در گفت وگو با شاپ، مطرح شد

پیش از تعریف رشته های دانشگاهی، بازار کار را بسنجیم

پیش از تعریف رشته های دانشگاهی، بازار کار را بسنجیم

به گزارش شاپ یک فعال حوزه کار اعتقاد دارد پیش از گنجاندن رشته های دانشگاهی در دفترچه ها بهتر است بازار کار مناطق مختلف را بررسی و بر مبنای نیازسنجی بازار آن مناطق رشته ها را تعریف نماییم.فتح اله بیات در گفتگو با ایسنا، درباره همکاری وزارت کار و وزارت علوم در مورد متناسب سازی رشته های دانشگاهی اظهار نمود: این طرح خوب است هرچند که باید سالها قبل به این سمت حرکت می کردیم ولی باز هم جای امیدواری دارد و انتظار می رود همکاری دستگاههای مربوطه به آمایش سرزمینی رشته های دانشگاهی کمک نماید.

وی اضافه کرد: در مورد گنجاندن رشته های دانشگاهی در دفترچه ها معتقدم که ابتدا باید تحقیق نماییم و ببینیم بازار کار در مناطق مختلف کشور چه چیزی را می طلبد سپس بر مبنای نیازهای بازار آن مناطق رشته های دانشگاهی را تعریف نماییم.

این فعال حوزه کار متذکر شد: در هر استان و منطقه یکسری محصولات بازار کار دارند که ما باید نسبت به کشش مناطق در مورد رشته های بازار کار برنامه ریزی و این رشته ها را در آنها بومی سازی نماییم.

بیات اظهار داشت: کشور ما چهار فصل است و یکی از مزیتهای خوبی که دارد این است که می توانیم در تابستان میوه زمستان و در زمستان میوه تابستانی را تولید و برداشت نماییم بنابراین باید مناطقی که این توانایی را دارند شناسایی و رشته های کشاورزی را متناسب با این مناطق تعریف نماییم.

به گفته این فعال حوزه کار هم اکنون برخی استانها با مشکل آب مواجهند در حالیکه سال های سال است در این استانها صنایع آب بر تاسیس شده است.

وی اضافه کرد: دوب آهن به آب فراوان نیاز دارد و طبق گفته متخصصان بهتر است این گونه صنایع که نیاز مبرم به آب دارند در مناطق آب خیز راه اندازی شوند. چه ضرورتی دارد در مراکز کویری یا استانهایی که منابع آبی وجود ندارد، کارخانه ذوب آهن ایجاد شود و آب مورد نیاز آن از شهرهای دیگر تامین گردد و زندگی مردم آن مناطق را گرفتار مشکل کند؟

بیات تصریح کرد: ما باید محصولات کشاورزی و صیفی را بر مبنای شرایط اقلیمی و جغرافیایی کشور در مناطقی پرورش بدهیم که بهتر محصول می دهد و منابع آبی کم نیاز دارد.

این فعال حوزه کار در انتها بر ضرورت استفاده از تجربه کشورهای دیگر در بحث تعیین رشته های دانشگاهی و بررسی شرایط این کشورها تصریح کرد.
1400/10/03
14:04:21
5.0 / 5
396
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP