معاون وزیر كار:

نقش هواداران در واگذاری سرخابی ها گم شد!

نقش هواداران در واگذاری سرخابی ها گم شد!

به گزارش شاپ معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه مردم با واگذاری ۱۰ درصد سهام سرخابی ها مالک دو باشگاه نمی شوند، از تشکیل دفتر تعاونی های سهام عدالت در معاونت تعاون وزارت کار و دومرحله ای شدن مجامع شرکتهای استانی سرمایه گذاری عدالت اطلاع داد.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، مهدی مسکنی در یک نشست خبری ضمن اشاره به طرح تعاونی شدن سرخابی ها اظهار نمود: طرحی را برپایه ایده دانشگاه کارآفرینی برای اداره سرخابی ها عرضه کردیم که متأسفانه به آن توجه نشد و سهام دو باشگاه از راه بازار سرمایه به کسانی عرضه شد که می توانند هوادار نباشند.


وی با اشاره به اینکه با واگذاری ۱۰ درصد سهام سرخابی ها مردم مالک دو باشگاه نمی شوند، اضافه کرد: در این مدل نقش هواداران باشگاه گم شده است چون هوادار با سهامدار فرق می کند و اگر برپایه الگوی تعاون انجام می گرفت، عنوان توزیعی بین اقشار مختلف همچون هواداران و طرفداران دو تیم برقرار می شد.


به اعتقاد معاون تعاون وزیر کار، سیاست عده ای این نیست که بخش تعاون در اداره سرخابی ها نقش داشته باشد و این مسأله ناشی از عدم باور برخی دستگاه ها به جایگاه تعاون است.


مسکنی تصریح کرد: در واگذاری شرکتهای دولتی سهم تعاون نزدیک به صفر است و دولت می خواهد باقیمانده سهام خود در ایران خودرو را واگذار کند. سؤال این است که چرا به تعاونی ایران خودرو که ۶۷ هزار نفر عضو دارد، واگذار نمی شود؟


وی افزود: متاسفانه در بخش تعاون به درستی عمل نشده است، مگر سازمان خصوصی سازی که تراکتورسازی را واگذار کرد، مدیران حرفه ای تربیت کرد که بگوییم بخش تعاون مدیر حرفه ای ندارد. در حالیکه بخش تعاون نسبت به بخش خصوصی مدیران حرفه ای تری تربیت می کند.


مسکنی در ادامه تصریح کرد: با دستور و نامه معاون اول رئیس جمهور به وزیر کشور بزودی مجامع شرکتهای استانی سرمایه گذاری عدالت به صورت دومرحله ای در بازار می شود و مشکلات آئین نامه برطرف می شود. در بعضی شهرها مثل تهران بیشتر از یک میلیون و هشتصد نفر عضو تعاونی سهام عدالت داریم که برگزاری مجامع آن دشوار است. خوشبختانه دفتر تعاونی های سهام عدالت در معاونت تعاون شکل گرفته و بخشی از این مسایل برطرف شده است.


وی در مورد طرح اعطای سهام به جاماندگان سهام عدالت نیز، اظهار داشت: این طرح مطرح شده ولی کار جدی روی آن انجام نشده است.


مسکنی در ادامه درباره تشکیل بانک مردمی تعاون اظهار نمود: در جلسه ای پیشنهاد کردیم بانک مردمی تعاون با سرمایه تعاونگران تشکیل گردد که در آن جلسه شرکتهای تعاونی قول دادند ۵۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه دراختیار قرار دهند و ما شرکتهای پیشرفته تعاونی مانند تعاونی پیشگامان کویر یزد را داریم که فقط ۲۰۰۰ میلیارد تومان از راه تأمین مالی جمعی مبادرت به جمع آوری منابع کرده است.


معاون وزیر تعاون در عین حال از وجود ۲۴ تعاونی سهامی عام اطلاع داد و با اشاره به اینکه بعضی از تعاونی ها مانند فولاد از شرکتهای پیشرو به شمار می روند، اظهار نمود: مقرر است در همه استان ها نمونه هایی از شرکتهای تعاونی سهامی عام ایجاد شود و تعداد آنها به ۴۰ تعاونی برسد.


به قول وی سامانه بازارگام که الان درحال توزیع کالاهای اساسی است بوسیله ی یک تعاونی انجام می شود.


وی در بخش دیگری از اظهارات خود درمورد طرح های اشتغال بخش تعاون، اظهار داشت: برای سال آینده دو طرح را تدوین و تهیه کردیم که یکی طرح مشاغل خانگی و در طرح توسعه اشتغال تعاون با هدف گذاری ۱۷۶ هزار شغل که ظرف دو سال با اختصاص ۶۷۰۰ میلیارد تومان ایجاد خواهد شد.


به قول معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در دو مقطع زمانی هفته تعاون و دهه فجر آمارهایی در مورد اشتغال تعاون اعلام گردید که در هفته تعاون نزدیک به ۸۰۰۰ شغل و در دهه فجر ۷۰۸۳ شغل در بخش تعاون بوجود آمد که جمعا ۱۵ هزار شغل سال جاری در بخش تعاون بوجود آمده است.


مسکنی در انتها در مورد وام های بدون وثیقه بخش تعاون اظهار نمود: شرکتهای تعاونی با رفتن به صندوق ضمانت تعاون به صورت خوشه ای، زنجیره ای و ضربدری می توانند از تسهیلات صندوق ضمانت تعاون استفاده کنند و پس از آن تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان وام با چک و سفته دریافت نمایند.1400/12/17
10:56:34
5.0 / 5
804
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴