در گزارش شاپ اعلام شد

ادامه چالش ها در واردات نهاده های دامی

ادامه چالش ها در واردات نهاده های دامی

به گزارش شاپ یك مقام مسئول با اعلان اینكه 1.5 میلیون تن جو و ذرت رسوبی در بنادر وجود دارد از تغییر رویه وزارت صمت و كارگروه ارزی آگاهی داد و اظهار داشت: با اینحال اقدامات بانك مركزی شرایط را نابسامان تر كرده است.عباس حاجی زاده، دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به متوقف شدن ترخیص امانی نهاده های دامی بدلیل ابلاغیه بانک مرکزی به گمرکات اظهار داشت: بانک مرکزی در شرایط جاری نه فقط از تخصیص ارز خودداری می کند بلکه با صدور بخشنامه به بانک ها در خصوص عدم صدور تائیدیه ثبت سفارش کالاهای در صف تامین و تخصیص ارز، برای خروج درصدی نهاده های دامی از گمرکات نیز ممانعت به وجود آورده است.
وی اظهار نمود: نهاده های دامی از گروه فرآورده های کشاورزی هستند و کشور ما به سبب قرار گرفتن در منطقه گرم و خشک با بارندگی کم ملزم به تامین این محصولات بوسیله واردات است.
وی با اعلان اینکه نابسامانی در وضعیت صنایع دام و طیور ناشی از عدم تامین نهاده های دامی است، اضافه کرد: تحریم شدید اقتصادی و کاهش منابع ارزی در واردات نهاده های دامی که ماده اولیه صنایع دام و طیور هستند، اختلالاتی به وجود آورده است.
دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران افزود: خوشبختانه با تغییرات به وجود آمده در وزارت صمت و کارگروه ارزی نشانه های بهبود اوضاع و شفافیت در تصمیم گیری ها و ضوابط به چشم می خورد تا جایی که در هفته گذشته برای نخستین بار نمایندگان تشکل های ذی ربط به کارگروه دعوت شده و نظرات آنان را شنیدند و تخصیص ارز به نهاده های رسوبی را با حضور تشکل مصوب کردند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۱.۵ میلیون تن جو و ذرت رسوبی در بنادر وجود دارد، اشاره کرد: عدم تامین ارز مهمترین چالش در راه تامین نهاده های دامی شمرده می شود که برای رفع این مشکل هفته گذشته وزارت صمت درخواست تامین ارز برخی شرکت های واردکننده نهاده های دامی را به بانک مرکزی ارسال کرد.
دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران اشاره کرد: بانک مرکزی بعد از مذاکرات انجام شده برای تامین ارز جهت ترخیص نهاده های دامی رسوبی شده و تعیین نوع ارز و میزان آن تا کنون تخصیص ارز برای فهرست شرکت های ارسالی را انجام نداده و همین مورد بازار نهاده های دامی را نابسامان تر کرده است.
حاجی زاده اظهار داشت: بدون تردید در صورت تامین ارز برای ترخیص نهاده های دامی رسوبی و عرضه آنها در بازار می توان بازار نهاده های دامی را به آرامش رساند ولی مساله اصلی این است که بانک مرکزی نه فقط در شرایط جاری از تخصیص ارز خودداری می کند بلکه با صدور بخشنامه به بانک ها در خصوص عدم صدور تائیدیه برای ثبت سفارش کالاهای رسوبی در صف تامین و تخصیص ارز، برای خروج درصدی نهاده های دامی از گمرکات نیز ممانعت کرده است.
وی با اشاره به تبعات کمبود نهاده های دامی در بازار که ریشه آنرا باید در عدم تخصیص ارز از طرف بانک مرکزی برای واردات این نوع محصولات جستجو کرد، اظهارداشت: بدون تردید عدم تامین نهاده های دامی موجب ایجاد گرانی و سوء استفاده در بازار این کالا و همین طور بروز مشکلاتی برای تولیدکنندگان صنایع دام و طیور می شود.
دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران درباره مشکلات عرضه نهاده های دامی در سامانه بازارگاه نیز اشاره کرد: صدور حواله برای عرضه نهاده های دامی منجر به ایجاد گرانی در این بازار می شود.
حاجی زاده اشاره کرد: سامانه بازارگاه زمانی می تواند کارایی لازم برای عرضه نهاده های دامی داشته باشد که از یک سو اشکالات این سامانه برطرف شود و از طرف دیگر نهاده های دامی به میزان کافی برای عرضه بوسیله این سامانه در کشور وجود داشته باشد.
دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران متذکر شد که برای عبور از مشکلات به وجود آمده در بازار نهاده های دامی از مرحله تامین تا مصرف باید اقدامات لازم در امتداد تامین ارز و یا ترخیص اعتباری نهاده های دامی از طرف بانک مرکزی صورت گیرد.


منبع:

1399/04/27
21:18:58
5.0 / 5
2131
تگهای خبر: آرامش , ارز , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP