رییس اتحادیه تیرچه بلوك اهواز عنوان كرد:

کاهش 50 درصدی تقاضای تیرچه بلوک

کاهش 50 درصدی تقاضای تیرچه بلوک

شاپ: خوزستان رئیس اتحادیه تیرچه بلوک اهواز از کاهش 50 درصدی تقاضای تیرچه و بلوک نسبت به سال قبل آگاهی داد.کریم منجزی در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت بازار تیرچه بلوک در اهواز اظهار نمود: بازار به دلیل کاهش تقاضا راکد است و عرضه و تقاضا بستگی به ساخت و ساز دارد. اگر ساخت و ساز زیاد باشد، تقاضا نیز افزوده می شود و اگر ساخت و ساز کم باشد، تقاضا نیز کاهش پیدا می یابد.

وی اضافه کرد: هم اکنون به دلیل کاهش ساخت و ساز، تقاضا نیز برای تیرچه بلوک پایین است. اگر در سال قبل تقاضای هزار پروانه ساختمان داشته ایم، هم اکنون تنها ۱۰۰ عدد پروانه برای ساخت و ساز داریم و شهرداری نیز دراین زمینه با کاهش تقاضا روبه رو است.

منجزی اشاره کرد: قیمت تیرچه بلوک بستگی به قیمت مصالح شامل سیمان و میلگرد دارد و اگر این دو کالا، دستخوش تغییرات نشوند، قیمت ها نیز تغییر نمی کند و اگر قیمت سیمان و میلگرد کم شود و به قیمت سابق بازگردد، حتی احتمال کاهش قیمت تیرچه بلوک نیز وجود دارد.

وی درباب نرخ گذاری تیرچه و بلوک عنوان کرد: کارگاه های تیرچه و بلوک به نرخی که توسط اتحادیه تعیین می شود، عمل می کنند. ما در بحث استانداردسازی، واحدهای تولیدی خودرا استاندارد کرده ایم اما متاسفانه مالکان و خریداران به علت صرفه جویی مالی خود، تمایل زیادی در استفاده از محصول استاندارد تیرچه و بلوک ندارند.

رییس اتحادیه تیرچه و بلوک اهواز با اعلان اینکه حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ کارگاه تولیدی تیرچه بلوک در اهواز وجود دارد، اظهار نمود: تیرچه و بلوک به فراوانی در بازار وجود دارد و هیچ کمبودی نداریم اما افزایش قیمت مصالح ساختمانی شامل سیمان، شن، ماسه و میلگرد در بازار بر قیمت تیرچه بلوک نیز تاثیر گذاشته و سبب افزایش قیمت آن شده است.

وی با اعلان اینکه توانایی برخورد مستقیم با تخلفات صورت گرفته از طرف مالکان، اجراکاران و قالب بندان را نداریم، بیان کرد: کارشناسان و بازرسان اتحادیه بعنوان یک نهاد نظارتی، توانایی تشخیص تیرچه و بلوک غیر استاندارد را دارند اما مالکان و سازندگان مسکن، تنها قیمت برای آنها مهمست و اهمیتی به کیفیت تیرچه بلوک نمی دهند و خیلی از تیرچه بلوک هایی که در ساختمان سازی ها استفاده می شود، فاقد استاندارد است و ما تنها می توانیم این تخلفات را به نظام مهندسی انعکاس دهیم.

منجزی با اشاره به تخلفاتی که در ساخت و سازها رخ می دهد، اضافه کرد: استاندارد نحوه نصب تیرچه ها در ساختمان ها رعایت نمی گردد و این مساله سبب پایین آمدن عمر ساختمان می شود. البته به این صورت نیست که ساختمان فرو بریزد اما اگر در آن محل زلزله ای رخ دهد، ساختمان تحمل استقامت در مقابل زلزله را نخواهد داشت و ریزش می کند. همین طور در پروژه های ساختمانی تیرچه بلوک، بلوک لیکا و یونولیت غیر استاندارد استفاده می شود که ما نمی توانیم آنها را کنترل و یا پیگیری نماییم.

منبع:

1400/12/07
21:13:22
5.0 / 5
935
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP