ذوب آهن اصفهان قلب صنعت فولاد ایران، نگینی در دشت طبس

ذوب آهن اصفهان قلب صنعت فولاد ایران، نگینی در دشت طبس

ذوب آهن اصفهان، قلب صنعت فولاد ایران، نگینی در دشت طبس است و از منظر خیلی از کارشناسان و صاحبنظران اقتصاد و صنعت کشور، حرکت ایران به سمت صنعتی شدن را پی ریزی کرد.


به گزارش تجاری خبرگزاری مهر به نقل از ذوب آهن اصفهان، منصور یزدی زاده مدیرعامل شرکت به مناسبت ۲۳ دی ماه سالروز تاسیس ذوب آهن اصفهان پیام داد. متن این پیام به شرح زیر است؛ «ذوب آهن اصفهان، قلب صنعت فولاد ایران، نگینی در دشت طبس و نامی که حتی برای یک دفعه هم که شده به گوش بیشتر مردم ایران خورده است و از منظر خیلی از کارشناسان و صاحبنظران اقتصاد و صنعت کشور، حرکت ایران به سمت صنعتی شدن را پی ریزی کرد. این مجتمع عظیم صنعتی نه فقط رویای ایرانیان برای دست یابی به صنعت فولاد را محقق ساخت، بلکه زمینه ساز شکل گیری سایر واحدهای فولادی شد و در تولد و رشد دیگر صنایع نیز موثر بود. تربیت ۱۰۰ هزار مدیر، مهندس و کارگر ماهر در این دوران، چالش کمبود نیروی انسانی ماهر در دهه ۴۰ و ۵۰ را پوشش داد تا صنایع بعد از ذوب آهن به لحاظ منابع انسانی با مشکل عمده ای مواجه نباشند. تاثیر ذوب آهن در راه اندازی معادن و گسترش زیرساخت های صنعت فولاد، کم اهمیت تر از تربیت نیروی انسانی نبود و عملاً امکان شکل گیری واحدهای فولادی جدید را فراهم آورد، کارخانه هایی که در تاسیس، توسعه و حتی مدیریت امروز آنها شاهد حضور پر رنگ ذوب آهنی ها هستیم.
ذوب آهن اصفهان اکنون با شرکت های زیر مجموعه میزبان حدود ۱۷ هزار نفر پرسنل است و معیشت کارگران معادن زغال سنگ ایران نیز از این کارخانه عظیم تامین می شود. کارخانه ای که همچون مادری بخشنده هر آنچه در توان داشت برای طراحی، ساخت و توسعه صنایع مختلف مانند مجتمع فولاد مبارکه، خوزستان، خراسان، قروه، یزد و... در سراسر این مرز پر گهر به کار گرفت تا همه در کنار همدیگر طعم شیرین رشد و بالندگی را بچشند و معیشت ایران و ایرانی را رونق بخشند.
ذوب آهن اصفهان که تلاشگران آن در پیروزی انقلاب اسلامی دوشادوش مردم مقابل رژیم ستم شاهی فعالیت نمودند، در سال های دفاع مقدس نیز با اعزام نیرو به جبهه، پشتیبانی از جنگ با ساخت قطعات و تجهیزات و همین طور تقدیم ۲۸۷ شهید، حضور جانانه ای در این پیکار حق مقابل باطل داشت و تا همیشه نماد ایثارگری در خانواده صنعت کشور شد.
در کنار این دستاوردها، ذوب آهن اصفهان در امتداد ایفای مسئولیت اجتماعی، خدمات بسیاری را همچون راه اندازی بزرگراه ذوب آهن، تاسیس فولادشهر، ایجاد ۱۶ هزار و پانصد هکتار فضای سبز دست کاشت، ساخت ورزشگاه بزرگ فولادشهر، بیمارستان شهید مطهری و... را به جامعه ارائه نموده است پس به جرأت می توان گفت هیچ صنعتی مانند ذوب آهن اصفهان در اجتماع ریشه دار نیست.
ذوب آهن اصفهان در تاریخ سراسر افتخار خود، علاوه بر نقشی که در شکل گیری فرهنگ صنعتی کشور و راه اندازی سایر صنایع داشته، دستاوردهای شایان توجهی حاصل کرده است که همچون با اهمیت ترین آنها می توان به تولید ریل اشاره نمود. در این راستا تولید شمش ریل و انواع ریل مورد نیاز کشور مطابق استانداردهای جهانی با گرید ۶۰E۱ که تنها شش کشور دنیا قادر به تولید آن هستند صورت گرفت که نقش مهمی در گسترش زیرساخت حمل و نقل کشور دارد. تولید محصولات جدید نظیر آرک معدن، ورق سازه های فولادی، تیرآهن بال پهن، ریل مترو، ریل زبانه سوزن و....، کسب عنوان صادر کننده ممتاز، نمونه ملی و استانی طی هشت سال، دریافت مدال افتخار ملی صادرت، واحد نمونه استاندارد طی سالهای متمادی، دریافت لوح پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان طی سالهای مختلف، کسب گواهینامه صادرات محصولات به اروپا، کسب استاندارد ملی تولید ریل و... قسمتی از دیگر دستاوردهای این شرکت شمرده می شود.
در اختتام از همه تلاشگرانی که طی گذشت بیش از نیم قرن از عمر این صنعت نقش آفرین بودند چه آنانی که حالا در میان ما نیستند (روح شان قرین رحمت پروردگار)، چه آنانی که در جای جای ایران زمین منشأ تولید و توسعه سایر صنایع هستند و تلاشگرانی که امروز در این صنعت عظیم برای رونق تولید و شکوفایی بیش از پیش آن تلاش می کنند تشکر و قدردانی می نمایم. امید است که با هم افزایی و همدلی و بهره گیری از دانش و فناوری روز بتوانیم میراث دار خوبی برای آیندگان باشیم و صنعت کشور را بر ریل تولید و توسعه قرار دهیم».

1400/10/24
12:09:50
5.0 / 5
868
تگهای خبر: استاندارد , تولید , خدمات , رنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP