در راستای تقویت همكاری مشترك علمی-پژوهشی در خصوص ارتقاء فرهنگ كار صورت گرفت؛

امضای تفاهمنامه جهاد دانشگاهی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

امضای تفاهمنامه جهاد دانشگاهی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

تفاهمنامه همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و‎‎ جهاد دانشگاهی در جهت توسعه و ارتقاء فرهنگ کار (کارآفرینی، مهارت آموزی، تعاون و...) با رویکرد اسلامی - ایرانی و تحقق بیانیه گام دوم انقلاب و سیاست های بالادستی توسعه کشور به امضا رسید.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، در راستای توسعه و ارتقاء فرهنگ کار (کارآفرینی، مهارت آموزی، تعاون و...) با رویکرد اسلامی - ایرانی و تحقق بیانیه گام دوم انقلاب و سیاست های بالادستی توسعه کشور، تفاهمنامه همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ‎‎جهاد دانشگاهی به امضای دکتر محمد چکشیان، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دکتر محمدرضا پورعابدی، معاون پژوهش و فناوری‎‎ جهاددانشگاهی رسید. از اهداف این تفاهمنامه که در حاشیه برگزاری نمایشگاه دستاوردهای شش ماهه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نام «وزارت مردم» به امضا رسید، میتوان به ارتقای فرهنگ کار (کارآفرینی، مهارت آموزی، تعاون و...) با رویکرد اسلامی - ایرانی ‏و تبیین، ترویج و جاری سازی بیانیه گام دوم انقلاب در سطح وزارت مردم و جامعه هدف اشاره نمود.

مبحث این تفاهمنامه شامل تقویت همکاری مشترک در حوزه های فرهنگی – اجتماعی جامعه هدف، همکاری علمی و پژوهشی در مورد فرهنگ کار و ارتقاء آن (کارآفرینی، مهارت آموزی، تعاون و...) با رویکرد اسلامی – ایرانی در عموم جامعه و بیانیه گام دوم انقلاب جامعه هدف است.

ارتقا فرهنگ کار کشور با همکاری وزارت مردم و جهاد دانشگاهی

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم اظهار داشت: امیدواریم با همکاری جهاد دانشگاهی که یادگارهای انقلاب اسلامی بشمار می رود و با نگاه جهادی و انقلابی شکل گرفته است و توانسته در حوزه های مختلف علمی، پژوهشی، اقتصادی، فناوری خدمات ارزشمندی در کشور به اجرا رساند بتوانیم حرکت هایی خوبی را در زمینه فرهنگ کار انجام دهیم.

وی با اشاره به اهمیت فرهنگی کار اظهار داشت: یکی از عناوینی که در وزارت مردم در دستور کار قرار داریم بحث فرهنگ کار است و در همین رابطه دبیرخانه ملی ستاد فرهنگ کار در وزارت خانه شکل گرفته و این تفاهمنامه از نخستین جلسات در این رابطه است.
دکتر چکشیان بابیان این که نخستین دولت گام دوم انقلاب هستیم و امیدواریم با نگاه های خلاقانه در راه ارتقای فرهنگ کار و کارآفرینی قدم برداریم اضافه کرد: یکی از اصلی ترین موانع تولید و پیشرفت کشور در بحث فرهنگی است و مقام معظم رهبری دو ماه پیش در جمع نخبگان مطرح فرمودند که از مهم ترین موانع تولید مقوله فرهنگی است و به جهت اینکه بتوانیم به سمت پیشرفت ایرانی اسلامی حرکت نماییم و به رشد اقتصادی و ارتقاء بهره وری دست یابیم یکی از الزامات و اولویت ها اساسی ارتقای فرهنگ کار است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امیدوارم بتوانیم در گام دوم انقلاب و هم افزایی که با امضای این تفاهمنامه بین وزارت مردم و جهاددانشگاهی ایجادشده حرکت نوینی را در زمینه ارتقا فرهنگ کار در کشور آغاز نماییم.

پیشگامی جهاد دانشگاهی در حوزه اشتغال و کارآفرینی در کشور
دکتر پورعابدی هم در این مراسم بابیان این که کار در تمام شئون زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم جای دارد و بخش عظیمی از هویت هر فرد را تشکیل می دهد اظهار داشت: در کشورمان به مقوله کار بیشتر در حوزه اقتصادی توجه می شود، اما ابعاد فرهنگی کار بسیار حائز اهمیت می باشد.
معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با اشاره به مفهوم فرهنگ کار، وجدان کار، رضایت از کار افزود: ابعاد فرهنگی در حوزه کار تاثیر بسیار زیادی دارد و شاید بیشتر از مسائل اقتصادی مهم باشد و حتی مفهوم توسعه یافتگی و یا توسعه نیافتگی کشورها را هم می توانیم در این عرصه بررسی نماییم.
وی با اعلان اینکه متأسفانه در مواردی در کشورمان فرهنگ کار و بهره وری پایین است اضافه کرد: اما وقتی برخی سازمان های موفق را بررسی می نماییم می بینیم که بحث مهم در پیشرفت آنها و فرهنگ کار بوده است. همینطور در زمینه مذهبی هم به اهمیت کار و کسب روزی حلال تاکید بسیاری شده که نشان میدهد باید در زمینه فرهنگی، کار بیشتری را انجام دهیم.

دکتر پورعابدی در ادامه با اشاره به اقدامات جهاد دانشگاهی در حوزه اشتغال و کارآفرینی اظهار داشت: از اوایل سال 1379 با عنایت به افزایش کمی که در آموزش عالی کشور مشاهده شد این نهاد مشکل اشتغال دانش آموختگان را در آینده پیشبینی و برای حل این مشکل سازمان همیاری اشتغال را تأسیس کرد و در ادامه نخستین دوره تربیت مربی کارآفرینی با همکاری وزارت کار توسط جهاد دانشگاهی برگزار شد.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی راه اندازی نخستین کاریابی الکترونیکی به نام جاب ایران را اقدام دیگری دراین زمینه دانست و اظهار داشت: کارهای جهاد دانشگاهی با تاسیس روزنامه بازارکار در آن سال به منظور معرفی فرصت های شغلی برای دانش آموختگان توسعه یافت که در دوره ای تیراژ این نشریه به ۱۵۰ هزار نسخه رسید که الان فعالیت آن به صورت الکترونیکی ادامه دارد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، دکتر پورعابدی همینطور به مبحث مشاغل آینده و آینده مشاغل اشاره نمود و بابیان این که خیلی از مشاغل که الان وجود دارد امکان دارد در آینده شاهد آنها نباشیم اظهار داشت: برای رصد این مشاغل مدرسه مهارت را در جهاد دانشگاهی راه اندازی کردیم و از دیگر اقدامات جهاددانشگاهی فعالیت در زمینه مشاغل خانگی برای دانش آموختگان است که همکاری خوبی را با وزارت مردم داریم و امضای این تفاهمنامه هم می تواند زمینه توسعه همکاریهای این نهاد انقلابی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را ارتقاء بخشد.منبع:

1400/12/18
23:28:26
5.0 / 5
799
تگهای خبر: آموزش , ارز , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP