یك فعال كارگری:

دستمزد کارگران ۱۶ درصد بالاتر از تورم تصویب گردید

دستمزد کارگران ۱۶ درصد بالاتر از تورم تصویب گردید

یک فعال کارگری تصویب افزایش 57 درصدی دستمزد را سبب بهبود وضع معیشت کارگران و رونق و پویایی بنگاههای اقتصادی دانست و اظهار داشت: نقطه قوت دستمزد 1401 این بود که 16 درصد بالاتر از نرخ تورم بسته شد و زودتر از اختتام سال به نتیجه رسید.ناصر چمنی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی تصویب افزایش ۵۷ درصدی دستمزد سال ۱۴۰۱ کارگران، اظهار نمود: دستمزد ۱۴۰۱ را باید از دو منظر ببینیم؛ یکی تورمی که یکسال لمس کردیم و با آن زندگی کردیم و دوم تورمی که سال آینده خواهیم داشت. دستمزدی که برای کارگران مصوب شد، دستمزد خوبی بود که قدرت معیشت کارگران را بالا می برد.

وی با اعلان اینکه روند تعیین دستمزد بالاتر از نرخ تورم باید ادامه پیدا کند، اضافه کرد: در سالهای قبل به جز یک یا دو مورد، دستمزد همیشه بالاتر از نرخ تورم مصوب شده است و امسال نیز این رویه دنبال شد و ۱۶ درصد بالاتر از نرخ تورم موجود به تصویب رسید در صورتیکه طی سال های قبل آخرین رکوردی که دراین زمینه داشتیم، حدود ۱۳.۵ درصد بود که از این نظر یک نقطه قوت برای دستمزد ۱۴۰۱ بشمار می رود.

این فعال کارگری اشاره کرد: باوجود آنکه با این میزان افزایش، دریافتی کارگر نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرد ولی با هزینه سبد معیشت فاصله دارد با این وجود تیم کارگری با همراهی خوب دولت، وزارت کار و کارفرمایان بمنظور تقویت معیشت کارگران و باتوجه به ماده ۴۱ قانون کار رقم دستمزد را تعیین کردند.

نماینده سابق کارگران در شورای عالی کار، نقطه قوت دیگر دستمزد ۱۴۰۱ را تصویب آن زودتر از اختتام سال دانست و افزود: دستمزدی که برای کارگران مصوب شده دستمزد منطقی و خوبی است به شرطی که سال آینده اتفاقات خوبی را در زمینه اقتصاد شاهد باشیم و اقلام خوراکی و کالاهای اساسی تحت تاثیر نرخ ارز ترجیحی قرار نگیرد.

وی اظهار داشت: نباید این نگرانی به وجود آید که افزایشی که درباب دستمزد قبول کردیم به سبب برخی تصمیم گیری ها درباب ارز ترجیحی در سال آینده است. هم اکنون توپ در زمین دولت می باشد و اساسا با مدیریت بازار و ارز ترجیحی، کارگران می توانند از برکات و مزایای افزایش دستمزد بهره مند شوند و این امر به بهبود وضع معیشت خانوارهای کارگری و رونق و پویایی بنگاه های اقتصادی منجر خواهد شد.
1400/12/22
22:44:30
5.0 / 5
785
تگهای خبر: ارز , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP