اقساط 7 میلیون تومانی وام نهضت ملی مسکن تکذیب شد

اقساط 7 میلیون تومانی وام نهضت ملی مسکن تکذیب شد

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تعیین اقساط ۷ میلیون تومانی برای بازپرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن را تکذیب نمود.به گزارش شاپ به نقل از مهر، محمود محمودزاده بعدازظهر امروز با حضور در برنامه زنده تلویزیونی با تکذیب اقساط ۷ میلیون تومانی تسهیلات نهضت ملی مسکن، از پرداخت بخشی از اقساط وام مسکن دهک های پایین توسط دولت اطلاع داد.
محمودزاده اضافه کرد: نرخ سود تسهیلات اعطایی در مصوبه شورای پول و اعتبار در شرایط فعلی، ۱۸ درصد است.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: اما نکته قابل توجه و پیام مصوب این طرح برای متقاضیان این است که دولت به واسطه توانی که در صندوق ملی مسکن دارد به استناد قانون جهش تولید، بخش قابل توجهی از سود تسهیلات را تقبل می کند.
محمودزاده با اشاره به اینکه در این طرح هرچه دهک درآمدی پایین تر باشد میزان بیشتری از سود تسهیلات توسط صندوق ملی مسکن به نمایندگی از دولت تأمین می شود اظهار داشت: به همین جهت اقساط پرداختی مردم بسیار کمتر از اعدادی است که بر مبنای ۱۸ درصد محاسبه و عمومی شده است.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین بر مبنای طرح جدید، میزان پرداخت اقساط کاملاً مبتنی به توان پرداختی اقساط در دهک های مختلف خواهد بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تکذیب اقساط ۷ میلیون تومانی طرح حمایتی نهضت ملی مسکن که در بعضی رسانه ها به آن اشاره شده، اضافه کرد: رقم اعلام شده بر اساس سود ۱۸ درصد است که شیوه پرداخت سیستم بانکی است، دولت در مسکن حمایتی بخصوص برای دهک های یک تا ۵، نیمی از تسهیلات را پرداخت خواهد نمود. بر این اساس رقم اقساط نهایی به کمتر از نصف این مبلغ خواهد رسید.
وی افزود: نرخ سود تسهیلات بانکی و میزان اقساط بالا و خارج از استطاعت بودن تسهیلات مسکن برای خانوارهای کم درآمد و متوسط، چالش مهمی شناسایی شده است که برنامه ۴ سال آینده برای حل آن استفاده از ابزارهای بازار سرمایه همچون اوراق رهنی در جهت تأمین منابع مالی مورد نیاز سیستم بانکی برای پرداخت تسهیلات بلندمدت عنوان شده است.
عضو هیئت مدیره بانک عامل بخش مسکن (۲۱ آذر): رقم اقساط وام نهضت ملی مسکن ۴ تا ۷ میلیون تومان
این اظهار نظر معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در حالی است که بر مبنای اعلام محمد حسن علمداری عضو هیئت مدیره و مدیر اعتبارات بانک عامل بخش مسکن در تاریخ ۲۱ آذر ماه، تسهیلات نهضت ملی مسکن در ۴ مدل ۲۵۰، ۳۰۰، ۴۰۰ و ۴۵۰ میلیون تومان برای به ترتیب روستاها و شهرهای کوچک، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر، کلانهشرها و تهران پرداخت می شود.
به گفته علمداری، رقم اقساط این ۴ مدل تسهیلات با احتساب ۳ سال زمان ساخت و ۱۷ سال دوره بازپرداخت (مجموعاً ۲۰ سال) به ترتیب ۴، ۴.۷، ۶.۳ و ۷ میلیون تومان است.
عضو هیئت مدیره بانک عامل بخش مسکن (۲۷ آذر): ارقامی که برای اقساط گفته بودم، با نرخ سود ۱۸ درصد بود نه یارانه ای
محمد حسن علمداری عضو هیئت مدیره بانک عامل بخش مسکن امروز ۲۷ آذر در برنامه زنده تلویزیونی درباره رقم اقساط تسهیلات وام نهضت ملی مسکن اظهار نمود: رقم اقساطی که من اعلام نموده بودم بر مبنای نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار بود در صورتیکه دولت می تواند بر مبنای قانون جهش تولید، تا حدود ۵۰ درصد یا کمتر یا بیشتر از آن، از محل منابع صندوق ملی مسکن نسبت به کاهش نرخ سود این تسهیلات اقدام نماید.
وی اضافه کرد: این برنامه سبب می شود تا اقساط مشتریان بانک عامل بخش مسکن که تسهیلات نهضت ملی مسکن دریافت کرده اند، کاهش پیدا کند.
عضو هیئت مدیره بانک تخصصی بخش مسکن اظهار داشت: ضمن این که رقمی که اعلام شده بود، برای بازپرداخت به روش ساده بود؛ در حالیکه مشتریان می تواند برای بازپرداخت اقساط، روش پلکانی را برگزینند. یعنی افراد می توانند به جای بازپرداخت مستقیم و ساده اقساط که رقم ثابتی برای گل دوره بازپرداخت است، روش پلکانی را انتخاب کنند که در طور دوره بازپرداخت در هر سال، رقم آن به صورت پلکانی افزایش می یابد.
وی خاطرنشان کرد: تسهیلات نهضت ملی مسکن در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، کلانشهرها ۴۰۰ میلیون تومان، سایر شهرها ۳۵۰ میلیون تومان و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان است. اما اگر قرار باشد بازپرداخت اقساط به صورت پلکان باشد، تا ۲ میلیون تومان از ارقام مذکور با نرخ سود ۱۸ درصد به صورت ساده، کم می شود.
علمداری افزود: اما بستگی دارد که وزارت راه و شهرسازی بر مبنای منابع صندوق ملی مسکن چه درصدی را بخواهد یارانه بدهد.
وی درباره رقم اقساط وام ۴۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن خاطرنشان کرد: به روش بازپرداخت پلکانی با نرخ سود ۱۸ درصد، در سال اول ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است ولی اگر نرخ سود این تسهیلات به ۱۰ درصد برسد، رقم اقساط آن زیر ۴ میلیون تومان است.
به گفته این مقام مسئول در شبکه بانکی، هنوز مشخص نیست چه میزان از نرخ سود این تسهیلات یارانه ای است.


منبع:

1400/09/28
20:41:35
5.0 / 5
925
تگهای خبر: بازار , تولید , رنگ , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱