وزیر كار:

وزارت کار به دنبال ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی است

وزارت کار به دنبال ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت که برنامه این وزارتخانه ایجاد یک میلیون و 850 هزار فرصت شغلی در 18 ماه یعنی از نیمه دوم سال 1400 تا آخر سال 1401 است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، حجت الله عبدالملکی در جلسه علنی بامداد امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال ذاکر نماینده ارومیه درباره علت حل نشدن مشکل اشتغال اظهار داشت: بیکاری دومین معضل اقتصادی کشور پس از تورم است البته دولت سیزدهم در شرایطی کار خودرا آغاز نموده که با مشکلات زیادی همچون بیکاری مواجه بوده است.
وی توضیح داد: مساله ما فقط بیکاری مطلق ۲.۵ میلیون شغل نیست، بلکه ۱۴ میلیون نفر شغل شایسته ای ندارند. متولی اشتغال فقط وزارت کار نیست موضوع اشتغال به صنعت، کشاورزی، it، فناوری اطلاعات، گردشگری و حتی محیط زیست هم ارتباط دارد. وزارت کار مسئول ایجاد اشتغال نیست که مشغول ایجاد هماهنگی بین دستگاه های مختلف است پس بعنوان دبیر شورای اشتغال موضوع را پیگیری می نماییم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توزیع کتابچه هایی بین نمایندگان در مورد اقدامات وزارت کار برای ایجاد اشتغال اظهار نمود: در این کتابچه به دو موضوع وضعیت اشتغال و بیکاری و عملکرد دولت سیزدهم در زمینه اشتغال در چند ماه گذشته اشاره شده است.
وی ادامه داد که برنامه وزارت کار ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی در ۱۸ ماه یعنی از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا آخر سال ۱۴۰۱ است. ۷۱ دستگاه متولی اشتغال در قالب ۱۷۵ برنامه اشتغالزایی و با اطلس الگوهای استانی تدوین و پیگیری و اجرا می کنند. در دوره کوتاه سه ماهه پیشین در سامانه وزارت کار ۲۱۷ هزار فرصت شغلی به ثبت رسیده که ۱۳۰ هزار فقره بیمه تامین اجتماعی را به همراه داشته است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز امیدواری بر اینکه دولت بتواند با کمک مجلس شورای اسلامی مشکل بیکاری را حل کند، اظهار نمود: دولت سیزدهم زیربوم اشتغال جمهوری اسلامی ایران را تشریح نمود که گامی بسیار مهم برای هماهنگی بین چندین دستگاه در زمینه اشتغال است تا قبل از این دستگاهها جزیره ای کار می کردند.
وی در توضیح پیشنهادات و مصوبات شورای عالی کار اظهار نمود: برای تامین مالی اشتغال در بودجه سال ۱۴۰۱ و بر طبق مصوبه اخیر شورای عالی اشتغال پیشنهاد اعتبار ۳۲ میلیارد تومان و همین طور ۱۶۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال شده است از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان، ۶۰ هزار میلیارد تومان بوسیله قرض الحسنه و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بر طبق مصوبه شورای پول و اعتبار است.
عبدالملکی اظهار نمود: یک وحدت رویه برای تامین مالی توسط بانک مرکزی صورت گرفته چون تا قبل از این گلایه ها این بود چرا وام ها تبدیل به اشتغال نمی شد که دلیل آن انحراف وام ها بود در مصوبه جدید و در امتداد تامین مالی موضوع هدایت نقدینگی به سمت اشتغال پیگیری می شود بدان معنا که از تسهیل گیرندگان تعهد گرفته می شود که باید بر طبق تسهیلات گرفته شده باید اشتغال به وجود آورده و افراد را بیمه تامین اجتماعی کند یعنی اگر ۵۰۰ میلیارد تسهیلات می گیرند با فرض اینکه ۲۵۰ میلیون تومان برای ایجاد اشتغال سرمایه می خواهد باید تعهد کند که ۲۰۰۰ شغل به وجود آورده ما ظرف یکسال استعلام بیمه شدگان جدید را می گیریم که در صورت رخ ندادن اتفاقی وام امحال نمی گردد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای آموزش فنی و حرفه ای اظهار داشت: تمرکز ما بر مشاغل محور کم سرمایه بر است که در همین رابطه هم نمایشگاه هایی در سراسر کشور برپا شد. ۳۴۰ شغل شناسایی شده که زیر ۲۰ میلیون تومان سرمایه لازم دارد و حتی گاهی یک تا ۱۰ میلیون سرمایه نیاز دارد.
عبدالملکی اظهار نمود: درباره مجوزها هم وزارت اقتصاد و دستگاهها مکلف شده اند که فقط یک درگاه برای صدور مجوز باشد و از آن درگاه کارشان را انجام دهند.
وی افزود: مشاغل خانگی نیز درگیر مجوزها نمی گردد در جلسه شورای اشتغال تصویب گردید که مشاغل خانگی از مجوزمحور به فردمحور تبدیل گردد یعنی مشاغل خانگی دیگر نمی خواهد مجوز بگیرد بلکه در سامانه ای موضوع را ثبت کرده و سیستم ظرف سه روز کاری به آنها مجوز می دهد از این طریق دستگاهها نظارت شان را انجام می دهند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درمورد عملکرد صندوق ها و شرکت های زیرمجموعه این وزارتخانه اظهار داشت: ما مبنایی را برای امتیازدهی به مدیران صندوق ها و شرکتها قرار دادیم و آن هم میزان ایجاد اشتغال در منطقه است فقط برای ما سود مهم نیست بلکه باید گزارش داد میزان اشتغال را به ما بدهند بر طبق آن مدیران کم کار و شرکت های زیان ده را شناسایی کرده و مدیران را تغییر می دهیم.
وی افزود: چند نقطه بحرانی هم شناسایی شده که تیم هایی برای بحث اشتغالزایی اعزام می شوند سامانه جامع کاریابی در وب سایت اصلی وزارت کار شکل گرفته مقرر است افراد جویای کار خودشان را معرفی کنند که بازار جدید خوبی برای کار است.
عبدالملکی در آخر اظهار داشت: من خودم را برای ایجاد اشتغال متعهد دانسته و تمام تلاش خودرا برای ایجاد اشتغال به کار می گیریم چند ماه از دولت گذشته ما شب و روز نشناخته و مشغول کار بوده ایم.1400/10/07
21:54:22
5.0 / 5
919
تگهای خبر: آموزش , بازار , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP