گزارش،

وعده های خوش نقش فرش شده بازارچه فرش

وعده های خوش نقش فرش شده بازارچه فرش

لرستان بازارچه فرش لرستان بعنوان ضروری ترین نیاز رونق صنعت فرش استان وضعیت نامشخصی دارد.


در کل لرستان ۲۳ هزار بافنده وجود دارد که ۱۸ هزار نفر از آنها مدرک خویش را از فنی و حرفه ای دریافت کرده اند و سالانه بیشتر از ۱۳ هزار مترمربع تولید دارند ولی این افراد برای فروش محصولات خود در این سال ها از نبود محل دائمی همیشه گلایه داشته و چشم انتظار اقدامی اساسی توسط مسئولین بوده، اقدامی که انجام شد ولی...
سال ۱۳۹۵ فرش لرستان در کنار ۱۴ برند بزرگ کشور ثبت جهانی شد ولی این مهم تأثیری در روند فروش آن نداشت چونکه این دستباف مکانی برای عرضه و فروش در استان هم ندارد و فعالان این بخش در آرزوی برآورده شدن رؤیایی به نام بازارچه هستند.
وعده های زیادی در مورد افتتاح این بازارچه از این سال توسط مسئولینی که بعضی از آنها دیگر در لرستان نیستند داده شد که هیچ کدام رنگ واقعیت به خود نگرفته اند.

افتتاح در انتهای سال ۱۳۹۵ نخستین وعده
آذرماه سال ۱۳۹۵ بهزاد منصوری معاون وقت صنعت معدن و تجارت لرستان در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان با اشاره به اینکه ایجاد بازارچه فرش در خرم آباد در دستور کار است، اظهار داشت: تخصیص اعتبار ۲۵۰ میلیون تومان هم برای این بازارچه صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: بر مبنای برنامه ریزی های صورت گرفته به دنبال بهره برداری از بازارچه فرش خرم آباد تا پیش از آخر سال جاری هستیم.
محمدرضا صفی خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هم در این نشست با اشاره به اینکه فرش یکی از ظرفیت های خوب استان است، اظهار داشت: خوشبختانه موفق شدیم فرش لرستان را ثبت بین المللی نماییم و باید این حوزه به شکلی ساماندهی گردد که رونق یابد.
وی با اشاره به اینکه ۲۳ هزار بافنده فرش در استان داریم، خاطرنشان کرد: ایجاد بازارچه فرش در خرم آباد و خانه فرش در دو شهرستان در دستور کار است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان خاطرنشان کرد: تخصیص اعتبار و واگذاری سالن بازارچه فرش انجام شده و سال جاری افتتاح می گردد.

هفته دولت در سال ۱۳۹۶ دومین وعده افتتاح
تیرماه سال ۱۳۹۶ هوشنگ بازوند استاندار وقت لرستان هوشنگ بازوند در کارگروه امور اقتصادی و تولیدی اظهار داشته بود: ۲۰ هزار و ۹۷۶ بافنده فرش در استان دارای کارت شناسایی بوده و در این بخش فعالیت می نمایند که برای کمک به تولیدات این افراد بازارچه فرش در هفته دولت به بهره برداری می رسد.
وی اضافه کرد: در سال تولید و اشتغال باید موانع سر راه تولید برداشته شود و یکی از ظرفیت های تولید در لرستان فرش است.
استاندار لرستان به بحث بازارچه و نمایشگاه دائمی فرش لرستان اشاره نمود و خاطرنشان کرد: این مکان یکی از تقاضاهای تولیدکنندگان فرش استان است و مشکلات و موانع پیش روی این امر باید بزودی مرتفع شود.
وعده ای که اگر در آن سال که به نام سال تولید، اشتغال و اقتصاد مقاومتی مزین شده بود، محقق می شد با وجود بیشتر از ۲۰ هزار بافنده نقش قابل توجهی در کاهش آمار بیکاری استان ایفا می کرد.

تأکید باردیگر بر افتتاح بازارچه فرش در مرکز استان تا هفته دولت
مرداد ۱۳۹۶ مهندس مهرداد غضنفری امرایی معاون وقت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان در جلسه بازارچه فرش استان همانند استاندار بر افتتاح بازارچه فرش در مرکز استان تا هفته دولت تاکید می کند.
وی اظهار داشته بود: فرش های دستباف لری نه تنها در مرکز استان بلکه در بازارهای مناطق هم جوار همچون همدان، اراک، اصفهان و کرمانشاه هم عرضه می شود.
غضنفری امرایی فرش لری را ظرفیت مناسبی برای توسعه اقتصادی استان دانست و افزود: باید از این پتانسیل در جهت ایجاد اشتغال و ارزش افزوده بهره برد برای همین مقرر است بازارچه فرشی در مرکز استان راه اندازی شود.
وی افزود: این بازارچه با مساحت ۳۰۰۰ مترمربع در چارچوب ۵۶ غرفه و با کاربری آموزشی، تجاری و نمایشگاهی تا هفته دولت سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
غضنفری امرایی اظهار داشت: امیدواریم این بازارچه نقطه عطفی در جهت توسعه و معرفی هر چه بیشتر فرش لرستان باشد.
بازارچه فرشی که مهندس غضنفری امرایی از آن بعنوان نقطه عطفی در صنعت فرش یاد می کرد تابحال در حد وعده باقی مانده است.

تامین اعتبار ۷۲ میلیون تومان برای بازارچه!
محمد اصل مرز رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان هم در همین رابطه سال ۱۳۹۶ اظهار داشته بود: ساخت بازارچه فرش در جهت حل مشکلات این حوزه بوده که طبق تفاهماتی که با استانداری داشتیم یک سیلو با مساحت ۱۵۰۰متر به این بخش اختصاص داده شد.
وی بیان نمود: ۲۵۰ میلیون تومان برای این بازارچه تخصیص داده شده است که از این مبلغ ۷۲ میلیون تومان پرداخت گردید.
اصل مرز اظهار نمود: بازارچه فرش، بافتی زیبا و سنتی داشته و دارای بیشتر از ۵۴ غرفه است.
رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان اظهار داشت: سال جاری برای تکمیل این طرح بیشتر از ۷۰۰ میلیون اعتبار تخصیص داده شده و در صورت تأمین اعتبار در بهمن ماه سال جاری این طرح افتتاح می گردد.
وی افزود: با آغاز به کار این بازارچه به هر کدام از شهرستان ها برای عرضه محصولات خود غرفه مجانی داده می شود، مکان هایی هم برای تجار و سالن هایی در جهت آموزش بافنده ها هم در نظر گرفته شده است.
این صحبت های رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در حالی عنوان می شود که وقتی از ۲۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده برای این بازارچه ۷۲ میلیون اختصاص می یابد چطور می توان وعده افتتاح با این اعتبار قطره چکانی و ناچیز داد؛ بهمن وعده داده شده هم رفت ولی خبری از افتتاح نشد.
دی ماه ۱۳۹۶ بهزاد منصوری معاون وقت سازمان صنعت و معدن و تجارت لرستان در حالی باردیگر بر لزوم تکمیل بازارچه فرش استان تاکید می کند که سال ۹۵ وعده افتتاح آنرا داده بود.
وی در دیدار اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس با فعالان صنعت فرش دستباف لرستان اظهار داشت: مجموع حلقه های مفقوده در صنعت فرش مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای تعیین شده بعنوان دستور کار اجرایی در نظر گرفته شده است.
او افزود: ایجاد بازارچه در شهرستان خرم آباد در دستور کار قرار گرفته، اما کماکان به واسطه نبود منابع لازم متوقف شده و یکی از خواسته های تولیدکنندگان تکمیل این زیرساخت بسیار مهم می باشد.
خواسته ای که تولیدکنندگان فرش استان بر آن هم اصرار دارند ولی...
محمدرضا صفی خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان هم در این دیدار اظهار داشت: سال قبل فرش لرستان در کنار ۱۴ برند بزرگ کشور ثبت جهانی شد.
وی اضافه کرد: باید زنجیره صنعت فرش دستباف لرستان تقویت شود و امیدواریم با تأمین اعتبارات مناسب بازارچه فرش دستباف استان تکمیل شود.
اعتباری که تا این لحظه یا داده نشده و اگر هم داده شده نتوانسته به تکمیل پروژه کمکی کند...

مشکلات بازارچه فرش لرستان را به گوش مسؤلان می رسانیم!
۱۳۹۶ بازار وعده ها در مورد این بازارچه همچنان داغ بود تا جایی که دکتر محمد بیرانوندی نماینده وقت مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی هم در حاشیه بازدید اعضای فراکسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از محل راه اندازی بازارچه دائمی فرش دستباف لرستان در جمع خبرنگاران اظهار داشته بود: مشکلات بازارچه فرش لرستان را در مجلس مطرح کرده و به گوش مسؤلان می رسانیم.
وی بیان نمود: خوشبختانه تابحال برای راه اندازی این بازارچه مهم اقدامات بسیار مناسبی انجام شده است.
بیرانوندی افزود: این بازارچه به جایگاه ویژه ای برای فرش و صنایع دستی لرستان تبدیل خواهد شد و برای تکمیل آن در اولین جلسه مجلس شورای اسلامی حتما به اتفاق اعضای کمیسیون کشاورزی کسری های این بازارچه و اعتباراتش را به گوش مسؤلان مربوطه کشوری می رسانیم.
نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس اظهار نمود: امیدواریم بتوان اعتباری به فراخور توان از فراکسیون گردشگری، سازمان میراث فرهنگی و وزارت صنعت و معدن برای تکمیل این بازارچه دریافت کرد.
بیرانوندی افزود: برای تکمیل دو طبقه این بازارچه مهم به اعتباری در حدود یک میلیارد تومان نیاز بوده است، از طرفی برای تکمیل یک طبقه از این مجموعه ۳۰۰ میلیون تومان نیاز است.
وی اظهار داشت: از تمام توان خود برای تأمین حداقل بخشی از اعتبارات موردنیاز تکمیل این بازارچه فرش دستباف لرستان استفاده خواهیم کرد.
سه سال از این وعده دکتر بیرانوندی هم گذشت و سؤال اینجاست اگر مشکل منعکس و پیگیری انجام گرفت چرا بازارچه هنوز هم افتتاح نشده است؟!

افتتاح فاز اول بازارچه در انتهای سال ۱۳۹۷ وعده ای دیگر
محمدرضا صفی خانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان مهرماه ۱۳۹۷ دراین باره به خبرنگار ایسنا اظهار داشته بود: در این بازارچه فعالیتهای کارگاهی، آموزشی و فروش فرش انجام خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه تولید سالانه ۱۰ هزار مترمربع فرش و وجود ۲۳ هزار بافنده یک ظرفیت قابل توجه به شمار می آید، بیان نمود: افتتاح و بهره برداری از این بازارچه در سه فاز انجام خواهد گرفت.
صفی خانی افزود: تابحال برای این پروژه ۲۷۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که مبلغ کمی از آن تخصیص یافته است.
این مقام مسئول تاکید کرد: در صورت تأمین اعتبار، فاز اول این بازارچه تا آخر سال جاری افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید. در صورت راه اندازی بازارچه فرش استان، غرفه ها به صورت مجانی در اختیار متقاضیان قرار می گیرند.
۹۷ هم به پایان رسید و نه خبری از غرفه بود و نه افتتاح بازارچه فرش...

اختصاص ۱۰ میلیارد برای تکمیل بازارچه فرش لرستان
گودرز امیری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان هم در این سال از اختصاص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل بازارچه فرش استان اطلاع داد و اظهار داشت: هم اکنون ۲۱ هزار نفر از مهارت فرش بافی برخوردار می باشند که حدود ۴۵۶۰ نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند.
وی با اشاره به روند ساخت پروژه بازارچه فرش اظهار داشت: استاندار لرستان یک میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این پروژه تخصیص داده است.
این معاون استاندار عنوان کرد: به منظور تکمیل این بازارچه استاندار لرستان دستور دادند این رقم از راه سازمان مدیریت و برنامه ریزی پرداخت گردد.
یک میلیارد هم که قرار بوده تخصیص یابد نتوانست دردی از روند کند پروژه فرشی استان دوا کند و بازارچه ای که قرار بود پول برای فرشبافان داشته باشد خود نیازمند پول بود...

ایجاد بازارچه فرش، ظرفیت مناسبی برای توسعه اقتصادی و اشتغال است
دکتر سمانه حسن پور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان هم در این رابطه اظهار داشت: ایجاد بازارچه فرش، ظرفیت مناسبی برای توسعه اقتصادی و اشتغال است.
وی با اشاره به اینکه راه اندازی بازار دائمی فرش، فروش محصولات این صنعت را زیاد می کند و باعث اشتغال زایی افراد می شود، اظهار نمود: ایجاد این بازارچه در کاهش دغدغه های عوامل صنعت فرش استان، تاثیر زیادی را می تواند داشته باشد.
حسن پور خاطرنشان کرد: پروژه ساخت بازارچه دائمی فرش استان در سال ۱۳۹۵ استارت زده شد و تابحال حدود ۱۲۰میلیون تومان هزینه و حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان تصریح کرد: این پروژه در محل اداره تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان خرم آباد در حال ساخت بوده و برای هر شهرستان سهم غرفه در نظر گرفته شده است.
حسن پور افزود: طبق برآورد اعتبار سنجی توسط مشاورین طرح، حدود سه میلیارد تومان برای تکمیل و به بهره برداری این پروژه نیاز است.
چند سال قبل اعدادی همچون ۲۵۰ میلیون، ۲۷۰ میلیون، ۷۰۰ میلیون و یک میلیارد تومان بنا به قول مسئولین ذیربط برای بازارچه تخصیص داده شده ولی جای سوال و تامل اینجاست که چرا تنها ۱۲۰ میلیون تومان برای پروژه هزینه شده است؟

بازارچه بدون اعتبار
اسد عبدالهی معاون استاندار لرستان در این رابطه به ایسنا اظهار داشت: طی هفته گذشته باحضور استاندار در سازمان برنامه و بودجه تفاهم نامه ۵۶ طرح و برنامه با مبلغی بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان جهت اجرا در سال جهش تولید امضاء شد که حوزه فرش یکی از آن هاست.
وی اظهار نمود: فرش می تواند ظرفیت خوبی برای استان باشد هم از این جهت که تعدادی را مشغول به کار می کند هم منبع درآمدی برای خانوارها باشد و هم منبعی برای صادرات در کشور است.
این معاون استاندار خاطرنشان کرد: تابحال برای این بازارچه اعتباری در نظر گرفته نشده بود و یکی از علل کندی آن هم این مورد است.
وی افزود: این بازارچه سال جاری جزو پروژه های جهش تولید استان قرار داده شده و با تخصیص اعتبار تکمیل خواهد شد.
معاون استاندار لرستان افزود: فضای این بازارچه فرش متعلق به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی که توسط سازمان صمت در حال راه اندازی است.
وی تنها مشکل سر راه این پروژه را کمبود اعتبار اعلام نمود و اضافه کرد: با برنامه ریزی های انجام شده پروژه های جهش تولید باید تا آخر سال به بهره برداری برسند.
اگر در این سال ها اعتباری برای این پروژه در نظر گرفته نشده پس اعداد و ارقامی که مسئولین صمت و استانداری در این سال ها اعلام نمودند چه بوده و چهار سال و سالی ۱۰ درصد پیشرفت خود دلیلی بر نبود اعتبار است.

بازارچه دائمی فرش باید تابحال افتتاح می شد
بختیار رازانی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان هم در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: فرش لُری می تواند بعنوان برند معرفی شده باشد که یکی از اشکالات آن تأمین مواد اولیه است که در این جهت باید دنبال تشکیل تعاونی تأمین باشیم.
وی بیان نمود: دنبال بهینه سازی نقشه های فرش لُری و تبدیل آنها به کتاب دست بافته های لرستان و همینطور تخصصی سازی کتاب فرش لرستان هستیم که بتوانیم نقشه های تهیه شده را بعنوان یک الگو در اختیار بافندگان قرار دهیم که بافته های ما برپایه نقشه های به روز شده باشد.
این مسئول با اشاره به آمادگی کامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان در زمینه پشتیبانی از قالی بافان، اضافه کرد: اگر چند سال پیش کار ساخت بازارچه دائمی فرش به ما سپرده می شد تابحال این مرکز افتتاح می شد که در این حوزه حالا نمی توانیم کاری نماییم.
رازانی تاکید کرد: ارتباط خوبی بین شرکت شهرک های صنعتی، سازمان صمت و سازمان ملی فرش بوجود آمده که این خوشه خروجی خوبی دارد.
وی با اشاره به اینکه اسم بازارچه باید بعنوان مرکز توسعه فرش تغییر یابد که از طراحی شروع و به بافت و عرضه ختم شود، اضافه کرد: نخستین گام در بحث این مرکز باید همین بازارچه فرش است ولی چهار سال بحث آن هست ولی انجام نشده است.
این مسئول مشکل اصلی پروژه را عدم اعتبار اعلام نمود و افزود: اگر این بازارچه در سال های گذشته ساخته می شد هزینه آن کمتر بود؛ هر چقدر بگذرد محدودیت منابع داریم و نمی توانیم کار را انجام دهیم.
اما نکته قابل تامل صحبت های مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان جایی است که از عدم استقامت سازه بازارچه پرده بر می دارد.
وی در ادامه صحبت هایش با ایسنا اظهار داشت: با این که بازارچه ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد متاسفانه سازه آن مناسب نمی باشد و باید بازبینی شود.
رازانی افزود: از نظر فنی، استقامت سازه بازارچه استانداردهای لازم را ندارد و سازه فعلی باید بازبینی شود.
سوال اینجاست که چرا اگر این ظرفیت در شرکت شهرک ها وجود داشت کار راه اندازی این بازارچه در این سال ها به آنها واگذار نشده است و چرا باید سازه آن بدون استقامت و استاندارد باشد؟

گذشت بیشتر از ۵ سال و پیشرفت ۴۰ درصدی
محمد اصل مرزی رئیس اداره فرش دستباف سازمان صمت لرستان هم در این رابطه اظهار داشت: تکمیل بازارچه دائمی فرش دستباف یکی از خواسته های ماست، این بازارچه درحال حاضر ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در انتظار تخصیص اعتبار جهت ادامه کار است.
وی افزود: این بازارچه یکی از برنامه های ملی مرکز فرش است که بعنوان پایلوت در استان اجرا شده و به پیرو آن هم به دیگر استان ها عرضه شده است، که هم اکنون طرح، سازه و معماری آن تهیه شده است.
این مسئول اظهار داشت: بازارچه دائمی فرش می تواند بعنوان یک کانون که صنایع دیگر را هم حمایت می کند تأسیس شود؛ همینطور می تواند موزه ای برای فرش های دستباف باشد که مشکلات این حوزه را برطرف کنند.

تعهد ما تکمیل بازارچه دائمی فرش در لرستان است
محمدرضا صفی خانی، رئیس صمت لرستان هم در این رابطه به ایسنا اظهار داشت: هم اکنون فرش لُرستان جایگاه قابل توجهی دارد.
وی بیان نمود: ۱۳ هزار نفر اشتغال فعال در حوزه فرش در استان داریم که این آمار قابل ارتقاء است.
صفی خانی با اشاره به این که نخستین تعهد ما تکمیل بازارچه دائمی فرش در استان است، افزود: زمانی خرم آباد بارانداز فرش کشور بود اما حالا در کل شهر دو فروشنده فرش دستباف نداریم و این درحالی است که باید بتوانیم جشنواره فرش دستباف برگزار کرده و محصولات را در بازار ملی و جهانی عرضه نماییم.
وجود ۲۳ هزار آمار بافنده و تنها ۱۳ هزار نفر فعال در لرستان؛ شاید یکی از مهمترین علل این آمار نبود همین بازارچه فرشی باشد که در این سال ها تنها و تنها رنگ وعده به خود دیده و امیدواریم در این سال که توسط مقام معظم رهبری به جهش تولید نامگذاری شده تکمیل تا انگیزه فعالان این بخش برای تولیدات به روزتر بیشتر و بیشتر و با بهره برداری از آن تولید فرش استان رونق دو چندانی به خود بگیرد.
منبع:

1399/04/28
13:30:56
5.0 / 5
2037
تگهای خبر: آموزش , ارز , استاندارد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP