دبیر كانون انبوه سازان:

ما را به شکل عابربانک می بینند!

ما را به شکل عابربانک می بینند!

به گزارش شاپ، عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان با اشاره به اینکه انواع و اقسام هزینه ها گُرده ی صنعت ساختمان را خم کرده است اظهار داشت: بخش خصوصی مثل دستگاه عابربانکی شده که همه می خواهند از آن پول دریافت نمایند بدون این که خدماتی به آن بدهند؛ از شهرداری گرفته تا نظام مهندسی و ادارات برق و گاز و آب و مالیات و سازمان ثبت و تأمین اجتماعی و غیره و ذلک.


فرشید پورحاجت در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: تا وقتی که فضای کسب و کار در عرصه تولید مسکن بهبود پیدا نکند مشکل کمبود عرضه و گرانی ها در بازار مسکن حل نخواهد شد. سالهاست که موانع بخش تولید را گوشزد می نماییم ولی متاسفانه این موانع کماکان وجود دارد و ریسک سرمایه گذاری در تولید مسکن را به شدت افزایش داده است.

قانون پیش فروش مخل سرمایه گذاری است
وی ادامه داد: هشت سال قبل گفتیم قانون پیش فروش ساختمان باید اصلاح گردد. تمام کارشناسان از پژوهش های مجلس گرفته تا کمیسیون عمران، کارشناسان بخش خصوصی و دولت اعتقاد راسخ داشتند که قانون پیش فروش مخل سرمایه گذاری در بخش مسکن می باشد. ولی تا امروز علیرغم لایحه اصلاحی سال ۱۳۹۷ این لایحه در کمیسیون قضایی مجلس خاک می خورد.
این کارشناس بازار مسکن، رویه های موجود در سازمان نظام مهندسی را از دیگر مشکلات بخش ساخت وساز دانست و اظهار داشت: باید در ساختار سازمان نظام مهندسی تحول ایجاد شود که از ملزومات آن رقابت پذیری است. شوربختانه سالهاست که وزارت راه و شهرسازی و دفتر توسعه مهندسی این وزارت خانه بجز دوره کوتاهی در زمان آقای آخوندی ـ وزیر اسبق راه و شهرسازی ـ اقدام عاجلی برای تغییر نوع عملکرد و ایجاد تحول در سازمان نظام مهندسی انجام نداده است.
پورحاجت با اشاره به اینکه تعامل سه جانبه بین مجلس، دولت و بخش خصوصی در صنعت ساختمان وجود ندارد اظهار داشت: سالهاست که بیمه تأمین اجتماعی، گُرده بخش خصوصی را خم کرده است. بخش خصوصی مثل دستگاه عابربانکی شده که همه می خواهند از آن پول دریافت نمایند بدون این که خدماتی به آن بدهند؛ از شهرداری گرفته تا نظام مهندسی و ادارات برق و گاز و آب و مالیات و تأمین اجتماعی و غیره و ذلک.

سرعت اجرای پروژه در دهه ۷۰ دو برابر امروز بود
دبیر کانون انبوه سازان تصریح کرد: سال ۱۳۷۵ در زمان اوج بازسازی ها در مناطق جنوبی کشور به سادگی یک ساختمان ۵ طبقه ۱۰ واحدی را ظرف ۸ تا ۹ ماه تکمیل می کردیم؛ امروز تکمیل ساختمانی در همان مقیاس دو سال زمان می برد. سرمایه گذاری در بخش خصوصی قفل شده است. نگاه سرمایه ای و درآمدی توسط دولت های مختلف از حوزه مسکن، فشاری را به بخش خصوصی وارد کرده و این فشار به متقاضیان مسکن منتقل شده است؛ مسکنی که علت اصلی گرانی اش برنامه ریزی های ناصواب در ۲۰ سال قبل است.
وی ضمن اشاره به هدف دولت در خصوص راه اندازی چهار میلیون واحد مسکونی در چارچوب طرح جهش تولید و تأمین مسکن اظهار داشت: بخش خصوصی انتظار دارد در کنار جهش تولید مسکن، جهش ساختاری در عملکرد سازمانها، ارگانها و نهادهای دولتی صورت گیرد. ساخت چهار میلیون مسکن که گفته می شود بر عهده بخش خصوصی خواهد بود احتیاج به هم افزایی و رفع موانع از جلوی پای بخش خصوصی دارد. ساخت سالیانه یک میلیون واحد و حتی بیشتر امکانپذیراست به شرطی که بخش خصوصی بتواند بدون دغدغه و گرفتار شدن در دیوان سالاری و پیچ و خم اداری کارها را جلو ببرد.
پورحاجت اظهار نمود: امروز تولیدکننده بخش مسکن علاوه بر اینکه می بایست ساخت و ساز کشور را انجام دهند مأموریت تأمین حقوق و دستمزد کارمندان دولت را و مأموریت ضعف خدمات زیربنایی را بر عهده دارد و این بستر مناسبی برای تولید مسکن نیست.
دبیر کانون انبوه سازان، وعده پرداخت وام به سازندگان در چارچوب نهضت ملی مسکن را در صورت تحقق، مناسب دانست و اظهار داشت: این که اعلام شده دریافت این تسهیلات نیازی به خرید اوراق ندارد امیدواریم علاوه بر نهضت ملی مسکن به پروژه های ساختمانی درون شهرها هم تعلق بگیرد. سود تسهیلات مسکن هم اکنون ظاهرا ۱۸ درصد است ولی با هزینه ترهین در دفاتر اسناد رسمی، رسما به ۲۱ تا ۲۲ درصد می رسد. سوال این است که چرا دفاتر اسناد باید چنین هزینه های سنگینی را از سازندگان دریافت کنند؟1400/10/10
12:47:35
5.0 / 5
943
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP