دولت در مذاكره با شركت های خارجی چه در سر دارد؟

برنامه کاهش قیمت و رشد کیفیت مسکن

برنامه کاهش قیمت و رشد کیفیت مسکن

کاهش قیمت، کاهش مدت زمان ساخت، ارتقای کیفیت و امکان تهاتر نفت از مهم ترین اهداف دولت جهت استفاده از شرکتهای خارجی در طرح نهضت ملی مسکن عنوان می شود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، در کنار استفاده از توان بخش خصوصی، وزارتخانه تحت امر رستم قاسمی نیم نگاهی هم به شرکت های خارجی دارد. در ماه های اخیر هر از گاهی اعلام می شود وزارت راه و شهرسازی با شرکت های چینی و ترک درحال مذاکره برای ورود تکنولوژی های جدید ساخت مسکن می باشد.
چند روز قبل، یکی از اعضای شورای عالی مسکن اعلام نمود که شرکت های اروپایی نیز مدنظر هستند. با این وجود بنظر می رسد گزینه های دولت به شرکت های چینی و یک شرکت ترک که در طرح مسکن مهرنیز از آن استفاده شد و اکنون در ایران حضور دارد ختم می شود.
یکی از دلایلی که دولت، مذاکره با شرکت های خارجی را در دستور کار خود قرار داده پایین بودن عمر مفید ساختمان ها در ایران است. رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی با تاکید براینکه باید به سمت سیستم های نوین در بخش حمل و نقل و مسکن حرکت نماییم، می گوید: دربخش ساخت و ساز مسکن کیفیت خوبی نداریم. امروز عمر ساختمان های کشور ۱۵ تا ۲۰ سال است.
وی با اشاره به این که زمان ساخت مسکن در کشور حداقل دو سال است، اضافه کرد: این درحالی است که در دنیا ساختمانی های ۱۲ طبقه را در شش ماه می سازند. بدین سبب ما به دنبال وارد کردن فناوری صنعتی سازی ساختمان به ایران هستیم.
تفاوت قیمت ارائه شده از طرف شرکت های خارجی با شرکت های داخلی از دیگر انگیزه های دولت برای مذاکره با خارجی ها عنوان شده است. بنا بگفته احمد دنیامالی ـ عضو شورای عالی مسکن ـ سازندگان داخلی برای ساخت پروژه نهضت ملی مسکن پیشنهاد ۵.۵ میلیون تومان در هر متر مربع ارائه کردند. حال آن که در مذاکره با شرکت های خارجی برای ساخت به عدد کمتر از سه میلیون تومان رسیده ایم. البته کار با خارجی ها تابعی از قیمت دلار است و در این مورد نگران پایه دلاری آن هستیم چونکه با رشد نرخ دلار طبیعتا قیمت این قراردادها هم بالا می رود.
گفته می شود باتوجه به محدودیت های قانونی، مذاکره با شرکتهای چینی و ترکیه ای جهت استفاده از آنها در بخش کوچکی به اندازه ۱۰ درصد پروژه نهضت ملی مسکن در موضوع انتقال تکنولوژی ساخت مسکن می باشد.
موضوع کاهش مدت زمان ساخت هم از چند ماه قبل توسط وزارت دفاع دنبال می شود و در این خصوص وزارت دفاع «کارخانه صنعتی ساختمان» را به وجود آورده است.
بنا بگفته امیر سرتیپ آشتیانی ـ وزیر دفاع ـ هدف اجرای این طرح تولید ساختمان های پیش ساخته فلزی به روش نوین است که بمنظور تسریع در تحقق اهداف مزبور قرارگاهی تحت عنوان «قرارگاه ساخت» در وزارت دفاع تشکیل شده تا با ایجاد ظرفیت های لازم مسیر پیشرفت پروسه صنعتی سازی ساختمان را دنبال نماید. در این روش عمر ساختمان از ۲۵ تا ۳۰ سال به متوسط ۱۰۰ سال افزایش می یابد.
باتوجه به کمبود منابع مالی دولت، مجلس و وزارت نفت درحال تهیه چارچوبی بمنظور تهاتر نفت با پیمانکاران پروژه های عمرانی وزارت راه و شهرسازی همچون طرح نهضت ملی مسکن هستند. محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ این مساله را اعلام نموده و گفته است اگر این مساله محقق شود گشایش خوبی در حوزه تامین مالی پروژه ها ایجاد خواهدنمود.
او البته عنوان نمود ورود شرکت های خارجی برای ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن به بهانه تهاتر نفت نیست، بلکه هدف اصلی این اقدام ورود تکنولوژی ساخت صنعتی ساختمان است اما اگر امکان تهاتر نفت با انبوه سازان بعنوان یکی از راه های تامین منابع مالی ساخت مسکن فراهم شوند، اتفاق خوبی خواهد بود.1400/10/01
22:12:06
5.0 / 5
987
تگهای خبر: تولید , سیستم , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴