روغن های صنعتی و روغن موتور

روغن های صنعتی و روغن موتور

شاپ: در ادامه با انواع روغن های صنعتی و روغن موتور بیشتر آشنا خواهید شد.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، روغن های نفتی مورد استفاده در صنعت و منازل برای روانکاری ماشین آلات، ابزارآلات و غیره استفاده می شوند. در تولید آنها از انواع نفت خام به کار گرفته می شود. روغن صنعتی گاهی اوقات حاوی روغن های گیاهی (مثلاً کرچک، خردل یا کلزا) بعنوان مواد افزودنی و همین طور مواد آنتی اکسیدان، غلیظ کننده و ضد خوردگی برای بهبود کیفیت خدمات خود هستند.
انواع روغن صنعتی بطور مداوم درحال تغییر می باشند و با مارک های جدید خصوصاً روغن های مصنوعی (به عنوان مثال سیلیکون، پلی استر، و فلوئوروهیدروکربن) تکمیل می شوند.
روغن صنعتی برمبنای ویسکوزیته به انواع سبک، متوسط و سنگین تقسیم می شود. روغن های سبک، با ویسکوزیته ۵ تا ۱۰ سانتی استوک (۱ سنتستوک معادل ۱۰-۶ متر مربع در ثانیه است) در ۵۰ درجه سانتی گراد و نقاط ریزش تا ۲۵- درجه سانتی گراد، برای روانکاری ماشین آلات با سرعت بالا و بار کم استفاده می شود.
چگونه روغن صنعتی انتخاب کنیم؟
در اصل، همه روغن ها بر پایه نفت طبیعی (ساخته شده از نفت خام) بودند. اما همیشه در نحوه تصفیه روغن ها تفاوت هایی وجود داشته است. و با گذشت زمان، با هدف بهبود عملکرد روغن، تولیدکنندگان آغاز به معرفی افزودنی های ویژه در فرمولاسیون روغن کردند، مانند شوینده ها، تقویت کننده های ضد سایش، ترکیبات ضد اکسیداسیون و غیره. سپس، فرمول های مصنوعی برای ارائه سطح بالاتری از عملکرد به وجود آمدند.
این بدان معناست که انتخاب روغن صنعتی مناسب برای شما می تواند کمی پیچیده به نظر برسد، مگر این که بدانید به دنبال چه چیزی هستید و برای چه کاربردی نیاز دارید. البته، همیشه می توانید به دفترچه راهنمای تعمیر و نگهداری خودرو خود مراجعه کنید تا ببینید سازنده چه نوع روغنی صنعتی را سفارش می کند.
در غیر این صورت، ابتدا انواع مختلف روغن را تعریف می نماییم. از آنجا که خیلی از تولیدکنندگان روغن و روان کننده محصولات مشابه را تا حدودی متفاوت توصیف می کنند، این نیز می تواند گیج کننده به نظر برسد. موارد زیر انواع روغن های عمومی را بصورت کلی نشان میدهد.
انواع روغن صنعتی
این گروه روغن صنعتی شامل روغن L (ولوزیت) و روغن T (پترولاتوم) است که برای روانکاری قاب های ریسندگی و دوبلینگ در صنعت نساجی، برای دوک های ماشین آلات تراش فلزکاری و موتورهای پرسرعت کم توان استفاده می شود.
روغن جداکننده L، برای روانکاری جداکننده های سبک. روغن خیاطی برای ماشین های خیاطی، صحافی و بافندگی؛ و روغن ابزار MVP (نقطه ریزش -۶۰ درجه سانتیگراد)، برای نظارت بر روانکاری و ابزار اندازه گیری. روغن های صنعتی متوسط، با ویسکوزیته ۱۰ تا ۵۰ سانتی استوک در دمای ۵۰ درجه سانتی گراد و نقاط ریزش تا ۳۰ درجه سانتی گراد، برای روان کاری ماشین هایی که در سرعت های متوسط و تحت بارهای متوسط کار می کنند، استفاده می شوند.
این گروه روغن صنعتی شامل روغن های روان کننده دوک و ماشین، روغن جداکننده T و روغن تلگراف است. این روغن ها در خیلی از بخش های صنعت (صنایع سبک، فلزکاری و غیره) عمدتا برای روانکاری یاتاقان ها در موتورهای الکتریکی کم مصرف و در سیستم های هیدرولیک ماشین آلات فلزکاری استفاده می شوند. روغن های صنعتی سنگین، با ویسکوزیته ۱۰ تا ۳۰ سانتی استوک در ۱۰۰ درجه سانتیگراد و نقاط ریختگی نسبتاً بالا، برای روانکاری تجهیزات صنعتی که در سرعت های پایین و تحت بارهای سنگین کار می کنند - بعنوان مثال، تجهیزات فورج و پرس و چرخ دنده های دندانه ای استفاده می شود.
روغن موتور چیست؟
طبق تعریف سنتی، روغن موتور فقط مخلوطی از روغن پایه و مواد افزودنی بود که برای روانکاری قطعات موتور، کاهش اصطکاک، تمیز کردن، خنک کردن و صیانت از موتور استفاده می شد.

با این حال، روغن موتور مصنوعی مدرن ترکیبی پیچیده از روغن های پایه و اجزای افزودنی هستند که برای انجام کارهای مختلف طراحی شده اند: جداسازی و روانکاری قطعات متحرک کاهش سایش موتور کمک به جلوگیری از تشکیل رسوب بر روی اجزای داخلی موتور حذف و معلق کردن کثیفی ها و آلاینده های روغن تا آن زمان که بتوان این آلودگی ها را در تعویض بعدی روغن پاک کرد. قطعات موتور خنک کننده افزایش راندمان سوخت موتور ارائه حفاظت در طیف وسیعی از دماها هیدرولیک عملیاتی در زمان بندی متغیر سوپاپ کمک به صیانت از سیستم انتشار گازهای گلخانه ای
به عبارت دیگر، روغن موتور مصنوعی مدرن بسیار بالاتر از یک روانکار عمل می کند. این مسئول صیانت از سایش موتور و بهبود عملکرد موتور و همین طور محافظت کامل از تمام قطعات متحرک است.
روغن موتور از دو جزء اصلی روغن های پایه و مواد افزودنی تشکیل شده است. روغن های پایه ۷۰ تا ۹۰ درصد از کل را می سازند و از گاز طبیعی یا نفت خام تولید می شوند، در صورتیکه افزودنی ها ۳۰-۱۰ درصد باقی مانده را تکمیل می کنند و می توانند چیزهای مختلفی باشند.
این افزودنی ها همچون موارد زیر هستند: پراکنده کننده ها مواد شوینده افزودنی های ضد سایش اصلاح کننده های اصطکاک آنتی اکسیدان ها افزودنی های ضد کف بازدارنده های خوردگی بهبود دهنده های شاخص ویسکوزیته داروهای مضطرب نقطه ریزش چرا قابلیت تمیز کردن روغن موتور مهم است؟
هر بار که موتور شما کار می کند، محصولات جانبی حاصل از احتراق روغن موتور شما را آلوده می کند. اگر آلاینده ها در روغن جمع شوند، می توانند ته نشین شده و لجن و رسوب در موتور ایجاد کنند. استفاده از روغن موتور باکیفیت پایین، بی توجهی به تعویض روغن و مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری نیز می تواند منجر به تشکیل لجن در موتور شما شود.

اگر اجزای موتور و مسیرهای روغن کثیف باشند، عملکرد، کارایی و کیفیت خودروی شما کاهش پیدا می کند. رسوبات همین طور گرما را مانند یک پتوی عایق در داخل موتور شما به دام می اندازند.
به همین دلیل است که استفاده از روغن موتوری مانند روغن موتور مستر روغن که به تمیزتر ماندن موتورها از هر روغن موتور مصنوعی پیشرو کمک می نماید، مهم می باشد.
مستر روغن از معتبرترین و باسابقه ترین فروشگاه های فروش روغن موتور و روغن های صنعتی است که انواع و اقسام برندها شامل خارجی و ایرانی را به سراسر ایران، بصورت تک و عمده ارسال می کند. مستر روغن، سالیان سال است که نجات بخش خودرو ها و همین طور ابزار موجود در کارخانه های مختلف است.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1400/11/29
12:20:54
5.0 / 5
1275
تگهای خبر: برند , تولید , خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP