معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد:

به ساخت بیش از نیم میلیون مسکن رسیده ایم

به ساخت بیش از نیم میلیون مسکن رسیده ایم

به گزارش شاپ معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه از سال ۱۳۹۸ که ۳۶۰ هزار پروانه ساختمانی صادر شده بود به ۴۶۰ هزار واحد در سال ۱۳۹۹ و ۵۲۰ هزار واحد امسال رسیده ایم اظهار داشت: برای حدود یک میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین زمین و ۳۲۰ هزار واحد تکمیل یا آماده عملیات اجرائی شده است که از اوایل سال آینده نهضت بزرگی را در بخش ساخت و ساز خواهیم داشت.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، محمود محمودزاده در هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی «مسکن؛ پیشران تولید» اظهار نمود: با عنایت به فاصله بوجود آمده بین قیمت مسکن و توان متقاضیان، وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن تسهیلات مناسبی را در نظر گرفته است. هرچقدر دهک درآمدی پایین تر باشد حمایت دولت بیشتر است و بیشترین حمایتها برای دهکهای اول تا سوم انجام می شود.

پیشرفت قابل توجه در تولید مسکن طی دو سال گذشته
وی با اشاره به اینکه شش راهبرد در نهضت ملی مسکن مدنظر قرار گرفت که نخستین اقدام شامل توسعه و تأمین مسکن می باشد اضافه کرد: در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ پیشرفتهای قابل توجهی در صدور پروانه صورت گرفت؛ به صورتی که از ۳۶۰ هزار واحد در سال ۱۳۹۸ به ۴۶۰ هزار واحد در سال ۱۳۹۹ رسیدیم و پیشبینی این است که به ۵۲۰ هزار واحد در سال ۱۴۰۰برسیم. هم اکنون که وارد دوازدهمین ماه سال ۱۴۰۰ رسیدیم میزان تکمیل ساخت و ساز با سال ۱۳۹۴ برابر شده است. در واقع سیکل افولی که از سال ۱۳۹۴ به بعد داشتیم دارد به سمت بالا برمی گردد.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: برای راهبرد دوم، غیر از فعال کردن بخش خصوصی در ساخت و سازها، بخش بافت فرسوده مدنظر قرار گرفت که بعنوان ظرفیت موجود و قابل گسترش مطرح می شود. راهبرد سوم ساخت واحدهای مسکونی برای گروه های درآمدی پایین و مبحث چهارم دهکهای متوسط است. راهبرد پنجم مسکن اجتماعی است که فضای جدیدی را در کنترل بازار اجاره کشور و نظم دادن و ساختارمند کردن این بازار بوجود می آورد.

با تأمین زمین، هزینه ساخت مسکن ۴۰ درصد کاهش می یابد
محمودزاده، رویکرد وزارت راه و شهرسازی را نزدیک کردن قیمت تمام شده مسکن به توان خانوار دانست و اظهار داشت: یکی از اقدامات بحث اجاره ۹۹ ساله زمین است. به هر حال زمین حدود ۴۰ درصد از هزینه ساخت را به خود اختصاص می دهد که با این روش قیمت مسکن می تواند ۴۰ درصد کاهش پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: همینطور بحث حمایتهای مالیاتی را در دستور کار قرار داده ایم که یک عدد ثابت یک میلیون تومان برای مالیات هر واحد نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شد که کمک مناسبی بود. درمورد هزینه انشعابات هم متقاضی فقط حق اشتراک پرداخت می کند و حق تأمین و مسائل روبنایی بر عهده دولت می باشد. با عنایت به تسهیلات و یارانه هایی که دیده شده، توان خانوار در این بخش افزایش می یابد.

حدود ۳۲۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله اجرا رسیده است
معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در طرح نهضت ملی مسکن تصریح کرد: طی چهار و نیم ماه گذشته که قانون جهش تولید مسکن به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ گردیده حدود ۹۸۰ هزار واحد زمین با کاربری مسکونی تأمین شده و ۳۲۰ هزار واحد یا آماده شده یا آماده شروع عملیات اجرایی می باشد. در کمتر از پنج ماه تأمین حدود یک میلیون زمین، کار بزرگی است.
محمودزاده درباره تعداد ثبت نامها هم اظهار داشت: تا کنون در طرح نهضت ملی مسکن ۳ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند و در تمام شهرهای کشور ثبت نام در حال انجام می باشد. از این تعداد با عنایت به دستور رئیس جمهور در خصوص این که به تشکیل خانواده و ازدواج افراد مجرد کمک گردد، دستورالعملی داده شد که آقایان بالاتر از ۲۳ سال ثبت نام کنند و تا امروز بیشتر از ۴۰۰ هزار متقاضی مجرد ثبت نام کرده اند.
وی افزود: پالایش بیشتر از ۹۵ درصد از کل متقاضیان نهضت ملی مسکن انجام شده و برای کنترل شرط سکونت به ادارات راه و شهرسازی استانها ارسال شده اند. مجموعه این اقدامات در کمتر از پنج ماه صورت گرفته و انشاءالله از اوایل سال آینده یک نهضت بزرگ ساخت و ساز در کشور خواهیم داشت که سبب رونق اقتصادی و اجتماعی در سطح کشور می شود.
به قول محمودزاده، جلساتی با وزارت صمت برای تأمین مصالاح ساختمانی انجام شده که خیال وزارت راه و شهرسازی از این بابت راحت شد که تأمین مصالح برای وزارت صمت امکان پذیر است و دغدغه ای در این خصوص وجود ندارد. در بخش خدمات هم همزمان با استقرار جمعیت، پروژه های های خدماتی صورت خواهد گرفت.
منبع:

1400/12/01
23:24:42
5.0 / 5
896
تگهای خبر: بازار , تولید , ثبت نام , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP