چگونه بهای تمام شده یک غذا یا نوشیدنی را محاسبه کنیم؟

چگونه بهای تمام شده یک غذا یا نوشیدنی را محاسبه کنیم؟

شاپ: نحوه تنظیم قیمت منو و هزینه هایی که در نظر گرفته می شود، می تواند منجر به ایجاد یک نظم مالی برای کسب وکار شود.به گزارش شاپ به نقل از مهر، نحوه قیمت گذاری غذاهای موجود در منوی یک رستوران، همان گونه که می تواند به یک کسب و کار کمک نماید می تواند منجر به شکست آن نیز شود. چونکه غذاهایی که قیمت بسیار بالایی داشته باشند سفارش داده نمی شوند، بنابراین باید در نرم افزار رستوران قیمت گذاری غذا یا نوشیدنی را به خوبی انجام داد.
نحوه تنظیم قیمت منو و هزینه هایی که در نظر گرفته می شود، می تواند منجر به ایجاد یک نظم مالی برای کسب و کار شود. یکی از مفاهیم کلیدی که برای تعیین قیمت منوی مناسب باید در نظر گرفته شود، درصد هزینه غذا است. این معیار نشان داده است که چه مقدار از فروش کلی، صرف تهیه مواد اولیه و مواد غذایی می شود و توجه به این هزینه ها کمک می نماید تا قیمت اقلام موجود در منو تعیین شود و سود یک کسب و کار به حداکثر برسد.
بهای یک غذا یا نوشیدنی دقیقاً چقدر است؟
برخی از افراد حوصله انجام ریاضیات را نداشته، بنابراین از نرم افزار رستوران استفاده می نمایند که به خوبی عمل ماشین حساب را انجام داده و هزینه غذاها را به خوبی حساب می کند. این در شرایطی است که تعیین قیمت های سودآور، بدون استفاده از نرم افزارهای رستوران کار آسانی نخواهد بود.
در حالت کلی هزینه غذا به نسبت هزینه مواد تشکیل دهنده یک رستوران، یا به زبانی دیگر موجودی مواد غذایی یک رستوران و درآمد آن بستگی دارد. هزینه غذاها تقریباً به صورت درصدی بیان می شود که این درصد بعنوان هزینه غذا شناخته می شود.
تصور غلط و رایجی که در مورد درصد هزینه غذاها وجود دارد این است که هر رستوران باید تعداد مناسبی از غذاها را مورد هدف قرار دهد. در حالیکه درصد غذاها بسته به محصولاتی که فروخته می شود، کنترل هزینه غذا و بازاری که غذا به آن ارائه می شود می تواند بسیار متفاوت باشد.
برای تعیین بهای یک غذا چه کاری باید انجام شود؟
قبل از این که قیمت وعده های غذایی یک رستوران تعیین شود باید صاحبان مشاغل بدانند که هزینه تهیه آنها چقدر است. در این امر آنها باید بدانند که یک رستوران چقدر هزینه دارد تا بتوانند قیمت هر آیتم را در منوی خود عنوان کنند. در حالت کلی این قیمت تعیین شده شامل موارد زیر است:
هزینه غذای هر وعده: به جهت محاسبه هزینه غذا برای هر آیتم در منو، باید مجموع هزینه مواد تشکیل دهنده در هر وعده را پیدا کرد.
تعیین درصد هزینه غذا: بعضی از رستوران داران درصد هزینه غذا را جدی نمی گیرند در حالیکه این امر اشتباه است. حفظ درصد هزینه غذا آن هم بدون کاهش کیفیت غذا تا حد امکان موجب می شود سود ناخالص بیشتری برای سایر هزینه ها پرداخت گردد.
پیش از تعیین هزینه غذا چه کاری باید انجام داد؟
بودجه بندی در اداره یک کسب و کار، بسیار مهم بوده و کاری نیست که تنها در زمان ایجاد یک طرح کسب و کار انجام داده شود بلکه یک پروسه مداوم است که برای سودآوری رستوران باید بر روی آن نظارت داشت. بررسی منظم بودجه کمک می نماید تا وضعیت مالی را پیگیری کرده و به موفقیت رسید.
بسیاری از افراد، زمانی که به اعداد فکر می کنند احساس اضطراب یا سردرگمی خواهند داشت در حالیکه این پروسه نباید دشوار و پیچیده باشد. خوشبختانه امروزه نظارت بر جریان نقدینگی و مدیریت بودجه رستوران را می توان به سادگی با ابزارهای مناسب انجام داد.
وجود یک نرم افزار حسابداری همچون نرم افزار کافی شاپ به افراد کمک می نماید تا دفاتر، سوابق، موجودی و معاملات خودرا سریع و دقیق مدیریت کنند. اگر کسب وکاری یک سیستم POS با قابلیت مدیریت موجودی داشته باشد که بتواند تمام موجودی ها و خریدها را ردیابی کند، می توان به آسانی داده های خودرا با نرم افزار حسابداری همگام سازی کرده و به مابقی کارها رسیدگی کند.
نحوه محاسبه درصد هزینه یک غذا یا نوشیدنی
برای اداره یک رستوران یا کافی شاپ سودآور، بیشتر صاحبان یک کسب و کار هزینه های غذا و نوشیدنی را بین ۲۸ تا ۳۵ درصد درآمد نگه می دارند که در این امر چیزی به نام درصد هزینه غذا یا نوشیدنی ایده آل وجود ندارد. بسته به نوع غذا و نوشیدنی که سرو می شود، هزینه های رستوران ها و کافی شاپ ها متفاوت خواهد بود.
هر رستوران باید درصد هزینه غذاهای خودرا محاسبه کند و به میانگین همه چیز متکی نباشد، یک اصل همگانی برای تمامی بخش های خدمات غذایی این است که، هرچه تمامی هزینه های رستوران همچون هزینه غذا و نوشیدنی بیشتر باشد طبیعتاً قیمت آن در منو نیز بالاتر خواهد بود.
برای محاسبه درصد هزینه غذا لازم است مقادیر زیر در دسترس باشد:
ارزش موجودی اولیه: ارزش موجودی کالای خریداری شده در ابتدای هفته به تومان.
خریدها: ارزش خریدها در طول هفته و بخشی از موجودی اولیه به تومان.
موجودی پایانی: ارزش موجودی باقیمانده در انتها هفته به تومان.
کل فروش مواد غذایی: ارزش فروش غذاها و نوشیدنی به تومان در طول هفته که می توان آنرا در گزارش های فروش پیدا کرد.
فرمول درصد هزینه غذا یا نوشیدنی بدین صورت است که باید در ابتدا ارزش موجودی اولیه و خریدها جمع شوند و در نهایت ارزش موجودی پایانی را از عدد به دست آمده کاهش داد. در نهایت نیز باید هزینه به دست آمده را تقسیم بر میزان کل فروش مواد غذایی کرد.
به حداکثر رساندن سود با استفاده از تکنولوژی
امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بهره گیری از نرم افزار فست فود امری عادی بوده و بنابراین داشتن یک نرم افزار و شروع کسب و کار اینترنتی و مشاهده گزارشات مهم، به کسب و کارها نشان داده است که در کدام نقطه قرار دارند و چه کاری به جهت بهتر شدن خود می توانند انجام دهند. وجود یک نرم افزار کمک می نماید که عملیات یک کسب و کار ساده تر صورت گیرد و افراد بتوانند تصمیمات آگاهانه ای بگیرند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/12/18
14:12:44
5.0 / 5
807
تگهای خبر: ارز , اینترنت , بازار , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵