خدمات درمانی شایسته، حق کارگران و بازنشستگان است

خدمات درمانی شایسته، حق کارگران و بازنشستگان است

یک فعال حوزه کار می گوید: سلامتی نیروهای کار، رابطه مستقیمی با کار و تولید و بهره وری دارد. او ضمن اشاره به پرداخت حق بیمه های ماهانه بر ضرورت بهره مندی کارگران و بازنشستگان از خدمات درمانی شایسته و در شأن آنها تاکید نمود.حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: زمانی طبقات کارگر و کارفرما یک بیمه تأمین اجتماعی داشتند و خبری از بیمه تکمیلی نبود ولی همان بیمه کمک می کرد تا به لحاظ درمانی دغدغه نداشته باشند.
وی افزود: امروز به آن بیمه تأمین اجتماعی و یا بیمه خدمات درمانی که دفترچه ای بود، بیمه تکمیلی و انواع و اقسام بیمه ها اضافه شده است. پول های مضاعفی از جیب طبقات کارگر و کارفرما و کارمند برداشته می شود اما خروجی خدمات درمانی مثل سابق نیست.
این کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه بیشتر از نیمی از مشکلات جسمی نیروهای کار ناشی از غیر سالم و خراب بودن دندان ها است که بر عملکرد سیستم بدن و التهاب آن اثرگذار است، اضافه کرد: متاسفانه به علت آنکه نرخ تعرفه و هزینه های دندانپزشکی بالا است، کارگران قادر نیستند از عهده این هزینه ها برآیند و با وجود بیمه های مکمل مختلف خدمات شایسته دریافت نمایند.
نجف با ابراز خرسندی از اقدام دولت و مجلس در تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی و شرکتی اظهار نمود: همچنان که این اقدام را کار مثبتی می دانیم، انتظار داریم تجمیع بحث خدمات درمانی هم در دستور کار قرار گیرد.
به نقل از ایشان، وقتی مردم از هزینه های درمان خود می زنند، سلامت جسمی آنها به خطر می افتد و بار هزینه آن باردیگر به نظام سلامت و نظام بیمه کشور و در نهایت دولت بر می گردد، در نتیجه با جامعه ای روبه رو خواهیم بود که نیروهای کار آن بیمار و به لحاظ سلامت جسمی ضعیف هستند.
این کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه سلامتی مردم جزو سرمایه های کشور است و باید به آن اهمیت بدهیم، تصریح کرد: انتظار داریم نظام بیمه ای کشور تجمیع شود و کارگران و کارفرمایان و کارمندان از سردرگمی و بلاتکلیفی بیرون بروند.
نجف افزود: متاسفانه علیرغم آن که اعلام می شود هزینه های درمانی با درصد بالا پوشش داده می شود ولی گاها خلاف آنرا می بینیم؛ مثلاً کارگری با بیمه درمان تأمین اجتماعی برای گرفتن عکس رادیولوژی رجوع می کند و به وی اعلام می شود که بر مبنای قانون درمان تأمین اجتماعی تنها یکبار این هزینه برای او پرداخت می شود و بابت گرفتن عکس، به او گفته می شود ۷۰ هزار تومان بپردازد درحالی که هزینه آزاد آن ۱۰۰ هزار تومان است!
این فعال حوزه کار خاطرنشان کرد: این که کارگر با داشتن بیمه درمان تأمین اجتماعی باید بیشتر از دو سوم هزینه نسخه، فرانشیز و انواع آزمایشها را پرداخت کند، اسمش خدمات درمانی نیست و کمکی به جبران هزینه های درمان آنها نمی کند؛ بنابراین باید بگونه ای اقدام نماییم که کارگران و بازنشستگان وقتی از حقوق خود ماهانه به حساب تأمین اجتماعی یا صندوق بازنشستگی بابت حق بیمه می پردازند از خدمات درمانی شایسته و در شأن خود بعنوان یک حق قانونی برخوردار شوند.
نجف در انتها تصریح کرد: سلامتی نیروهای کار، رابطه مستقیمی با کار و تولید و بهره وری دارد و جزو سرمایه های کشور به حساب می آید. نیاز نیست به افزایش جمعیت فکر نماییم بلکه همین جمعیت فعلی را قدر بدانیم و برای سلامتی آنها چاره اندیشی نماییم، ارزش دارد.1400/09/15
22:35:52
5.0 / 5
1023
تگهای خبر: ارز , پزشك , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP