در نشست بررسی نتایج پژوهشگران حوزه رفاه و تأمین اجتماعی تأكید شد

نیازمند آینده پژوهشی واقع بینانه هستیم

نیازمند آینده پژوهشی واقع بینانه هستیم

به گزارش شاپ مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با پژوهشگران حوزه رفاه و تأمین اجتماعی دیدار و بر آینده پژوهشی واقع بینانه تاکید کرد.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، در این دیدار وحید زارع فکری به همراه تیم مدیریتی و مشاوران دفتر هماهنگی امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با مدیران و پژوهشگران مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی به گفتگو نشست و پژوهشگران حوزه رفاه و تأمین اجتماعی هم نتایج بعضی از پژوهش های خویش را عرضه دادند.
در این جلسه مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اهمیت دغدغه ها نسبت به عناوین سخن به میان آورد و اظهار داشت: دغدغه مدیران این وزارت خانه این است که متناسب با جایگاه حاکمیتی در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی، آینده نسل های بعدی کشور را به خوبی مدیریت کنند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم همواره تاکید دارد که بر محدودیت ها متمرکز نشویم، بلکه به فراتر از آنچه در اختیار داریم بیندیشیم.
زارع فکری با تشریح چالش های موجود در حوزه صندوق های بازنشستگی اظهار نمود: در این عرصه اگر بدون تدبیر، سیاستگذاری کارآمد و گفتگو با شرکای اجتماعی گام برداریم، بدون شک با چالش های اساسی مختلف مواجه خواهیم شد؛ بنابراین برای این مورد باید سناریو و الگوی جدیدی تدوین نماییم.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همینطور بر انجام پژوهش های مستقل و بدون محدودیت تاکید کرد و اضافه کرد: حالا بیشتر از هر مبحث دیگری به آینده ی پژوهشی واقع بینانه نیاز داریم.
وی شکوفایی هر اقتصادی را منوط بر داشتن پنج مؤلفه کلیدی دانست و در اینباره توضیح داد: این مؤلفه ها بعنوان گفتمان اقتصادی مطرح هستند که «مردمی بودن» نخستین آن است و باید آنرا ورای خصوصی سازی بدانیم است. بهره وری و مولدبودن، دانش بنیانی، درون زایی و برون گرایی از دیگر مؤلفه های مطرح در این عرصه شمرده می شوند.
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: علاوه بر این موارد، ما به طرح سؤال دقیق نیاز داریم؛ این مورد به قدری اهمیت دارد که چگونه سؤال پرسیدن را میتوان جزو مهارت های اساسی قلمداد کرد.
زارع فکری در تایید سخنان نماینده کانون بازنشستگان آموزش و پرورش از مدل تکریم بازنشستگان، بعنوان ذی نفعان اصلی صندوق های بازنشستگی از بررسی امکان استفاده از تجارب و مهارت های بازنشستگان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع داد و خاطرنشان کرد: یکی دیگر از طرح هایی که برای بازنشستگان پیگیر هستیم، تاریخ نگاری بازنشستگان است تا تعریف جایگاه خانواده و سالمندان را داشته باشیم. در این حوزه میتوان به الگوی مذاکره با دولت برای تأمین بدهی های سازمان تأمین اجتماعی و اهمیت مسئولیت اجتماعی اشاره نمود. مسئولیت اجتماعی مبحث بسیار مهم و مورد توجه وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ ازاین رو، طراحی الگویی واحد و یکپارچه برای تخصیص منابع به مسئولیت های اجتماعی در دستور کار قرار دارد.
برپایه گزارش به گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، او در آخر موضوعات کلان در ارتباط با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در حوزه های پژوهشی و آینده نگری تشریح و اظهار داشت: اشتغال و روابط کار از موضوعات قابل توجه در حوزه پژوهشی هستند. بعنوان مثال با بررسی امکان ایجاد هلدینگ مشاغل خانگی و سازمان دادن به آن میتوان این ظرفیت ها را با صنایع مرتبط کرد. البته چنین اندیشه ای زمانی حالت بالفعل پیدا می کند که بررسی ها و پژوهش های بیشتری صورت گیرد، چون که مشاغل خرد در این طرح، مهارت های لازم را کسب کرده و از سویی بهره مندی های رفاهی را هم به دنبال خواهند داشت. بعنوان مثال با تاکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مدل تعارض منافع که مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی هم گزارشی درباره آن منتشر کرد، این امر را در وزارت خانه به گفتمان تبدیل نموده ایم و این یک گفتمان غالب خواهد شد که در فرآیند انتصاب و نظارت مدنظر قرار خواهد گرفت.
گفتنی است: در این جلسه، پژوهش هایی با عناوین مصادیق تعارض منافع در سازمان تأمین اجتماعی، تدوین کدهای رفتاری در سازمان تأمین اجتماعی، شایسته گزینی مدیران سازمان تأمین اجتماعی، نظرسنجی ها پیرامون همسان سازی مستمری ها، دریافت مقرری بیکاری در شرایط کرونا و بیماران ترخیص کار از مراکز ملکی سازمان، وضعیت فقر و نابرابری در کشور، ارزیابی ارائه‌ی خدمت بیمه‌ی بیکاری، ابعاد اجتماعی واگذاری بانک رفاه، سطح بندی خدمات درمانی در سازمان تأمین اجتماعی، طرح مراقبت از سالمندان در سازمان تأمین اجتماعی، عملکرد درمان در تأمین اجتماعی، مسکن کارگری، روش های تعیین حداقل دستمزد، ارائه‌ی کارت اعتباری به مستمری بگیران، پشتیبانی از بیکارشدگان زیر پوشش بیمه بیکاری در شرایط کرونا، بحران صندوق های بازنشستگی، اصلاحات صندوق های بازنشستگی، تنقیح قوانین و مقررات سازمان تأمین اجتماعی، معیارهای شفافیت مجموعه‌ی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، و تدوین استاندارد مسئولیت اجتماعی و خیر همگانی عرضه شد.
منبع:

1400/11/04
10:40:28
5.0 / 5
907
تگهای خبر: آموزش , ارز , استاندارد , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP