وزیر راه و شهرسازی خبر داد

آورده متقاضیان نهضت مسکن در تهران ۱۵۰ میلیون تومان

آورده متقاضیان نهضت مسکن در تهران ۱۵۰ میلیون تومان

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: هنوز به صورت دقیق مبلغ آورده متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن مشخص نشده اما فکر می کنم متقاضیان شهر تهران اگر ۱۵۰ میلیون تومان بیاورند می توانند در این طرح صاحب خانه شوند. قاسمی همینطور درباره این شائبه که آیا در این سمت باقی می ماند یا خیر؟ بیان نمود: ما داریم کار می نماییم و باید جواب این سوال را از کسانی که آنرا مطرح می کنند بپرسید.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، رستم قاسمی شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی اظهار نمود: با عنایت به تورم بالای ۴۰ درصد، سود ۱۸ درصد که شورایعالی پول و اعتبار برای تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن در نظر گرفته خودش یک مزیت است. نکته دیگر این که تسهیلات ۲۰ ساله است. امروز اگر یک نفر این وام ۱۸ درصد را دریافت کند و به صورت مثال ۵ میلیون تومان بپردازد با عنایت به تورم کشور ما تا ۱۵ سال آینده پرداخت اقساط ۱۰ میلیون تومان رقم قابل توجهی نیست. ضمن این که کاری می نماییم تا متقاضیان، اقساط را پلکانی پرداخت کنند.
وی ادامه داد: امکان دارد کسی که امروز ۴۵۰ میلیون تومان دریافت می کند در ۲۰ سال آینده ۱.۵ میلیارد تومان پس بدهد ولی اقساط حتما پلکانی خواهد بود. اولا کسانی که امروز ثبت نام می کنند قسطشان دو سال بعد از تحویل واحد آغاز می شود. یعنی دو سال آینده مبلغ ۴ یا ۵ میلیون تومان یا هر عدد دیگری که هنوز تعیین نشده اقساط بالایی نخواهد بود.
قاسمی درباره رقم آورده متقاضیان هم اظهار داشت: فکر می کنم کسی که در تهران زندگی می کند اگر ۱۵۰ میلیون تومان بیاورد صاحب خانه می شود. البته هنوزعددش تعیین نشده ولی پیشبینی های اولیه این است که تا همین حد باشد. زمین این طرح مجانی است، قیمت پروانه ساخت ارزان است و سهم نظام مهندسی کمتر خواهد بود. کسی که می خواهد مسکن بسازد باید ۴۰ میلیون تومان مالیات بدهد که در نهضت ملی مسکن فقط یک میلیون تومان است و ۳۹ میلیون تومان معاف از مالیات خواهد بود.

جواب سوال ماندن یا نماندن من را از کسانی که آنرا مطرح می کنند بپرسید
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این شائبه که هرازگاهی نسبت به ماندن یا نماندن او صحبتهایی شنیده می شود اظهار داشت: جواب این مورد را باید از آنها که آن رامطرح می کنند بپرسید. ما که داریم کار می نماییم و از آنها باید بپرسید این سوالات را از کجا آورده اند.
قاسمی در تشریح وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن اظهارکرد: ما ثبت نام شدگان طرح اقدام ملی مسکن را با نهضت ملی مسکن تلفیق کردیم. در طرح اقدام ملی، تعداد متقاضیان پس از پالایش بسیار کم شده بود. به جهت اینکه مردم بتوانند استفاده بیشتری از طرح کنند محدودیت فرم «ج» که قبلا اتفاق دوردستی بود را کوتاه کردیم. کسی که ۱۵ سال پیش خانه ای دریافت کرده بود دیگر نمی توانست مسکن بگیرد. در شورایعالی مسکن فرم «ج» را اصلاح کردیم که در شهرهای بزرگ، کسانی که فرم «ج» آنها قرمز است می توانند پس از به ۵ سال و افرادی که در شهرهای کوچک هستند پس از ۳ سال ثبت نام کنند.
وی خاطرنشان کرد: ثبت نام شدگان اقدام ملی را در سامانه نهضت ملی مسکن آوردیم و در مجموع حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ثبت نام کننده در سامانه نهضت ملی مسکن داریم که آمار بالایی است. در ۸۰۰ شهر ثبت نام انجام دادیم که تا یک ماه آینده در کل شهرها ثبت نام صورت می گیرد.

در حال بررسی حقوقی برای ثبت نام افراد مجرد هستیم
وزیر راه و شهرسازی در تشریح پیشنهاد ثبت نام از افراد مجرد در نهضت ملی مسکن اظهار داشت: مقررات پیش از مجوز جدید این بود که خانمهای مجرد بالای ۳۵ سال و آقایان بالای ۴۵ سال می توانستند ثبت نام کنند. ما به جهت اینکه ترویج ازدواج صورت گیرد تصمیم گرفتیم که افراد مجرد بتوانند ثبت نام کنند ولی در موقع تحویل باید مستندات ازدواجشان را ارائه دهند. حالا داریم فکر می نماییم که سن این افراد ۲۲ یا ۲۵ سال باشد.
وی افزود: ما به لحاظ حقوقی درحال کار بر روی این مورد هستیم که با افراد مجرد قرارداد مناسبی امضا نماییم. تیم حقوقی درحال کار است که به کسی که ازدواج کرد زمین مجانی داده شود ولی اگر ازدواج نکرد زمین مجانی نیست.
قاسمی در مورد مهلت آخر ثبت نام مرحله اول طرح نهضت ملی مسکن اظهار داشت: ما با بهره گیری از سیستم سامانه، پالایش را همزمان انجام می دهیم. متقاضیان به پروژه معرفی و مشخص می شود افراد در کدام این پروژه صاحب ملک هستند و می توانند شرایط آنرا ببینند.

فقط مسکن نمی سازیم بلکه شهر می سازیم
وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه مسکن مهر گاها در مناطق فاقد متقاضی ساخته شد، تصریح کرد: مسکن مهر خوب بود ولی نقایصی هم داشت. طبق آخرین آمار بیشتر از ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر به شکلی مشکلات حقوقی دارد که تیمی گذاشتیم تا آنها را تعیین تکلیف کند. ولی ما در طرح نهضت ملی مسکن با بهره گیری از تجربه مسکن مهر به صورت متقاضی محور، کار را با اسم و مشخصات افراد شروع کردیم. نکته دیگر این که ما در نهضت ملی مسکن، فقط مسکن سازی نمی نماییم بلکه شهرسازی می نماییم. این خیلی مهم می باشد در جاهایی مردم اسکان پیدا کنند که دارای زیرساختها و روبناهای شهری مثل مدرسه و درمانگاه باشد.
وی خاطرنشان کرد: فقط یک صدم مساحت کشور زیر ساخت و ساز شهری است. در حالیکه نباید جاهایی که مشکل زمین نداریم به ارتفاع سازی برویم. مثلاً در شهر بم که اصلا مشکل زمین نداریم تصمیم گرفتیم به مردم ۲۰۰ متر زمین بدهیم تا ویلایی بسازند. سیاست ما هم اکنون بلندمرتبه سازی نیست؛ مگر در جاهایی که محدودیت زمین داشته باشیم.
به قول قاسمی، از چهار میلیون مسکنی که باید ساخته شود بیشتر از دو میلیون زمین تدارک دیده شده که عمدتا از زمین های راه و شهرسازی است که یا الحاق شده یا درحال الحاق است. در شهر قم ۴۱ هزار واحد مسکونی را شروع کردیم. در یزد ۲۰ هزار واحد شروع شده که درحال آماده سازی ساخت است. در شهر اراک ۱۰ هزار واحد آماده شروع عملیات اجرائی است. در زنجان ۲۰ هزار واحد را در مسافرت رئیس جمهور عملیات اجرایی اش را آغاز کردیم.

تا آخر سال جاری ساخت ۸۰۰ هزار واحد شروع می شود
وی با اعلان اینکه ۵۰۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن شروع شده که بر اساس گزارش دیوان محاسبات به پیشرفت ۱۰ تا ۱۲ درصد رسیده است اظهار داشت: این واحدها را به نهضت ملی مسکن آوردیم تا بتوانیم از مزیتهای قانون جهش تولید مسکن استفاده نمائیم. از آن طرف واحدهای جدیدی را شروع می نماییم که تعداد را بالا ببریم. به جهت اینکه به زمان بندی دولت برسیم سالی یک میلیون را نمی توانیم قانع باشیم. ساخت مسکن بیشتر از یک سال و نیم تا دو سال طول می کشد. ما به جهت اینکه به زمان بندی چهار سال برسیم در نظر داریم در دو سال اول دو میلیون واحد بسازیم و در گام دوم دو میلیون واحد را شروع نماییم. تا آخر سال جاری حدود ۸۰۰ هزار واحد آغاز می شود.
وزیر راه و شهرسازی درباره این که مطابق قانون جهش تولید مسکن باید دستگاههای دولتی سند زمین های خویش را به نام وزارت راه و شهرسازی صادر کنند اظهار داشت: کمتر از یک درصد از دستگاهها زمین گرفتیم. یک دلیلش این است که در برخی از شهرها دستگاههای دولتی زمین ندارند. دوم این که در قانون بودجه ۱۴۰۰ ماده ای وجود دارد که دستگاهها می توانند برای تأمین منابع خود املاکشان را مولدسازی کنند. ازاین رو تعارضی بین قانون بودجه ۱۴۰۰ و قانون جهش تولید مسکن وجود دارد. با این وجود در حدود ۱۰۰۰ شهر تکلیف بانک زمین مشخص شده است. با عنایت به حمایتی که رئیس جمهوری و دستگاههای اجرایی دارند بنظر می رسد در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ زمینها را تعیین تکلیف نماییم.
قاسمی همینطور درمورد همکاری بانک ها در حوزه پرداخت تسهیلات اظهار داشت: مطابق قانون جهش تولید مسکن باید سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانک ها به حوزه مسکن تعلق بگیرد و در قانون جریمه سنگینی برای بانکهایی که تمکین نکنند در نظر گرفته شده است. در جلسات شورایعالی پول و اعتبار توافق شد که در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، در دیگر کلانشهرها ۴۰۰ میلیون، مراکز استانها ۳۵۰ میلیون تومان، سایر شهرها ۳۰۰ میلیون و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت گردد. سهم هر بانک هم مشخص شده که چقدر پرداخت کند. البته بجز بانک مسکن که عملیات اجرایی اش فعال است بقیه بانک ها ابلاغ نکرده اند ولی من فکر نمی کنم این مورد جزو موانع ما باشد.
وی در بخش دیگری از صحبتهای خود تعداد واحدهای خالی شناسایی شده را حدود ۲ میلیون واحد دانست و اظهار داشت: هنوز طرح جامع تدوین شده ای برای خانه های خالی در کشور نداریم باآنکه در ثبت احوال و ثبت اسناد یک اطلاعاتی وجود دارد که به سامانه املاک و اسکان متصل شده است. آمار خانه های خالی که امکان دارد نقصی هم داشته باشد حدود ۲ میلیون واحد است. این اطلاعات به وزارت اقتصاد داده شده است. ما اطلاعات ۶۰ میلیون نفر را داریم که مردم باید این اطلاعات را در سامانه اصلاح کنند و امکان دارد در ارتباط با چند سال قبل باشد که این پایه مهمی برای بحث برنامه ریزی در کشور است.1400/10/12
22:56:43
5.0 / 5
1129
تگهای خبر: ارز , تولید , ثبت نام , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP