در گفت وگو با شاپ مطرح شد

به جای افزایش سن بازنشستگی، هزینه هایتان را کم کنید!

به جای افزایش سن بازنشستگی، هزینه هایتان را کم کنید!

شاپ: یک کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه امید به زندگی با شاخص رفاه معنا می پذیرد و هم اکنون امید به زنده ماندن افزوده شده است، اظهار داشت: به جای افزایش سن بازنشستگی و محروم کردن کارگران و کارمندان از حقوق قانونی و مزایای دوران بازنشستگی، بهتر است که راهکارهای دیگری را برای حفظ منابع صندوق ها و پیشگیری از دست اندازی به آنها پیشبینی نماییم.حمید نجف در گفتگو با ایسنا، درباره افزایش سن بازنشستگی در لایحه بودجه ۱۴۰۱، اظهار نمود: آنچه مسلم است هزینه های دولتی به علت فربه بودن بالا است و بنابراین گرفتار کسری بودجه در سالهای مختلف می شود. دولتها هر کجا که کم آوردند، به صندوق های بیمه ای و بازنشستگی دست اندازی کرده و از منابع آنها برداشت کردند.

وی افزود: صندوق تأمین اجتماعی متعلق به کارگران و کارفرمایانی است که در طول سالهای خدمت خود به آن حق بیمه واریز کرده اند؛ همانطور که صندوق بازنشستگی کشوری متعلق به کارکنان دولت می باشد و کارمندان از محل درآمد خود ماهانه به آن واریز کرده اند تا در دوران بازنشستگی از ثمرات آن بهره مند شوند اما دولتها هرجا کسری بودجه پیدا کرده اند از منابع این صندوق ها تحت عنوان قرضی و عناوین مختلف برداشت کردند.

نجف اضافه کرد: یک زمان از صندوق ذخیره فرهنگیان و زمانی از صندوق تأمین اجتماعی به عناوین مختلف این برداشتها صورت گرفته و متاسفانه جای آن خالی مانده است، چون مبالغ برگردانده نشده است.

این کارشناس حوزه کار متذکر شد: صرفنظر از سود پول ها که هیچ گاه داده نمی گردد، همان اصل پول را هم دولتها آنقدر با تاخیر برمی گردانند که ارزش خویش را از دست می دهد و تبدیل به بدهی میلیاردی می شود و صندوقها را گرفتار مشکل می کند.

وی در ادامه درباره افزایش امید به زندگی در کشور که مبنای افزایش سن بازنشستگی قرار داده می شود، توضیحاتی عرضه کرد و اظهار داشت: اگر کلمه امید به زندگی را به کار می برند از جهت کاهش سن مرگ و میرها و برخی مسایل پزشکی است وگرنه معتقدم یک آدم ۴۰ ساله به لحاظ روحی و روانی هم اکنون مثل یک فرد ۸۰ ساله است. در گذشته افراد به علت برخی جراحی ها یا یک گرفتگی رگ شاید از دنیا می رفتند ولی با پیشرفت علم و تکنولوژی، مرگ و میر در سنین پایین کاسته شده و تا ۸۰ و حتی ۹۰ سالگی عمر می کنند بنابراین امید به زنده ماندن افزایش پیدا کرده نه امید به زندگی و اگر این کلمه را مدام تکرار می کنند به این علت است، در صورتیکه امید به زندگی با شاخص رفاه معنا می پذیرد که هم اکنون وجود ندارد یا بسیار کم است.

نجف ضمن اشاره به محاسبه سه سال آخر بازنشستگی به جای دو سال برای پرداخت حقوق بازنشستگی هم اظهار داشت: این کار شرعا و از لحاظ قانونی صحیح نیست. در هیچ کجای دنیا دیده نشده که پرداختی کمتری به کارگران و بازنشستگان هنگام بازنشستگی بدهند که آنها زیان ببینند ولی صندوقها نفس بکشند.

این کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه دولت باید هزینه های خویش را کم کند، اضافه کرد: یکی از راهکار ها برای کاهش هزینه ها در بخش دولتی این است که از رویاپردازی های دولتی فاصله بگیریم. مثلاً برخی مدیران دولتی طرح هایی عرضه می کنند که امکان دارد میلیاردها تومان هزینه برای دولت بتراشد و در زمان اجرا به علت محدودیت بودجه گرفتار مشکل شود.

وی افزود: یک بازدید مقام دولتی از نمایشگاه چندین میلیارد تومان خرج بر می دارد، در صورتیکه این هزینه ها باید مدیریت شود. مدیران دولتی، مدیران هزینه هستند و دولت باید مدیران کارآفرین و دانش بنیان را به خدمت بگیرد.

نجف در انتها در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش مبلغ حق بیمه های واریزی می تواند به تقویت منابع صندوقها بیانجامد؟ اظهار داشت: همین حالا ورودی های صندوق ها افزایش دارد و مبلغ حق بیمه ها بالا است، فراموش نکنیم که کارفرمایان باید ۷۰ درصد بیمه را بپردازند و بیشتر از این توان پرداخت ندارند بنابراین نمی توانیم به کارفرمایان فشار وارد کنیم؛ ازاین رو باید راهکارهای دیگری برای تقویت منابع صندوق ها و سوق دادن آنها به سمت سرمایه گذاری های مولد پیشبینی کنیم؛ دولت ها هم هزینه هایشان را کاهش دهند و بگونه ای مدیریت کنند که گرفتار کسری بودجه نشوند و در نهایت به برداشت از منابع صندوق ها روی نیاورند.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس روز گذشته از عرضه پیشنهاد حذف افزایش سن بازنشستگی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اطلاع داده بود.

منبع:

1400/10/13
10:03:10
5.0 / 5
974
تگهای خبر: ارز , برند , پزشك , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP