تشکیل ۴۴۸ تشکل کارگری و کارفرمایی در دولت سیزدهم

تشکیل ۴۴۸ تشکل کارگری و کارفرمایی در دولت سیزدهم

طبق گزارش ها از آغاز روی کار آمدن دولت سیزدهم، 448 تشکل شامل شوراهای اسلامی کار، انجمن­ های صنفی کارگری و کارفرمایی و مجمع نمایندگان کارگران تاسیس شده که از اهتمام و توجه ویژه دولت به جایگاه تشکل ها در مناسبات روابط کار حکایت دارد.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، به طور قطع ایجاد و توسعه تشکل های کارگری و کارفرمایی بعنوان بازوان توانمند وزارت کار می تواند سبب افزایش راندمان، ارتقای کیفیت تولید و بهبود عملکرد واحدهای تولیدی شود.

تشکل های کارگری در تحقق مطالبات کارگران شامل وضعیت معیشت، حقوق و دستمزد، بیمه و قراردادهای کار نقس موثری دارند؛همچنان که تشکل های کارفرمایی در پیگیری و حل مشکلات بنگاههای اقتصادی و مطالبات کارفرمایان از دولت اثرگذارند.

حضور نمایندگان تشکل های کارگری و کارفرمایی در مراجع تصمیم گیر شامل شورای عالی کار، سازمان تامین اجتماعی، شورای عالی حفاظت فنی، شورای عالی اشتغال و مراجع تشخیص و حل اختلاف می تواند در دفاع از حقوق و مطالبات جامعه کارگری و کارفرمایی مثمرثمر باشد.

بررسی عملکرد معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سه ماه گذشته نشان میدهد که از شروع روی کار آمدن دولت سیزدهم، ۴۴۸ تشکل شامل شوراهای اسلامی کار و کانون های مربوطه، انجمن­ های صنفی کارگری و کارفرمایی و کانون های مربوطه و نمایندگان کارگران و مجامع آنها تاسیس شده است.

همچنین انتخابات ۶۷۸ مجمع شامل شوراهای اسلامی کار و انجمن ­های صنفی کارگری و کارفرمایی و نمایندگان کارگران طی این مدت تجدید شده است.

برگزاری ۷۳۶۱ نفر ـ ساعت دوره آموزشی برای اعضا و مسئولان تشکل های کارگری و کارفرمایی نیز از دیگر اقدامات معاونت روابط کار در مدت مذکور بوده است.

با توجه به آنکه تشکل ها از نزدیک با مسائل حرفه ای و اقتصادی کارگران و کارفرمایان رو به رو هستند، می توانند بواسطه مشارکت و تخصصی که دارند در تصمیم گیری های دولت مفید واقع شوند.

بر اساس آخرین آمارها، بیش از ۱۳ هزار و ۸۴۰ تشکل کارگری و کارفرمایی در کشور وجود دارد که از این تعداد بیش از ۱۱ هزار تشکل، متعلق به تشکل های کارگری و بیش از ۲۸۰۰ تشکل مربوط به تشکل های کارفرمایی است.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، کارشناسان تاکید دارند در بنگاهها و مجموعه هایی که تعامل نزدیک میان کارگران و کارفرمایان در جریان است، بیان مشکلات و مطالبات در سایه همدلی صورت می پذیرد و اختلافات کارگری و کارفرمایی به ندرت دیده می شود. در واحدهایی که تشکل های کارگری حضور دارند، نیروهای کار به دور از هرگونه تنش با حس آرامش و امنیت به کار و تولید می پردازند.

منبع:

1400/09/19
13:52:50
5.0 / 5
1008
تگهای خبر: آرامش , آموزش , تولید , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP