عضو هیات مدیره عمران پردیس:

فاضلاب وارد روستای نزدیک سد ماملو می شود

فاضلاب وارد روستای نزدیک سد ماملو می شود

به گزارش شاپ عضو هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید پردیس با اشاره به اینکه کمتر از ۱۰ درصد فاضلاب مسکن مهر پردیس وار روستای باغکمش در چند کیلومتری سد ماملو می شود اظهار داشت: با عنایت به این که تکمیل پروژه تصفیه خانه شماره ۲ پردیس دو تا سه سال طول می کشد، راه اندازی دو لاگون (حوضچه) موقت فاضلاب را به منظور تصفیه آب پیشبینی کرده ایم که اوایل اسفندماه افتتاح می گردد و پس از آن برای همیشه مشکل ورود فاضلاب فاز ۸ به اراضی روستای باغکمش برطرف می شود.


ابراهیم نظری نیا در گفتگو با ایسنا درباره آخرین اقدامات انجام شده برای پیشگیری از ورود فاضلاب مسکن مهر شهر جدید پردیس به سد ماملو اظهار نمود: ابتدا این گلایه را از سازمان محیط زیست مطرح کنم که برای دریافت مجوز تصفیه خانه شماره ۲ پردیس از سال 1392 تا 1399 حدود هفت سال با این سازمان کلنجار رفتیم تا در نهایت مجوز را صادر کردند. مسئله دیگر این که کمتر از ۱۰ درصد فاضلاب مسکن مهر شهر جدید پردیس وارد اراضی روستای باغکمش در چند کیلومتری سد ماملو می شود و این که بعضی افراد این رقم را ۷۰ درصد عنوان می کنند اشتباه است. این مقدار ۱۰ درصد را هم تا اوایل اسفندماه سالجاری از راه دو لاگون (حوضچه) مدیریت خواهیم کرد و مشکل برای همیشه برطرف می شود.
وی اضافه کرد: حدود ۸۳ هزار واحد مسکن در شهر جدید پردیس وجود دارد که از این تعداد ۵۵ هزار واحد در فازهای ۳، ۵، ۹ و ۱۱ است و فاضلاب آن از راه تصفیه خانه شماره یک با هزینه بالایی مدیریت شده و هیچگونه آلودگی ندارد. ۲۸ هزار واحد در فاز ۸ وجود دارد که ۱۰ هزار خانواده در واحدهای تکمیل شده آن زندگی می کنند.

دو پکیج برای تصفیه آب فاز ۸ داریم که کافی نیست
عضو هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید پردیس با اشاره به اینکه الان فاضلاب فاز ۸ از راه دو دستگاه پکیج مدیریت می شود اظهار داشت: هر یک از پکیج ها برای ۳۰۰۰ نفر جوابگو است که دو پکیج جمعا می توانند فاضلاب حدود ۶۰۰۰ نفر را تصفیه کنند. اما هم اکنون حدود ۱۰ هزار خانواده در فاز ۸ زندگی می کنند که جمعیت آن حدود ۳۰ هزار نفر است. ازاین رو با مازاد فاضلاب روبرو شده ایم که بلافاصله خط انتقال به سمت تصفیه خانه از راه روستای باغکمش را تا نزدیک تصفیه خانه راه اندازی کردیم. اما با عنایت به این که اجرای تصفیه خانه دو تا سه سال زمان می برد یک اقدام فوری را برای مدیریت فاضلاب در دستور کار قرار داده ایم.
عضو هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید پردیس خاطرنشان کرد: به فاصله ۱۰۰ متری تصفیه خانه، دو لاگون (حوضچه) موقت فاضلاب پیشبینی کرده ایم که الان دارای پیشرفت فیزیکی ۷۰ تا ۸۰ درصد است. انتظار ما این است که تا ۱۰ روز اول اسفندماه سال جاری افتتاح شود و ما برای همیشه بحث فاضلاب فاز ۸ را مدیریت نماییم.

هفت سال برای گرفتن مجوز از محیط زیست هدر رفت
نظری نیا خاطرنشان کرد: از اواخر سال ۱۳۹۱ قرار بود تصفیه خانه شماره ۲ پردیس به منظور ساماندهی فاضلاب فاز ۸ راه اندازی شود که پیمانکار انتخاب گردید اما متاسفانه سازمان محیط زیست، مجوز لازم را برای شروع عملیات اجرایی صادر نکرد. این بلاتکلیفی تا سال ۱۳۹۹ طول کشید. درواقع هفت سال با محیط زیست کلنجار رفتیم تا بتوانیم مجوز تصفیه خانه شماره ۲ پردیس را بگیریم اما موافقت نکردند.
وی تصریح کرد: علت مخالفت اداره محیط زیست با راه اندازی تصفیه خانه شماره ۲ پردیس این بود که عنوان می کردند محل انتخاب شده برای تصفیه خانه در نزدیکی منطقه حفاظت شده جاجرود است. در حالیکه علت انتخاب نقطه مدنظر این است که فاضلاب شهر به سادگی می تواند به آن نقطه برسد و می توانیم مجموع فاضلاب فازهای مختلف شهر را به آن سمت هدایت نماییم. آنجا اراضی خودمان است و جایی غیر از آن که متعلق به شرکت عمران باشد در اختیار نداشتیم. پیش از آن جایی را پیشنهاد داده بودند که به منطقه حفاظت شده نزدیک تر بود و هزینه آن کمتر بود ولی به خاطر حساسیتهای زیست محیطی، پروژه را به مکان فعلی انتقال دادیم.
عضو هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید پردیس تصریح کرد: سال ۱۳۹۹ با پادرمیانی وزارت راه و شهرسازی و مهندس کلانتری ـ رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست ـ مناقصه اجرای پروژه تصفیه خانه انجام و قرارگاه خاتم الانبیا (ص) برنده مناقصه شد. هم اکنون خاکبرداری ها انجام، برخی از کانالها اجرا و کارهای فیزیکی انجام شده است. بخشی از ساختمانها هم درحال راه اندازی است. پیشرفت فیزیکی زیاد نیست. مدت اجرای پروژه دو ساله تعیین شده اما به نظر می آید تا سه سال طول خواهد کشید.

پروژه تصفیه خانه ۵۵۰ میلیارد تومان هزینه دارد
نظری نیا بیان نمود: راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب در جهت توسعه پایدار و حفظ محیط زیست است. حال آنکه محیط زیست با ایجاد آن مخالفت می کند. در زمان مناقصه اول در سال ۱۳۹۱ برآورد ریالی ما برای راه اندازی تصفیه خانه ۵۰ میلیارد تومان بود که الان قرارداد آن با پیمانکار به ۲۷۰ میلیارد تومان رسیده است. همین مبلغ هم تعدیل دارد و باید حدود ۵۵۰ میلیارد تومان هزینه نماییم. یعنی هزینه ها ۱۱ برابر شده است.
وی با اشاره به اینکه مرتبا از محل تصفیه خانه بازدید به عمل می آورد اظهار داشت: روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته از محل پروزه تصفیه خانه و لاگونها بازدید کردم. ماشین آلات را افزاتجهیز کرده و افزایش داده ایم. شیفت کاری را هم از یک شیفت به دو شیفت افزایش داده ایم و هم اکنون روزانه ۱۶ ساعت کار انجام می شود. انشاءالله تا ۱۰ روز ابتدای اسفندماه حوضچه ها را افتتاح می نماییم. الان حدود ۷۰۰ متر لوله گذاری باقی مانده تا به لاگون ها برسد.

حوضچه ها ۷۰ تا ۸۰ درصد آب را تصفیه می کنند
عضو هیات مدیره شرکت عمران پردیس در پاسخ به این سؤال که لاگونها (حوضچه ها) تا چه از حد ایجاد آلودگی به سد ماملو جلوگیری خواهند کرد، اظهار نمود: این حوضچه ها برای تصفیه موقت هستند. فاضلاب ابتدا آشغال گیری می شود، بعد وارد حوضچه ها می شود، سپس ته نشین می شود. آنچه که بالا می ماند وارد حوضچه بعدی خواهد شد و ته نشین می شود، سپس آبی که هوازده شده است وارد محیط می شود. با این روش که روش سنتی است، تصفیه آب بین ۷۰ تا ۸۰ درصد صورت می گیرد.
به گفته نظری نیا، دو حوضچه ی درحال ساخت برای کل ظرفیت فاز ۸ یعنی ۲۸ هزار خانواده پیشبینی شده و نه صرفاً برای ۱۰ هزار خانواری که الان سکونت دارند. فاضلاب ۱۰ هزار واحد موجود، چندان زیاد زیاد نیست. طی بازدیدی که به همراه مهندس بختیاری ـ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از محل روستای باغکمش داشتیم حجم فاضلابی که وارد سد می شود قابل ملاحظه نیست ولی به هر حال وجود دارد. البته این روستا که محل فاضلاب است فاصله ی زیادی با سد دارد و من بعید می دانم از آب فاضلاب، چیزی وارد سد شود.
وی تصریح کرد: ما در شرکت عمران شهر جدید پردیس، خویش را ملزم به توسعه پایدار می دانیم. یعنی علاوه بر این که نگاهمان به توسعه است، الزامات محیط زیست شهری، جانوری و طبیعی را هم در نظر می گیریم.
عضو هیات مدیره شرکت عمران پردیس با اشاره به اینکه افق شهر جدید پردیس ۵۰۰ هزار نفر تعیین شده است اظهار داشت: علاوه بر این، خیلی از سایتهای صنعتی و کارگاههای صنعتی مختلف در پردیس وجود دارد که دارای فاضلاب هستند. ازاین رو چاره ای جز ایجاد تصفیه خانه وجود ندارد. مقرر است آب هر دو تصفیه خانه طبق قراردادی که با شهرداری و وزارت صمت بسته شده به داخل شهر برای تأمین آب خام فضای سبز و آب مورد نیاز صنایع، استفاده گردد.

آب شرب تهران بارها آزمایش می شود و مطلقا آلودگی ندارد
به گفته نظری نیا، شرکت عمران برای پساب تصفیه خانه برنامه دارد. فاضلابی که تصفیه می شود اگر وارد محیط شود آب سالمی است. اما آبی که وارد شرب شهر می شود اینطور نیست که با فاضلاب وارد شهر شود بلکه چندین بار آزمایش می شود. مطلقا امکان ندارد که آب آلوده وارد شرب شهر تهران شود.
بنابراین گزارش در سال های اخیر مبحث آلودگی سد ماملو از راه فاضلاب مسکن مهر شهر جدید پردیس مطرح گردیده است. سد ماملو آب آشامیدنی بخشی از جمعیت جنوب شهر تهران و همینطور شهرهای ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت و آب مورد نیاز صنایع این محدوده را تأمین می کند. کارشناسان و متخصصان محیط زیست در سال های اخیر بارها درباره ورود فاضلاب به سد ماملو که می تواند منجر به بیماری های مختلفی شود اخطار داده اند.
منبع:

1400/11/02
23:37:13
5.0 / 5
992
تگهای خبر: برند , بیماری , جشن , حساسیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP