طی ۹ ماه گذشته رخ داد

تورم صفر بازار مسکن در شمال پایتخت

تورم صفر بازار مسکن در شمال پایتخت

به علت رشد سنگین قیمت ها و پر شدن ظرفیت بازار مسکن در شمال شهر تهران تورم بازار مسکن در این مناطق طی ۹ ماه گذشته نزدیک به صفر بوده است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، قیمت خانه در سه منطقه ی شمالی شهر تهران از اسفند سال قبل تابحال در یک محدوده قیمتی مشخصی حرکت کرده است. آمار نشان داده است با وجود نوسانات ماهیانه، رشد قیمت مسکن طی ۹ ماه گذشته در مناطق ۱، ۲ و ۳ نزدیک به صفر بوده است. مناطق مذکور از اسفند سال گذشته تا آذر سال جاری به ترتیب رشد ۰.۵ درصد، ۴.۷ درصد و ۲- درصد را به ثبت رسانده اند.
متوسط قیمت هر متر مسکن در منطقه ۱ شهر تهران که عنوان گرانترین محدوده پایتخت را یدک می کشد از ۶۸.۷ میلیون تومان در اسفند ۱۳۹۹ به ۶۹ میلیون تومان در آذر ۱۴۰۰ رسیده که از رشد ناچیز ۰.۵ درصد طی ۹ ماه گذشته حکایت دارد.
در منطقه ۳ هم تورم نقطه به نقطه مسکن منفی شده و از میانگین متری ۶۲.۲ میلیون تومان به ۶۱ میلیون تومان کاسته شده که حدود ۲ درصد منفی شده است.
قیمت هر متر خانه در منطقه ۲ که اسفندماه سال گذشته به صورت میانگین ۴۸.۱ میلیون تومان بود، آذرماه سال جاری به ۵۰.۴ میلیون تومان رسید که افزایش ۴.۷ درصدی را نشان داده است.
تورم مسکن در دو منطقه گران قیمت شهر تهران در حالی نزدیک صفر و منفی بوده که طی ۹ ماه گذشته قیمت خانه در شهر تهران به صورت متوسط ۷.۶ درصد افزایش داشته و از میانگین ۳۰.۲ میلیون تومان در هر متر مربع به ۳۲.۵ میلیون تومان رسیده است.


سه منطقه شمالی تهران به ترتیب رتبه های اول تا سوم قیمت مسکن در شهر تهران را به خود اختصاص می دهند. با این وجود بازار مسکن در مناطق مذکور تحت تأثیر جهش سنگین قیمتها، ناتوانی متقاضیان واقعی و خروج سفته بازان از بازار به ثبات قیمتی رسیده است. از بین این مناطق فقط منطقه ۲ جزو مناطق پرمعامله به حساب می آید که آذر سال جاری با ۸۲۹ فقره رتبه سوم از نظر تعداد معاملات را در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص داد.
علت اصلی رشد ۴.۷ درصدی قیمت مسکن منطقه ۲ در مقایسه با مناطق ۱ و ۳ می تواند رتبه بالای آن در تعداد خرید و فروش ها باشد. این در شرایطی است که مناطق ۱ و ۳ به ترتیب با ۴۱۳ و ۳۳۸ فقره معامله در آذرماه ۱۴۰۰ جایگاههای دهم و یازدهم را از نظر تعداد معاملات به خود اختصاص دادند و در واقع جزو مناطق پرمعامله محسوب نمی شوند.
مهم ترین علت رکود بازار مسکن در شمال تهران به عرضه بیشتر از تقاضا مربوط می شود که سبب ایجاد حجم قابل توجهی واحد مسکونی خالی از سکنه در مناطق ۱ تا ۳ شده و بنا به قول مشاوران املاک بعد از تصویب قانون مالیات بر خانه های خالی، خیلی از آنها برای فروش عرضه شده است. هم اکنون حدود ۷۰ درصد واحدهای موجود در بازار مسکن شهر تهران را واحدهای واقع در نیمه شمالی تهران تشکیل می دهد.

متوسط قیمت خانه در تهران ۳۲.۶ میلیون تومان
طبق اعلام بانک مرکزی، در آذرماه سال جاری متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۲۱.۱ درصد افزایش پیدا کرده است. تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۹.۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۸ و ۲۸۲.۵ درصد افزایش را نشان داده است.
منبع:

1400/10/13
23:15:22
5.0 / 5
865
تگهای خبر: بازار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP