طرح تعاونی شدن سرخابی ها به نتیجه می رسد؟

طرح تعاونی شدن سرخابی ها به نتیجه می رسد؟

به گزارش شاپ در حالیکه نماد دو باشگاه بزرگ پرسپولیس و استقلال در ایام اخیر در سازمان بورس به ثبت رسیده، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمادگی کامل این وزارت خانه برای اجرای طرح تعاونی شدن سرخابی ها را اعلام نموده است. به اعتقاد کارشناسان، شیوه تعاونی سهامی عام بهترین شکل ممکن برای اداره سرخابی ها است که باعث مشارکت همه هواداران و حامیان آنها می شود.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، چندی پیش مدیرکل امور بین الملل وزارت کار در دیدار با سفیر اسپانیا در ایران، برگزاری نشست هایی میان مدیران باشگاه های رئال مادرید و بارسلونا با پرسپولیس و استقلال در ایران را به منظور استفاده از تجربیات اسپانیا برای اداره و هدایت دو باشگاه استقلال و پرسپولس در چارچوب تعاونی خواهان شده بود؛ سفیر اسپانیا در ایران هم برگزاری یک نشست مجازی برای تبادل اطلاعات در زمینه اداره تعاون محور باشگاه های بزرگ رئال مادرید و بارسلونا با مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و مدیران حوزه تعاون وزارت کار را پیشنهاد کرده و اظهار داشته بود: در اسپانیا مخالف خصوصی کردن باشگاه ها هستیم و باشگاه ها به صورت اشتراکی و با اراده افراد و سهامدارانی که حق عضویت پرداخت می کنند، اداره می گردند.

در دیداری که طی روزهای اخیر میان معاون تعاون وزیر کار و مدیرعامل باشگاه پرسپولیس صورت گرفت، ظرفیت های مدل تعاونی برای حل مشکل سرخابی ها و فرآیند واگذاری واقعی این باشگاه به هواداران و پیشکسوتان بررسی و مقرر شد کمیته ای به منظور بررسی پیشنهاد نحوه تشکیل تعاونی های جامعه مخاطب پرسپولیس و فرایند مالکیت مردم بر این باشگاه تشکیل گردد.

مهدی مسکنی- معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ در این دیدار اعلام نمود که آماده اجرای کامل طرح تعاونی شدن دو باشگاه بزرگ و پر افتخار «استقلال و پرسپولیس» هستیم.

وی با تشریح ظرفیت های تعاونی ها و مدل پیشنهادی تعاونی برای واگذاری این دو باشگاه اظهار نمود: پرسپولیس و استقلال از سبقه تاریخی و فرهنگی زیادی در میان مردم برخوردار می باشند وعموم مردم و هواداران، متقاضی واگذاری درست و واقعی این دو باشگاه هستند و ما این دغدغه به حق مردم را درک می نماییم.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با تاکید بر ضرورت سپردن امور به مردم معتقد است: مدل تعاونی، مدلی اثربخش و کارآمد برای واگذاری واقعی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به صاحبان واقعی آن یعنی مردم و پیشکسوتان است.

موضوع واگذاری باشگاههای استقلال و پرسپولیس به هواداران به شکل تعاونی، مدیریت آنها را به مردم واگذار می کرد ولی طی روزهای اخیر با ثبت نماد این دو باشگاه در سازمان بورس، پیشنهاد واگذاری سرخابی ها در چارچوب تعاونی سهامی عام مطرح شده تا مالکیت سهام استقلال و پرسپولیس به جای آنکه محدود به عده ای خاص شود، در اختیار همه متقاضیان، هواداران، حامیان و پیشکسوتان دو باشگاه قرار گیرد.

حمید حاج اسماعیلی - کارشناس بخش تعاون - در گفتگو با ایسنا در اینباره می گوید: دو باشگاه پرسپولیس و استقلال سالهای سال دولتی بودند و هزینه های آنها به علل خاصی بالا است. در عین حال جزو دو باشگاه پر طرفدار و مطرح فوتبال هستند و اغلب طرفداران فوتبال به این دو تیم تعلق دارند چون هنوز فوتبال به لحاظ منطقه ای و شهری در کشور جا نیافتاده است و بیشتر رنگ سرخ و آبی به علت شرایط سنتی که از قدیم رایج بوده در کشور مطرح گردیده است، ازاین رو شرایط خاص این دو تیم بوجود می آورد که در چارچوب تعاونی واگذار شوند.

وی می گوید: بهترین شکل برای اداره این دو باشگاه، تعاونی است تا جنبه حاکمیتی و دولتی مالکیت این دو تیم برطرف شود و بیشتر شفاف شود و مشارکت مردم و هواداران در این باشگاه ها به لحاظ برگزاری مجامع افزایش یابد چون مالکیت خصوصی همواره با حساسیت های خاصی در کشور همراه بوده است.این کارشناس بخش تعاون، با اشاره به اینکه تعاونی های سهامی عام بهترین قالب برای واگذاری سهام سرخابی ها هستند، می گوید: تعاون می تواند مشارکت اقتصادی کشور را بالا ببرد و وجهه اجتماعی این باشگاه ها را حفظ کند.

حاج اسماعیلی در عین حال به پذیره نویسی این دو باشگاه اشاره کرده و می گوید: الان این شبهه بین مردم و کارشناسان بوجود آمده که هدف از واگذاری سهام، تأمین مالی از راه پذیره نویسی این دو باشگاه است در صورتیکه این اقدام خوبی نیست که هر زمان به دنبال منابع مالی هستیم سراغ مردم برویم بنابراین معتقدم پذیره نویسی سهام این دو باشگاه بدون این که جایگاه مردم و هواداران مشخص شده باشد شیوه درستی نیست. با این کار، مشارکت و مداخله ای از جانب هواداران در مدیریت باشگاه حاصل نمی گردد و اگر مجمع باشگاهها هم برگزار شود، حضور هواداران منتفی است چون مالکیت آنها هنوز در اختیار دولت می باشد.

این کارشناس بخش تعاون در پاسخ به این پرسش که سرنوشت واگذاری سرخابی ها چگونه رقم خواهد خورد؟ می گوید: اگر بخواهیم به سمت تعاونی های سهام عام برویم این قالب باید پذیرفته شود و شرکتهای تعاونی در این قالب تاسیس شوند. درست است که رفتن به بورس تاحدودی توانسته شفافیت و انضباط مالی برای این باشگاه ها ایجاد نماید که یک گام مثبت در مورد واگذاری ها در بلند مدت به حساب می آید اما اگر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بخواهند در چارچوب تعاونی واگذار شوند ورودشان با این سرعت به فرابورس منتفی است.

به گفته حاج اسماعیلی، باید اول زمینه های ایجاد تعاونی را در این دو باشگاه فراهم نمود و در عین این که رسیدگی حساب های مالی و مشارکت اعضا صورت می گیرد، در مرحله بعد با تاسیس شرکتهای تعاونی، پذیره نویسی آنها را از راه فرابورس انجام داد.

رئیس سازمان خصوصی سازی بهمن ماه سال جاری اظهار داشته بود: مدل وزارت رفاه در مورد تعاونی سهامی عام در دست بررسی می باشد.

پیش از این حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد، در خطبه های نماز جمعه تهران تاکید کرده بود که سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باید به هواداران آنها در کل کشور واگذار شود و محدودیتی در خرید سهام به وجود نیاید چون که مدیریت بعضی از باشگاه های بزرگ دنیا به شکل تعاونی اداره می شود.

رئیس اتاق تعاون ایران هم از تشکیل تعاونی سهامی عام بعنوان قالبی مناسب برای واگذاری سهام باشگاه های پرسپولیس و استقلال نام برده و اظهار داشته بود: تأسیس تعاونی سهامی عام می تواند فصل جدیدی را در روند گسترش سهم تعاونی ها در اقتصاد کشور به صورت عام و جمع سپاری مالکیت در باشگاه های فوتبال پرسپولیس و استقلال به صورت خاص به همراه داشته باشد.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، خیلی از کارشناسان معتقدند که فرآیند واگذاری سرخابی ها باید بگونه ای باشد که عموم مردم بخصوص حامیان و هواداران استقلال و پرسپولیس در مدیریت و مالکیت این دو باشگاه مشارکت داشته باشند. بدون شک مشارکت و مالکیت هواداران در چارچوب تعاونی، علاوه بر آنکه زمینه شفاف سازی و پاسخگویی هر چه بیشتر باشگاه ها را فراهم می آورد، راه را برای حضور مردم در عرصه ورزش هموارتر و از آسیبهای احتمالی هم جلوگیری می کند.
1400/12/14
22:16:54
5.0 / 5
884
تگهای خبر: آسیب , حساسیت , رنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP