بوستر پمپ چیست و تفاوت آن با پمپ های آب معمولی در چیست؟

بوستر پمپ چیست و تفاوت آن با پمپ های آب معمولی در چیست؟

به گزارش شاپ در ادامه با انواع پمپ و تفاوت های آن با یکدیگر آشنا می شوید.


به گزارش شاپ به نقل از مهر، پمپ آب برای تأمین آب در مکان هایی که فشار آب کم است مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ آب وسیله ای هست که آب را از لوله های متصل به آبرسانی شهر سبب افزایش سطح دبی می شود که فشار مورد نیاز را جهت استفاده فراهم می آورد. در ساخمان های مرتفع با طبقات زیاد وجود پمپ برای تأمین فشار مورد نیاز و آب مصرفی در طبقات باالای ساختمان واجب است. در بعضی ساختمان ها فشار اب دارای نوسان است که عملکرد پمپ اب را تحت تاثیر قرار می دهد در این مواقع استفاده از بوستر پمپ ها به کار می آید. بوستر پمپ چیست؟ بوستر پمپ به اجتماع چند پمپ که به صورت موازی در کنار هم قرار دارند و بوسیله ی یک تابلوی کنترل سرعت تحت فرمان قرار می گیرد تا بتواند دبی آب را در ساختمان در سطح مطلوبی به صورت ثابت حفظ کند. بوستر پمپ برای تأمین آب در ساختمان های بزرگ که مصرف کننده های بسیاری دارد و مکان هایی همچون کارخانه ها به کار می آید. در ساختمان هایی که مصرف کننده ها دارای میزان منظمی مصرف اب نسب به سایر واحدها نیستند و بعضی اوقات کم و بضی اوقات زیاد می شود یک پمپ اب ساده پاسخگو سطح دبی مورد نیاز نمی باشد و باید یک سیستمی برای ساختمان تعریف شود که سطح دبی آب را با عنایت به میزان مورد نیاز ساخنمان ثابت نگهدارد. بوستر پمپ ها در مواقعی که میزان مصرف آب حداکثر شود از همه ی ظرفیت پمپ های تحت نظر بوستر پمپ بهره می گیرد به علت این که بوستر پمپ ها با این هدف که در ساختمان های بزرگ مسکونی و شبکه های آبرسانی بزرگ استفاده شوند ساخته می شوند. کنار هم قرار گرفتن پمپ ها در بوستر پمپ ها سبب افزایش قدرت و بهره وری دستگاه شده و سرعت انتقال آب بهتر و سریع تر می شود. بوستر پمپ ها دارای کاربردهای مختلفی می باشد و در هر کدام تکنولوژی خاص خود شأن به کار گرفته شده است و ناگفته نماند که هر بوستر پمپی با هر کاربردی قدرت بالایی دارد. انواع بوستر پمپ آب بوستر پمپ ها از نظر عملکرد دارای دو دسته کلی شامل بوستر پمپ دور ثابت و بوستر پمپ دور متغیر می باشند. بوستر پمپ های دور ثابت دارای الکترو پمپ هایی با سرعت چرخش ثابت می باشند که همان سرعت نامی آن هاست اما در بوستر پمپ های دور متغیر سرعت چرخش الکترو پمپ ها متغیر می باشد که از صفر تا سرعت نامی تغییر می کند. بوستر پمپ دور متغیر خاموش روشن شدن الکترو پمپ همانند بوستر پمپ ثابت طی یک مرحله و سخت و سریع صورت نمی گیرد بلکه به صورت نرم روشن خاموش می شود که بوسیله ی یک برنامه انجام می شود. به عبارت دیگر میتوان گفت با عنایت به مقدار فشار آب و فرکانس برق ورودی، مقدار آب مصرفی و در اخر چرخش آنها دور بوستر پمپ تغییر می کند.
انواع پمپ خانگی چیست؟ تمامی انواع بوستر پمپ ها دارای انواع مختلفی می باشند. هر نوع بوستر پمپ دارای ساخار و خصوصیت های خاص خود می باشند که سبب کاربرد آن در بخش های مختلفی می شوند. در این میان پمپ های خانگی هم دارای انواع مختلفی می باشند که عبارتند از: ۱. پمپ خانگی دارای مخزن انبساط ۲. پمپ بشقابی خانگی ۳. پمپ خانگی دارای کلید اتوماتیک ۴. پمپ جتی خانگی ۵. پمپ سانتریفیوژ خانگی ۶. بوستر پمپ خانگی بوستر پمپ خانگی از پرکاربرد ترین بوستر پمپ ها میتوان بوستر پمپ خانگی را نام برد که در مجتمع های مسکونی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه برای آبرسانی و بالا بردن فشار آب برای واحدهای مجتمع مسکونی که در ارتفاعات بالا قرار دارند یا این که تعداد واحدهای مصرف کننده بسیار بالاست استفاده می شوند و میزان آب مصرفی آنها را تأمین می کند. وجود بوستر پمپ در چنین مجتمع هایی بسیار واجب می باشد اما در خانه های عادی پمپ های آب معمولی هم پاسخگو می باشد و هیچ نیازی به بوستر پمپ وجود ندارد. بوستر پمپ خانگی به علت خصوصیت های خاص خود در مکان هایی همچون آپارتمان، مجتمع مسکونی و ویلاهای بزرگ به کار گرفته می شود.
کدام نوع بوستر پمپ آب خانگی است؟ بوستر پمپ های آبرسان به علت این که اغلب در مجتمع های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند به بوستر پمپ خانگی معروف شده اند. این نوع بوستر پمپ ها به دو گروه دور متغیر و دورثابت تقسیم می شوند که هر کدام دارای خصوصیت ها و کاربردهای متفاوتی می باشند. بوستر پمپ خانگی دور متغیر: با عنایت به این که در مجتمع های بزرگ با واحدهای زیاد و میزان مصرف آب نوسانی فشار آب پایین بوده و آب مصرفی واحدها امکان دارد تأمین نشود؛ ضروریست که سیستمی برای تقویت و یکنواخت کردن فشار آب مخصوصاً در زمان های اوج مصرف به کار گرفته شود. برای رفع این مشکل باید تجهیزات پمپاژ آب استفاده گردد که بوستر پمپ دور متغیر نام دارد. این سیستم به ما کمک می نماید تا هم فشار آب استاندارد تأمین شود و هم مصرف برق هم به بهترین نحو ممکن صورت گیرد و دلیل این امر این است که پمپ ها با عنایت به مصرف در زمان مورد نیاز استفاده می شود. بوستر پمپ خانگی دور ثابت: در بوستر پمپ خانگی دور ثابت سوئیچ های فشار به کار گرفته شده اند. سوئیچ فشار دارای قابلیت فرمان نوبتی و اضافه شدن پمپ ها به شبکه مصرف بر حسب نیاز می باشد. در این حالت هر یک از پمپ ها با عنایت به فشار پمپ قبلی و اختلاف فشار میانشان تنظیم می شود که سبب می شود کنترل دبی و فشار متعادل و بهینه شکل بگیرد. بوستر پمپ های خانگی دور ثابت از برق تک فاز، سه فاز و یا در مواقع مورد نیاز از ترکیب این دو استفاده می نماید. موتورهای الکتریکی سیستم در حالت پیشرفته تر به صورت نوبتی می تواند روشن و خاموش شود که در این حالت کنترل فشار فقط با استفاده از دو سوئیچ فشار صورت می گیرد. این دو سوئیچ یکی در حالت حداکثر و دیگری در حداقل فشار به کار گرفته می شود. منبع: Masterico.com
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/09/11
23:33:32
5.0 / 5
1036
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP