تفاوت های پمپ کف کش و پمپ شناور در رفع آبگرفتگی چیست؟

تفاوت های پمپ کف کش و پمپ شناور در رفع آبگرفتگی چیست؟

شاپ: در این مقاله می خواهیم وجوه تمایز بین پمپ کف کش و پمپ شناور را بررسی نماییم.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، مسئله کم آبی و کمبود آب در جهان سبب شده تا استفاده از انواع پمپ آب رواج بیشتری در کشورها پیدا کند. از رایج ترین نمونه های پمپ آب، می توان به پمپ کف کش و پمپ شناور اشاره نمود. شباهت زیاد بین عملکرد این دو نوع پمپ موجب می شود که خیلی از افراد عادی در انتخاب پمپ آب مناسب برای مصرف خود گرفتار اشتباه شوند.
از شباهت های موجود در پمپ کف کش و پمپ شناور می توان به مورد استفاده قرار گرفتن هر دو آنها در استخراج آب از چاه ها اشاره نمود. شکل و ساختار کلی تقریباً یکسان نیز، خیلی از افراد را در انتخاب این انواع پمپ گرفتار اشتباه خواهدنمود. برای تشخیص درست و انتخاب یک پمپ کف کش یا شناور مناسب برای مصارف خود، نیازمند آگاهی از تفاوت های این دو نوع پمپ هستیم. در این مقاله قصد بررسی کامل وجوه تمایز بین پمپ کف کش و پمپ شناور را داریم تا شما مصرف کننده گرامی بتوانید به آسانی این انواع پمپ را تشخیص داده و خریداری نمائید.
تشخیص تفاوت پمپ کف کش و شناور از لحاظ ظاهری ممکن است؟
در دید اول، ممکنست ساختار ظاهری پمپ کف کش و پمپ شناور خیلی مشابه به نظر برسند. اما دقت به جزئیاتی در ساختار این پمپ ها می تواند شما را در تشخیص آنها یاری کند. در ادامه به بیان نکات جزئی وجه تمایز این دو نوع پمپ می پردازیم.
نکته اول دقت به جنس بدنه است. در بیشتر موارد، جنس بدنه پمپ کف کش از چدن و در مقابل جنس بدنه پمپ شناور از استنلس استیل طراحی شده است. بدین سبب شما با دقت به جنس بدنه انواع پمپ، می توانید نوع آنها را تشخیص دهید.
نکته دوم دقت به ابعاد پمپ است. لازم است بدانید، پمپ های کف کش در ارتفاع کوچک و ابعادی بزرگ طراحی می شوند اما در مقابل، پمپ های شناور، ارتفاع بلندتر و ابعاد ظریف تری دارند.
نکته سوم در تشخیص ظاهری انواع پمپ، تعداد پروانه به کار رفته در هر پمپ می باشد. پمپ کفکش در نهایت از ۲ تا ۳ پروانه تشکیل می شود، اما پمپ شناور تعداد پروانه بیشتری دارد. تعداد زیاد پروانه در پمپ های شناور موجب می شود تا عملکرد بهتری نسبت به انواع پمپ کف کش داشته باشند. در حقیقت پمپ های شناور می توانند در مدت زمان کمتر، مقدار بیشتری از آب را پمپاژ کنند.
با در نظر گرفتن این نکات جزئی، می توانید بدون داشتن اطلاعاتی خاص از نحوه کارکرد انواع پمپ آب، نوع مناسب خودرا تشخیص داده و انتخاب نمائید.
آیا پمپ کف کش و پمپ شناور عملکرد متفاوتی دارند؟
اگر بخواهیم عملکرد پمپ های کف کش و شناور را مورد ارزیابی قرار دهیم، باید بگوییم که هدف استفاده از هر دو پمپ یکسان است اما این مسئله سبب ایجاد عملکرد یکسان در آنها نخواهد شد. در واقع پمپ کف کش و پمپ شناور در عملکرد نیز تفاوت هایی دارند. در این قسمت از محتوا قصد بررسی همه جانبه عملکرد این دو نوع پمپ را داریم. وجوه تمایز بین عملکرد این پمپ ها عبارتند از:
۱. پمپ های شناور، مصارف گسترده تری نسب به پمپ های کف کش را پوشش می دهند. پمپ های شناور در استخراج آب از انواع چاه ها، آبیاری مزارع و باغ ها و استخراج نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند. در مقابل پمپ کف کش تنها در استخراج آب از چاه های کم عمق و یا لجن زدایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
۲. سرعت و دقت پمپ های شناور، به سبب ساختار پیشرفته تر، از سرعت و دقت پمپ کف کش بیشتر است. در واقع پمپ شناور راندمان بیشتری عرضه خواهد کرد.
۳. هد پمپ شناور بیشتر از پمپ کف کش است. هد، در حقیقت میزان دسترسی یک پمپ به ارتفاع می باشد. بدین سبب پمپ های شناور، برای چاه های عمیق نیز می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. اما پمپ های کف کش به سبب داشتن هد پایین، تنها برای چاه های کم عمق مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
۴. نکته بعدی تفاوت در ورودی دو دستگاه است. عملکرد پمپاژ آب در پمپ های کف کش از یک ورودی که در قسمت پایین دستگاه قرار دارد آغاز می شود. اما در پمپ های شناور، پروسه پمپاژ، از وسط دستگاه شروع می شود.
۵. خروجی های پمپ کف کش و پمپ شناور نیز تفاوت دارند. خروج آب پمپاژ شده در پمپ های شناور از قسمت بالایی پمپ و در پمپ های کف کش از جداره کنار بدنه صورت می گیرد.
بنابراین، باتوجه به موارد بیان شده در تفاوت عملکرد دو دستگاه، شما می توانید باتوجه به محدوده و مصرف خود، دستگاه پمپ مورد نیاز خودرا انتخاب نموده و از مزایای آن بهره ببرید.

وجه تمایز پمپ کف کش و پمپ شناور از نظر اجزای داخلی چیست؟
اجزا و قطعات داخلی به کار رفته در ساختمان انواع پمپ کف کش و شناور نیز دارای تفاوت هایی می باشد. برای مثال، در ساختار هر دو نوع پمپ از خازن استفاده شده است، اما خازن به کار رفته در پمپ کف کش درون محفظه داخلی دستگاه تعبیه شده است. در حالی که خازن پمپ شناور بیرون محفظه داخلی، و در قسمت قاب محافظ آن قرار دارد.
همچنین در پمپ های کف کش، الکتروموتور و پمپ بعنوان یک ساختار واحد، در بدنه دستگاه قرار دارند اما در پمپ های شناور، این دو قطعه بصورت کاملاً مجزا به کار برده می شوند. باتوجه به این نکات، می توان نتیجه گرفت که عیب یابی و تعمیر پمپ های شناور نیز، آسان تر از انواع پمپ کف کش می باشد. در حقیقت در پمپ شناور، وجود قطعات مجزا و جدا، موجب می شود تعمیر و پیدا کردن نقص دستگاه آسان تر باشد.
علت تفاوت قیمت پمپ های کف کش و شناور چیست؟
فروش پمپ های کف کش و شناور، با قیمت های متفاوتی انجام می شود. انواع شناور پمپ های آب، نسبت به انواع پمپ های کف کش از ارزش و قیمت بیشتری برخوردار می باشند. اما دلیل این تفاوت قیمت چیست؟ همانطور که بررسی کردیم، پمپ های شناور می توانند در محدوده های کاری زیادی مانند صنعت کشاورزی، پتروشیمی و آب و فاضلاب مورد استفاده قرار بگیرند در حالیکه پمپ کف کش تنها برای لجن زدایی و پمپاژ آب در چاه های کم عمق مورد استفاده قرار می گیرد.
از طرفی سرعت و کارایی پمپ های شناور، بسیار بهتر از پمپ های کف کش می باشد. جنس بدنه پمپ های شناور نیز از مقاومت بهتری نسبت به بدنه پمپ کف کش برخوردارست و در نتیجه ماندگاری و دوام بیشتری خواهند داشت. استنلس استیل که متریال تشکیل دهنده بدنه پمپ شناور می باشد، از مقاومت بالایی در مقابل زنگ زدگی برخوردارست. اجزا و قطعات داخلی پمپ های شناور، بصورت قطعاتی مجزا طراحی شده اند. طراحی مجزای قطعات موجب می شود که در صورت بروز خرابی در دستگاه، علت خرابی آسان تر تشخیص داده شود و همین طور تعمیر دستگاه ساده تر صورت گیرد. تمامی این مزایا و فواید موجب می شوند تا پمپ های شناور با قیمت بیشتری نسبت به پمپ های کف کش در بازار عرضه شوند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/11/07
11:08:36
5.0 / 5
940
تگهای خبر: ارز , بازار , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP