گزارش شاپ؛

3 علت عمده تولید خودروی ناقص

3 علت عمده تولید خودروی ناقص

شاپ: شهریورماه امسال اعلام گردید که 140 هزار خودروی ناقص کف پارکینگ خودروسازان خوابیده و قرار شد به مرور عرضه شوند، با این وجود نه فقط این وعده محقق نشد بلکه به تعداد خودرو های ناقص نیز اضافه گردید.به گزارش شاپ به نقل از مهر، انباشت خودرو در پارکینگ خودروسازان یکی از مسائلی است که طی سال های گذشته بارها از جانب مردم و مسئولین مختلف مورد انتقاد قرار گرفته و حتی بعضی از متولیان از آن تحت عنوان احتکار خودرو یاد کرده اند چونکه در هر دوره وعده های زیادی برای عرضه خودرو های مانده، داده می شود اما هیچیک جامه عمل نمی پوشد.
آخرین وعده در ارتباط با شهریور ماه سال جاری می شود که طی جلسه ای با حضور دو خودروساز، سازمان بازرسی کشور، قطعه سازان و سایر دستگاههای مربوطه مثل بانک مرکزی و گمرک ایران تعداد خودرو های ناقص ۱۴۰ هزار دستگاه اعلام و قرار شد خودروسازها تعداد خودرو های ناقصشان را کاهش دهند، با این وجود این امر محقق نشد و با اضافه شدن ۳۸ هزار دستگاه دیگر، در دیماه تعداد خودرو های دپو شده در پارکینگ ها ۱۷۸ هزار دستگاه اعلام گردید.
این مبحث مورد انتقاد ذبیح الله خداییان، سخنگوی قوه قضاییه قرار گرفت و وی ضمن اشاره تلویحی به احتمال احتکار خودرو توسط خودروسازان اظهار داشت که «اگر این خودرو ها نقص قطعه دارند، چرا بلافاصله بعد از افزایش قیمت به فروش می رسند؟ اگر خودروسازان پاسخگو نباشند، پرونده آنها به مراجع قضایی می رود. در واقع بازرس قضایی به مبحث ورود کرده و اگر توضیحات کافی نباشند، تفهیم افترا صورت می گیرد.»
طبق گفته خدائیان، «مقرر شده بود که تعداد خودرو های ناقص تا آخر آبان ماه ۱۴۰۰ کاهش پیدا کند، اما بر آنها اضافه گردید. این خودرو ها سبب التهاب بازار می شوند و به منزله احتکار هستند که به حبس سرمایه منجر می شوند. وزارت صمت باید به این مورد ورود جدی کند.»
همچنین در ادامه سازمان بازرسی کل کشور، ضمن اشاره به خلف وعده خودروسازان در ارتباط با کاهش محصولات ناقص در پارکینگ ها، این کار را از مصادیق احتکار برشمرد و ایران خودرو و سایپا را تفهیم افترا کرد. این دو شرکت هم مستندات خویش را به این سازمان ارسال کردند که البته رسانه ای نشد.
چه تعداد خودرو انباشت شده است؟
به گزارش شاپ به نقل از مهر، از سال قبل تابحال آمارهای گوناگونی در مورد میزان خودرو های انباشت شده مطرح شده که نشان داده است روز به روز به جای این که از تعداد خودرو های مانده در پارکینگ کاسته شود به تعداد آنها افزوده شده است.
اواسط تیرماه سال قبل محمدرضا نجفی منش رئیس صنایع همگن قطعه سازان اعلام نمود که «۹۳ هزار خودرو ناقص کف پارکینگ خودروسازان است و خودروسازان به علت کمبود قطعات نمی توانند خودرو های خویش را به تولید کامل برسانند به بازار عرضه کنند.»
حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور هم آذر ماه سال ۹۹ اعلام نموده بود که «حدود ۱۰۰ هزار خودرو در کف پارکینگ ها مانده است.»
با ورود به سال ۱۴۰۰، وعده های زیادی برای تکمیل و عرضه خودرو های مانده در پارکینگ داده شد، با این وجود نجفی منش خرداد سالجاری اعلام نمود که «بیش از ۱۰۰ هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان وجود دارد که ناقص هستند.»
در ادامه هم در شهریور سالجاری اشکان میرمحمدی بازرس کل امور صمت سازمان بازرسی کل کشور اعلام نمود که «در حال حاضر ۱۴۰ هزار خودرو به علت نقص قطعه، در پارکینگ خودروسازان دپو شده است.»
همچنین میرمحمدی ۱۵ دیماه سالجاری ضمن اشاره به افزایش میزان خودرو های دپو شده، تعداد خودرو های ناقص مانده در پارکینگ را ۱۷۸ هزار دستگاه اعلام نمود.
پس از افزایش انتقادات و پیگیری ها، این دو خودروساز چند روز یک مرتبه اخباری در مورد تکمیل بعضی از خودرو های مانده در پارکینگ منتشر می کنند؛ بعنوان نمونه خودروسازی سایپا دوم بهمن ماه اعلام نمود که با تکمیل حدود ۹ هزار دستگاه خودروی ناقص کف کارخانه، تعداد خودرو های ناقص سایپا، به حدود ۷۰ هزار دستگاه کاسته شده است.
عرضه کم، فاصله قیمت کارخانه و بازار را زیاد کرده است
از سویی دیگر عدم عرضه مکفی خودرو سبب شده قیمت خودرو در بازار به صورت افسارگسیخته بالا برود و روز به روز فاصله بین قیمت کارخانه و بازار افزایش یابد.
در این رابطه سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران به مهر با اشاره به اینکه عرضه خودرو کم است، اظهار داشت: هم اکنون تقاضای کاذب در بازار وجود ندارد و عمده تقاضاها مصرفی هستند. ازاین رو اگر عرضه خودرو افزایش یابد اساسا می تواند سدی در مقابل افزایش نامعقول قیمت ها باشد و گپ قیمتی بین کارخانه و بازار را کم کند.
وی اضافه کرد: نمی دانم عرضه خودرو از سوی خودروساز عمدی بوده یا نبوده است اما به هر حال بازار با کمبود خودرو مواجه می باشد.
موتمنی با اشاره به اینکه هم اکنون بازار خودرو در رکود کامل است، خاطرنشان کرد: الان خودرو ها در بازار میانگین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان با کارخانه تفاوت قیمتی دارند؛ بعنوان نمونه قیمت سمند ال ایکس معادل ۲۶۰ میلیون تومان، پژو پارس معادل ۲۷۸ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ معادل ۲۶۷ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ صندوق دار ۳۳۲ میلیون تومان، پراید ۱۱ معادل ۱۸۴.۵ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ معادل ۱۶۹ تا ۱۷۰ میلیون تومان، تیبا معادل ۱۸۰ میلیون تومان و تیبا ۲ معادل ۱۸۵ میلیون تومان است.
علت تولید خودروی ناقص چیست؟
بر این اساس، میتوان انگشت افترا برای تولید خودروی ناقص را به سمت سه عامل شامل «قیمت گذاری دستوری»، «انتظار برای به روز رسانی قیمت خودروها» و «تأمین قطعه» نشانه گرفت.
قیمت گذاری دستوری سبب شده قیمت فروش خودرو ها کمتر از قیمت پیشنهادی خودروسازان باشد چونکه وقتی تولید خودرو با ضرر همراه باشد، خودروساز به هر کاری دست می زند تا از ضرردهی نجات پیدا کند. از سویی دیگر انتظار خودروسازان برای به روز رسانی قیمت خودرو ها که حالا به ستاد تنظیم بازار سپرده شده هم می تواند عامل بازدارنده دیگری باشد که سبب شده خودروساز تا زمان آپدیت قیمت ها بخشی از تولیدات را دپو کند و سپس آنها را با قیمت جدید به مشتریان تحویل دهد.
اما تأمین قطعه موضوعی است که علاوه بر خودروسازان از جانب کارشناسان هم مطرح شده است؛ به این شکل که به علت عدم تأمین قطعه خودروسازان مجبور به انباشت محصولات ناقص شان در کف پارکینگ ها هستند.
در این رابطه رسول سلیمانی کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: عمده دلیلی که باعث انباشت خودرو در کف پارکینگ ها شده کمبود چیپست هایی بوده که برای تولید خودرو مورد نیاز است؛ خودرو های کنونی مثل خودرو های قدیمی نیستند که ساده تولید شوند بلکه در خودرو های فعلی کنترل موتور، ایربگ ها، ترمز و … توسط آی سی هایی انجام می شود که از این قطعه تعداد زیادی هم در یک خودرو وجود دارد.
وی اضافه کرد: به علت شیوع کرونا تقاضا برای تولید موبایل، تبلت بالا رفته و همینطور شاهد رونق گرفتن بحث ماینرهایی که چیپ الکترونیک استفاده می نمایند هم هستیم؛ ازاین رو ظرفیت تولید شرکت ها به سمت تولید آی سی برای موبایل، تبلت، ماینر و … شیفت شده است و سبب شده تولید آی سی های دیگر کم شود.
سلیمانی اظهار داشت: این مسئله روی تولید خودرو در دنیا اثر گذاشته است و کشورهای دیگر هم مانند ایران با این مشکل رو به رو هستند.
این کارشناس صنعت خودرو خاطرنشان کرد: همینطور علاوه بر کمبود قطعه، قیمت گذاری دستوری خودرو هم سبب شده که خودروساز انگیزه ای برای تولید نداشته باشد. ازاین رو کمبود قطعه و قیمت گذاری دستوری دست به دست هم داده اند تا تیراژ تولید کاهش پیدا کند و خودروساز مجبور به تولید خودروی ناقص و انباشت در پارکینگ شود.
وی در مورد انتقاد سازمان بازرسی از انباشت خودرو های ناقص در پارکینگ ها، اضافه کرد: خودروساز نفعی از تولید ناقص نمی برد چونکه این خودرو ها قبلاً فروخته شده اند و هر چه از موعد زمانشان می گذرد علاوه بر سود مشارکت باید جریمه دیرکرد را هم بدهد؛ در مجموع به نظر می آید تولید خودروی ناقص عمدی نیست و کمبود قطعه و قیمت گذاری دستوری باعث انباشت خودرو در پارکینگ شده است.
سلیمانی خاطرنشان کرد: قیمت جدید احتمالاً در بهار اعلام می شود، این که خودروساز خودرو ها را تا آن زمان نگه دارد تا قیمت ها آپدیت شوند و سپس به بازار عرضه نماید منطقی نیست. همینطور بخشی از این خودرو ها پیش فروش شده اند و قیمت مشخص است و خودروساز نمی تواند با قیمت های جدید این دستگاه ها را تحویل دهد.


منبع:

1400/11/11
13:01:23
5.0 / 5
1134
تگهای خبر: بازار , تولید , خواب , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP