ثبت نام 150 هزار نفری فارغ التحصیلان در طرح کارورزی

ثبت نام 150 هزار نفری فارغ التحصیلان در طرح کارورزی

بر مبنای تازه ترین آمار اجرای طرح کارورزی در کشور، بیشتر از ۱۵۰ هزار نفر از فارغ التحصیلان و کارجویان در طرح ثبت نام کرده و بیشتر از ۱۰ هزار واحد مشمول معافیت بیمه ای شده اند.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی به استناد ماده (۷۱) قانون برنامه ششم توسعه و بعنوان یکی از برنامه های موثر وزارت کار ذیل برنامه سیاستهای فعال بازار کار در چارچوب تبصره (۱۸) قوانین بودجه سنواتی تدوین شده و زمینه های لازم برای عرضه آموزشهای شغلی به فارغ التحصیلان دانشگاهی بـا استفاده از ظرفیتهای بلااستفاده موجود در واحـدهای فعال اقتصادی در بخشهای خصوصی و تعاونی را فراهم نموده است.

از مهم ترین اهداف طرح کارورزی میتوان به افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از راه انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در دانش آموختگان، فراهم کردن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به کارگاه و کاهش هزینه بکارگماری نیروی کار برای کارفرما اشاره نمود.

نتایج آخرین گزارش عملکرد اجرای طرح کارورزی حاکی از آنست که تابحال ۱۵۰ هزار و ۳۶۱ نفر از داوطلبان، ثبت نام و حائز شرایط شناخته شده اند که از این تعداد ۵۹ هزار و ۶۹۶ نفر منجر به عقد قرارداد شده است؛ همینطور ۲۰ هزار و ۹۲۶ واحد پذیرنده بعنوان بنگاه اقتصادی در این طرح ثبت نام کرده اند که از مجموع این تعداد، ۱۰ هزار و ۷۱۲ واحد مشمول برخورداری از معافیت های مالیاتی شده اند؛ ۱۴۸۸ قرارداد هم در دست اجرا قرار دارد.آمارهای مذکور رشد تعداد متقاضیان و بنگاههای ثبت نام کرده نسبت به ماههای گذشته را نشان داده است. به باعث این طرح استان فارس، پیشتاز بیشترین تعداد داوطلب حائز شرایط، بنگاه پذیرنده و قرارداد منعقده است.

کمک هزینه کارورزی، وجهی است که در انتهای دوره مقدماتی کارورزی و متناسب با مدت آن به کارورز پرداخت می شود.

مهمترین مزیت طرح برای کارآفرینان و کارفرمایان این است که در صورت جذب کارورز، از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت حداکثر دو سال برخوردار می شوند.

از جمله شرایط برخورداری از مزایای این طرح، داشتن مدرک دانشگاهی حداقل کارشناسی و کمتر از ۳۵ سال سن در زمان ثبت نام است. داشتن کارت آخر خدمت یا معافیت از خدمت نظام وظیفه برای متقاضیان مرد هم الزامی است.
کارورزان در مدت دوره کارورزی که حداکثر سه ماه است، بیمه مسئولیت مدنی هستند.

فارغ التحصیلان دانشگاهی و واحدهای اقتصادی جهت بهره مندی از مزایای دوره کارورزی و معافیت بیمه ای می توانند به سامانه کارورزی وزارت کار به نشانی https: //karvarzi.mcls.gov.ir رجوع و ثبت نام کنند.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا در برنامه ششم توسعه، بیکاری بعنوان یکی از ابرچالشهای کشور و بازار کار عنوان شده و بر همین مبنا ضرورت تحرک بخشی به بازار کار و ایجاد فرصتهای شغلی بخصوص برای جوانان، زنان و فارغ التحصیلان دانشگاهی مورد تاکید واقع شده است.

منبع:

1400/11/24
11:24:48
5.0 / 5
890
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP