وزیر راه و شهرسازی:

۴ میلیون متقاضی در طرح نهضت ملی مسکن داریم

۴ میلیون متقاضی در طرح نهضت ملی مسکن داریم

به گزارش شاپ کرمانشاه وزیر راه و شهرسازی از ثبت نام چهار میلیون متقاضی در طرح نهضت ملی مسکن آگاهی داد و اظهار داشت: به زودی عملیات اجرائی ساخت 2.4 میلیون واحد در کشور آغاز می شود.


رستم قاسمی امروز (۲۴ بهمن) در آیین شروع عملیات اجرائی ساخت ۱۸ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در استان کرمانشاه، از مسکن بعنوان یکی از نیازهای ضروری خانوارهای ایرانی یاد کرد و اضافه کرد: هم اکنون هزینه مسکن ۴۸ درصد درآمدهای خانوار را به خود اختصاص می دهد و در شهرهای بزرگ این رقم به حدود ۶۰ درصد می رسد.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، قاسمی با اعلان اینکه نیاز است اقدام جدی برای تامین مسکن صورت گیرد، اظهار نمود: در همین راستا اجرای طرح نهضت ملی مسکن که بر طبق آن چهار میلیون واحد مسکونی در کشور ایجاد می شود را هدفگداری کرده ایم و جلسات آن به طور هفتگی برگزار می گردد.
قاسمی اظهار داشت: مسکن نیاز ضروری کشور است و با وجود ۹ میلیون مجرد که عمده آنها نیاز به مسکن دارند، باید تلاش نماییم حتی بیش از چهار میلیون واحد مسکونی بسازیم.
وی با اعلان اینکه سهمیه هر استان در این طرح برمبنای رشد جمعیتی محاسبه شده، اظهار داشت: در همین راستا سقفی برای استانها تعیین شده، اما قطعی نیست و با افزایش متقاضیان قابل افزایش است.
وی با اعلان اینکه مدت ساخت مسکن در کشور به سبب گرفتن برخی مجوزها و... حدود ۱.۵ تا دو سال طول می کشد، اظهار داشت: در همین راستا برنامه ساخت مسکن در نظر گرفته شده در دو سال اول طرح باید با هم کلید زده شود. یعنی در این طرح بجای شروع ساخت یک میلیون مسکن در سال اول، باید ساخت دو میلیون واحد مسکونی با هم کلید زده شود.
قاسمی با اعلان اینکه عمده زمینهای اجرای طرح توسط دولت تامین می شود، اظهار داشت: تامین زمین رایگان برای ساخت چهار میلیون واحد مسکونی کار دشواری است و از همه ظرفیت ها دراین زمینه استفاده می شود.
وی با اعلان اینکه اولویت اول ما در این طرح شناسایی زمینهای دولتی است و بعد سراغ اراضی غیردولتی خواهیم رفت، اضافه کرد: هم اکنون اراضی لازم برای راه اندازی یک میلیون واحد مسکونی آماده است و عملا کار درحال شروع است.
قاسمی اظهار داشت: همچین اراضی برای ساخت یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد دیگر هم تامین شده که کارهای تغییر کاربری و الحاق آن به شهرها در حال انجام می باشد.
وی از ثبت نام چهار میلیون متقاضی در این طرح آگاهی داد و اضافه کرد: هم اکنون کار پالایش ۵۰ تا ۶۰ درصد ثبت نامی ها انجام شده است.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه با تاکید بر رفع نقصها طرح مسکن مهر در امتداد اجرای طرح نهضت ملی، اظهار داشت: در این طرح تراکم واحدها متناسب با فضای شهرها خواهد بود، بطوری که در شهری که در آن نهایتاً ساختمان های چهار طبقه وجود دارد، مجوز اجرای ساختمان هایی با طبقات بیشتر داده نخواهد شد.
وی اضافه کرد: همین طور در این طرح عملیات ساخت سازه های روبنایی هم همزمان با ساخت واحدها انجام می شود، یعنی عملا ساختمان نمی سازیم، بلکه شهر و شهرک می سازیم.
قاسمی اظهار داشت: در این طرح در کنار ساخت واحدهای مسکونی، مدرسه، مرکز بهداشت، کلانتری و... هم همزمان راه اندازی می شود تا کار تکمیل شده تحویل شود و مردم بعدا گرفتار مشکل نشوند.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه تامین منابع برای صندوق ملی مسکن را یک ضرورت عنوان نمود و اضافه کرد: منابع این صندوق برای ساخت سازه های روبنایی طرح مانند مدرسه و مکز بهداشت و... استفاده می شود.
وی از مجلس خواست تا به طور ویژه این صندوق را دیده و اعتبارات خوبی از بودجه به آن اختصاص دهند.
وزیر راه و شهرسازی همین طور از دستگاهای مختلف خواست تا در حوزه اجرای این طرح همکاری لازم را داشته باشند و اضافه کرد: خوشبختانه در این طرح از ظرفیت تمامی دستگاهها مانند نیروهای مسلح، اوقاف، آستان قدس و... هم کمک گرفته شده است.
وی اشاره کرد: قطار نهضت ملی مسکن در کشور به راه افتاده و نیاز است همه برای اجرائی شدن آن همکاری کنند.
منبع:

1400/11/24
20:41:44
5.0 / 5
995
تگهای خبر: بهداشت , ثبت نام , دستگاه , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP