در گفت وگو با شاپ مطرح شد

مردم با زور به پلت فرم های داخلی کوچ نمی کنند

مردم با زور به پلت فرم های داخلی کوچ نمی کنند

شاپ: عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی با اعلان اینکه پس از کرونا تعداد افرادی که در این فضا کسب درآمد می کنند بیشتر شده و تعداد زیادی هم از شبکه های اجتماعی برای معرفی و تبلیغ کسب و کارشان استفاده می نمایند، اظهار داشت که اگر شرایط لازم فراهم گردد امکان رقابت پلت فرم های داخلی با خارجی ها وجود دارد، اما انتظار این که مردم با بسته شدن فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به پلتفرم های داخلی کوچ کنند محقق نخواهد شد.


رضا الفت نسب در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه نگرانی عمده فعالان کسب و کار مجازی این است که در آماده سازی طرح صیانت از بخش خصوصی نظرخواهی نشده، خاطرنشان کرد: بعد هم که با بلند شدن سر و صدای رسانه ای جلساتی برگزار شد، ما در دو نوبت نزدیک به ۷۰ نقد به بند به بند این طرح وارد و پیشنهادی عرضه کردیم. جلسات مختلفی هم در مرکز پژوهش های مجلس برگزار گردید. اما این که ناگهانی بدون توجه به نظرات کارشناسان و نظر مرکز پژوهشها طرح صیانت تصویب و در همان شب باطل می شود، جای نگرانی دارد.
وی اضافه کرد: در وضعیتی که مجلس باید تلاش خویش را بر مبحث بودجه بگذارد، کمیسیونی با این کیفیت تشکیل می شود و اعلام می کند چند دقیقه ای نسخه جدید طرح صیانت را تحویل گرفته و بعد هم آنرا تصویب می کنند. همه اینها جای نگرانی دارد که چه افرادی با چه نگاهی درحال تصمیم گیری برای طیف وسیعی از مردم هستند.
الفت نسب با اشاره به اینکه طرح صیانت فقط در ارتباط با کسب و کارها نیست و کل کاربران مجازی را تحت تأثیر قرار می دهد، اظهار نمود: پس از کرونا تعداد افرادی که در این فضا فعالیت می نمایند بیشتر شده است. طبق آخرین آمار رسمی که آقای ربیعی، سخنگوی دولت قبلی اعلام نمود حدود یک میلیون کسب و کار در شبکه های اجتماعی فعال می باشند. ضمن این که تعداد زیادی هم از شبکه های اجتماعی برای معرفی و تبلیغ استفاده می نمایند. از سوی دیگر مردم هم از شبکه های اجتماعی برای اوقات فراغت استفاده می نمایند.
راه مقابله با مخاطرات فضای مجازی این نیست
عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی با اشاره به اینکه طبیعتاً فضای مجازی مخاطراتی هم دارد، خاطرنشان کرد: ما این مخاطرات را رد نمی نماییم، اما می گوییم مقابله با آنها راه دارد و باید با کمک کارشناسان انجام شود؛ ازاین رو مجلس باید بدون جنجال حداقل شش ماه زمان بدهد و با کسب و کارها و ذینفعان مشورت کند تا تصمیم درست بگیرد.
وی اضافه کرد: بسیاری از صاحبان کسب و کار مجازی از کشور رفته اند و برای کسانی که مانده اند هم امکان مهاجرت وجود دارد اما خودشان خواستند در ایران فعالیت کنند. هیچکدام از آنها هم به دنبال صدمه به کشور یا خانواده خود نیستند. معلوم نیست این چه نگاهی است که می گویند هر که مخالف این طرح بوده، ضد انقلاب است. ما هم مخالف طرح هستیم، چونکه حالا دیگر فقط نگرانی از شبکه های اجتماعی نیست بلکه برای مثال در مورد سایر سرویسهای خارجی مانند گوگل و سیستم های عامل هم نگرانی وجود دارد.
مگر جمع کردن ماهواره ها موفق بود که صیانت باشد؟
الفت نسب با اشاره به اینکه این طرح کارشناسی نیست و مردم هم اغنا نشده اند، اظهار نمود: زمانی هم به دنبال محدود کردن ماهواره بودند که باید پاسخ دهند آیا آن طرح ها موفق بود و فساد کم شد؟
وی در ادامه پیشنهاد کرد که به جای طرح صیانت، فضای فعالیت برای کسب و کارهای مجازی تسهیل شود.
وی گف: تجربه موفق تاکسی های اینترنتی نشان داده است این توان در کشور وجود دارد، اما به خاطر نبود ثبات خیلی ها به دنبال راه اندازی پیام رسان نمی روند. از سوی دیگر باید به این نکته دقت کنیم که کوچ کردن مردم از بستری مثل اینستاگرام با بستن آن ممکن نیست، چون که شبکه اجتماعی مبتنی بر تعامل با کاربران است؛ ازاین رو ابتدا باید اعتماد مردم جلب شود. اما فعلاً شاهد می باشیم طیف اندکی برای کل مردم و حاکمیت هزینه درست می کنند.
الفت نسب با اشاره به اینکه معلوم نیست در این شرایط گرانی سرسام آور شب عید آیا مبحث مهمتری جهت بررسی در مجلس نبود؟ خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم بگوییم ناامید شدیم ازاین رو از مقامات عالی رتبه می خواهیم به این مورد وارد شوند. همینطور ما نمی گوییم دشمن نیست، اما راه های دیگری برای مقابله وجود دارد. با این وجود از بین کسانی که برای طرح صیانت تصمیم می گیرند هیچکس تخصص آی تی ندارد و از ظرفیت کارشناسی کشور هیچ استفاده ای نشده است. تا جایی که مرکز پژوهش های مجلس می گوید این طرح در تضاد با قانون اساسی است، اما توجهی نمی گردد.
راه حل جایگزین چیست؟
وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که طرح صیانت به صورت کلی ملغی شود و اظهار داشت: مدل رقابت گوگل پلی با کافه بازار تجربه ای خوب و قابل استفاده می باشد. هم اکنون کافه بازار ۴۰ میلیون نصب دارد و تجربه نشان داده که این مدل رقابت جواب می دهد؛ ازاین رو باید شرایط کار برای بخش خصوصی تسهیل و از پلت فرم ها حمایت شود. این حمایت ها فقط مالی نیستند و لازم هم نیست این حمایت ها حتما مادی باشد. برای مثال باید به مردم اطمینان خاطر داد در پلتفرم های داخلی تفتیش عقاید نمی گردد تا مردم برای حضور در آنها اعتماد کنند.
الفت نسب با اشاره به اینکه مردم باید فضا داشته باشند تا نقدهای خویش را بگویند، خاطرنشان کرد: در این میان اگر هم درصد کمی بی احترامی کردند میتوان اعمال قانون کرد. برای مثال هم اکنون قیمت برنج بیشتر از ۸۰ هزار تومان رسیده، اما حقوق مردم ثابت است و شاید بخواهند در این رابطه انتقاداتی مطرح کنند که نباید نگران امنیت خود باشند. با چنین شرایطی میتوان رقابت کرد؛ همچون حمایت های مالی هم میتوان به کاهش مالیات کسب و کارها و معافیت چند ساله از مالیات بر ارزش افزوده و غیره اشاره نمود.
وی در انتها تصریح کرد انتظار این که مردم با بسته شدن فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به پلتفرم های داخلی کوچ کنند محقق نخواهد شد.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، روز گذشته اعضای کمیسیون طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی در کمیسیون با ۱۸ رای موافق کلیات این طرح را تصویب کردند. اما بعد از گذشت چند ساعتی از این مصوبه معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی در نامه به رئیس کمیسیون مشترک با استناد به آیین نامه داخلی مجلس و باتوجه به تغییر محتوایی که در این طرح صورت گرفته است، رای گیری در مورد کلیات این طرح در کمیسیون مشترک را فاقد اعتبار دانست.
این طرح نگرانی های زیادی نسبت به احتمال محدود شدن اینترنت و شبکه های اجتماعی بین مردم بوجود آورده است.
منبع:

1400/12/06
13:09:41
5.0 / 5
807
تگهای خبر: ارز , اینترنت , بازار , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP