وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد:

تامین زمین برای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا آخر سال

تامین زمین برای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا آخر سال

به گزارش شاپ وزیر راه و شهرسازی از شروع پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن با مدت بازپرداخت 20 ساله آگاهی داد و اظهار داشت: تا آخر سال جاری برای 2 میلیون و 400 هزار واحد از 3 میلیون واحدی که در دستور کار است، زمین آماده می شود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، رستم قاسمی - وزیر راه و شهرسازی - شب گذشته در ارتباط زنده با یک برنامه تلویزیونی اظهار نمود: ساخت مسکن در کشور به بازه زمانی یکسال و نیمه نیاز دارد. بر این اساس برای تحقق چهار میلیون مسکن تا اختتام دولت سیزدهم باید در دو مرحله دو میلیونی هدف مورد نظر را دنبال نماییم تا به تعهد خود جامه عمل بپوشانیم.
قاسمی، یکی از محدودیت های طرح نهضت ملی مسکن در استانهای شمالی را محدودیت زمین برشمرد و اظهار داشت: با روش های مختلف قسمتی از این زمین ها تامین شده است و جمعه ۱۳ اسفندماه برای بخش باقی مانده پیگیری ها انجام می شود.
وی با اشاره به این که در بیشتر استانهای کشور زیرساخت های لازم برای طرح نهضت ملی مسکن آماده شده است، عنوان کرد: استان آذربایجان شرقی یکی از استان هایی است که بخش زیادی از زیرساخت ها را برای شروع عملیات اجرائی مهیا کرده است؛ دراین زمینه همین طور الحاقاتی به شهر همدان داشتیم و در کرمانشاه نیز در چند روز گذشته کلنگ ۲۰ هزار واحد مسکونی در کل استان و حدود ۱۰ هزار واحد در شهر کرمانشاه زده شد.
وی با اعلان اینکه تا آخر سال برای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد از ۲ میلیون واحدی که در دستور کار داریم، زمین را آماده خواهیم کرد، اظهار داشت: بصورت مداوم نیز درحال پیگیری همه استانها هستیم تا در زمان تعیین شده سهم خودرا شروع کنند.
قاسمی سقف وام هر واحد را تشریح و اعلام نمود: بر طبق توافق با شورای پول و اعتبار سهم هر واحد و استان را به لحاظ سقف وام اعلام کردیم، در این راستا سهم شهری مثل تهران و مرکز استانها ۴۰۰ میلیون و سهم روستا ۲۰۰ میلیون تومان بوده که به همه بانکها ابلاغ گردیده است و بانکها با تعیین اقساط ۲۰ ساله شروع به کار کرده اند و تسهیلات هم اکنون و تا زمان پیشرفت وضعیت افزایش نخواهد داشت.
وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: همین طور ۴۰هزار میلیارد تومان برای ودیعه کسانی که در وضعیت فعلی با مشکل مواجهند، بعنوان ودیعه مسکن اجاره ای پیش بینی شده است که در سایت وزارت راه و شهرسازی اعمال خواهد شد و مردم می توانند بنابر نام نویسی که صورت می گیرد، تسهیلات مذکور را دریافت نمایند.

نهضت ملی مسکن در یک نگاه
بدین سبب گزارش، قانون جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) مصوب ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ یکی از برنامه های کلان دولت سیزدهم شمرده می شود. دولت با تلفیق دو طرح «نهضت ملی مسکن» و «اقدام ملی مسکن» می خواهد چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال راه اندازی کند. بانکها موظف شده اند سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح جهش تولید و تامین مسکن اختصاص دهند. طبق آخرین آماری که محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی ارائه داده تا روز نهم اسفندماه ۱۴۰۰ تعداد ۳۳۰ هزار واحد یا تکمیل شده یا آماده عملیات اجرائیست و برای ۹۸۰ هزار واحد تامین زمین شده است. مجموعا در دو طرح حمایتی نهضت ملی مسکن و اقدام ملی ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار نفر تا کنون ثبت نام کرده اند.
وزیر راه و شهرسازی وعده داده که تا آخر سال جاری ۸۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله عملیات اجرائی برسد. وام این واحدها در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، دیگر کلانشهرها ۴۰۰ میلیون، مراکز استانها ۳۵۰ میلیون، سایر مناطق شهری ۳۰۰ میلیون و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان با نرخ سود حداکثر ۱۸ درصد تعیین شده است. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴.۷ میلیون تومان خواهد بود.
منبع:

1400/12/14
11:09:55
5.0 / 5
844
تگهای خبر: تولید , ثبت نام , سایت , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP