برای خانه سازی در ایران

اژدها وارد نشد!

اژدها وارد نشد!

به گزارش شاپ به روزهای پایانی سال رسیدیم اما بجز یک شرکت ترک که از قبل در ایران بوده خبری از وعده حضور شرکتهای چینی و ترکیه ای در پروژه نهضت ملی مسکن نیست؛ به تازگی هم وزیر راه و شهرسازی بر فعال کردن انبوه سازان داخلی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن تاکید نمود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، مسؤلان دولتی همچون وزیر راه و شهرسازی بارها بر استفاده از توان بخش خصوصی در طرح جهش تولید و تأمین مسکن (نهضت ملی مسکن) تاکید کرده اند. از طرفی برنامه حضور شرکتهای چینی و ترکیه ای در این پروژه به منظور ارتقای تکنولوژی ساخت، روی میز قرار دارد اما بجز یک شرکت ترک که از قبل در پروژه مسکن مهر شهرهای جدید پردیس و پرند فعال بود و الان در طرح نهضت ملی مسکن شهر جدید بهارستان مشغول به کار است، ماههاست که خبری از حضور دیگر شرکتهای خارجی نیست. به نظر می آید وزارت راه و شهرسازی، نگاه خویش را به داخل معطوف کرده است.
دولت بر اساس نظام فنی و اجرایی کشور در اواخر سالجاری هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن را متری ۴.۵ میلیون تومان اعلام نمود اما بعضی از انبوه سازان داخلی بر متری ۵.۵ میلیون تومان تاکید دارند. البته بعضی دیگر هم هزینه های ساخت را بالای ۷ میلیون تومان در هر متر مربع تخمین می زنند. بر این اساس استفاده از شرکتهای خارجی برای کاهش قیمت مورد بررسی قرار گرفت. ارتقای فناوری ساخت، کاهش قیمت تمام شده و تهاتر نفت در شرایط تحریم همچون اهداف دولت جهت استفاده از شرکتهای خارجی بود. حدود سه ماه قبل یک عضو شورایعالی مسکن گفته بود که در مذاکره با شرکتهای خارجی به عدد کمتر از متری ۳ میلیون تومان رسیده ایم.
با این وجود بعد از آن دیگر خبری از شرکتهای خارجی به میان نیامد و به نظر می آید طی پنج ماه گذشته رایزنی ها به نتیجه نرسیده است. در جلسه ای هم که اوایل آذرماه بین رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ با انبوه سازان داخلی برگزار شد، قاسمی از سازندگان ایرانی خواست در بحث ورود تکنولوژی و فناوری به کشور اقدامات لازم را انجام دهند. او اواخر آبان ماه از مذاکره با شرکتهای چینی برای ورود فناوریهای نوین ساخت و ساز مسکن به کشور اطلاع داده بود.
روز ۱۸ اسفندماه ۱۴۰۰ اما وزیر راه و شهرسازی در نشست بررسی روند تأمین زمین و اجرای طرح نهضت ملی مسکن، بر فعال کردن انبوه سازان در اجرای طرح نهضت ملی مسکن و بهره مندی از توان بخش خصوصی در تولید مسکن در تمامی استانهای کشور تصریح کرد.
مبحث مذاکره با چینی ها برای ورود به ساخت مسکن در چارچوب قانون جهش تولید و تأمین مسکن، نخستین بار ۱۹ مهرماه از جانب اقبال شاکری ـ نماینده مجلس ـ عنوان شد. هرچند او بعدا اظهارات منتسب به خویش را تکذیب نمود و گفت «انشاءالله با توان داخلی موفق می شویم...» اما چند روز قبل مبحث مذاکره با چین از سوی وزارت راه و شهرسازی تایید شد.
با این وجود مسؤلان وزارت راه و شهرسازی همچون قاسمی وزیر و محمودزاده معاون او ضمن اشاره به استفاده از توان شرکتهای خارجی به منظور ارتقای تکنولوژی ساخت در ایران گفته بودند که قرار نیست خارجی ها مسکن بسازند بلکه فناوری وارد می کنند. محمودزاده در این خصوص به ایسنا گفته بود که اگر مذاکره با خارجی ها به نتیجه نرسد با توان بخش داخلی کارها را جلو می بریم.
راه اندازی ۴ میلیون واحد مسکونی ظرف ۴ سال یکی از مهم ترین دغدغه های دولت می باشد و مقرر است از سال آینده با قدرت پیگیری شود. تا کنون بیشتر از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده اند و معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است: «انشاءالله از اوایل سال آینده یک نهضت بزرگ ساخت و ساز در کشور خواهیم داشت»؛ نهضتی که به نظر می آید اتکای اصلی آن بر ۵۰۰۰ شرکت انبوه سازی داخلی و بیشتر از ۵۰۰ هزار مهندس ایرانی است.1400/12/19
14:30:34
5.0 / 5
764
تگهای خبر: تولید , ثبت نام , فناوری , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP