترل شد، ممیزی CARES بود که از آن سربلند بیرون آمدیم.


منبع:

1400/12/23
12:40:19
5.0 / 5
876
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP