هزینه سبد معیشت کارگران به مرز ۹ میلیون تومان رسید

هزینه سبد معیشت کارگران به مرز ۹ میلیون تومان رسید

به گزارش شاپ هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری در شورایعالی کار ۸ میلیون و ۹۷۹ هزار تومان تعیین شد.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام نماینده کارگران در شورایعالی کار هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری به حدود ۹ میلیون تومان در ماه افزایش پیدا کرده است.
بعد از برگزاری چهارمین نشست شورایعالی کار با حضور شرکای اجتماعی، اعضا روی رقم سه میلیون و ۲۸۶ هزار تومان بعنوان هزینه اقلام خوراکی و غذایی کارگران به توافق رسیدند و مقرر شد در مورد اقلام غیرخوراکی جلسه دیگری تشکیل گردد.
هادی ابوی، نماینده کارگران در شورایعالی کار در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در این نشست سهم مواد غذایی و خوراکی مشخص شد که ۳۶ درصد هزینه سبد معیشت را به خود اختصاص داده و ۶۴ درصد مابقی را غیرخوراکی ها همچون هزینه مسکن و اجاره بها، درمان، آموزش، تفریحات و... شامل که با محاسبه آن حدود پنج میلیون و ۶۹۳ هزار تومان می شود و رقم ۸ میلیون و ۹۷۹ هزار تومان به دست می آید.
علی حسین رعیتی فرد - معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - هم در یک در گفت و گوی تلویزیونی ضمن اشاره به رقم ۸ میلیون و ۹۷۹ هزار تومان بعنوان هزینه سبد معیشت کارگران با محاسبه اقلام خوراکی وغیرخوراکی، برگزاری جلسات مستمر کمیته دستمزد و شورایعالی کار را حاصل همراهی و همکاری و تلاش شرکای اجتماعی دانست.

وی پیش از این اظهار داشته بود: در تلاش هستیم هرچه سریع تر سبد معیشت خانوار تعیین و میزان تورم توسط بانک مرکزی اعلام گردد تا بتوانیم برای رقم مزد ۱۴۰۱ کارگران به جمع بندی برسیم.

به گفته مقامات کارگری، هزینه خوراکی ها در سبد معیشت کارگران نسبت به دیماه سال قبل ۳۰ درصد افزایش قیمت را نشان داده است.
با عنایت به اعلام رسمی هزینه سبد معیشت کارگران، این رقم به مرز ۹ میلیون تومان در ماه رسیده و میتوان گفت نهایی شده است که در مقایسه با رقم شش میلیون و ۸۹۵ هزار تومان سال قبل بیشتر از دو میلیون تومان افزایش را نشان داده است.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، جلسه بعدی شورایعالی کار در هفته سوم اسفند ماه برگزار می شود و اعضای شورا بر اساس ماده ۴۱ قانون کار و نرخ تورم اعلامی از جانب بانک مرکزی و هزینه سبد معیشت کارگران که در جلسه اخیر شورا به دست آمد به مذاکرات تعیین دستمزد ۱۴۰۱ ورود خواهند کرد.1400/11/17
13:43:19
5.0 / 5
1264
تگهای خبر: آموزش , درمان , غذا , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP