همه چیز درباره پچ پنل، پچ کورد و کاربردهای آنها

همه چیز درباره پچ پنل، پچ کورد و کاربردهای آنها

شاپ: آشنایی با انواع تجهیزات مخابراتی همچون پچ پنل و پچ کورد به افراد کمک می نماید تا بتوانند شناخت بهتری از این تجهیزات داشته باشند.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، تجهیزات مخابراتی برای سهولت برقراری ارتباطات در بستر شبکه و همین طور مدیریت بهتر آنها به کار می روند.
در این مطلب قصد داریم پچ پنل و پچ کورد را به شما معرفی کرده و از خاصیت های و کاربردهای هریک برای شما بگوییم.
پچ پنل چیست؟
وظیفه اصلی پچ پنل این است که بین نقاط انتهایی کابل شبکه و تجهیزات شبکه ای مثل هاب، روتر، … قرار گرفته و بجای این که کابل های شبکه مستقیماً به این تجهیزات وصل شوند بوسیله پچ پنل وصل می شوند.
به عبارت دیگه وجودش به هیچ وجه الزامی نیست ولی بکار بردنش در شبکه هایی که در ضمن زمان گسترش و تغییرات دارند کار را راحت می کند.
پچ پنل قطعه ای مستطیل شکل است که روی آن به تعداد مشخصی پورت شبکه وجود دارد بطورمثال ۲۴ پورت، ۴۸ پورت و … در هنگام کابل کشی در هر قسمت از ساختمان چندین سوکت شبکه قرار می گیرد که ممکنست درحال حاضر بلا استفاده باشند و کاربری بوسیله آنها به شبکه متصل نباشد.
کاربرد پچ پنل
در هنگام افزایش کاربر می بایست این سوکت ها را وارد مدار شبکه کرد بدین سبب متخصصان کابل کشی برای حل این مشکل از پچ پنل استفاده می نمایند یعنی تمام کابل هایی که به سوکت ها متصل هستند را در یک نقطه که مرکز قرار گیری رک می باشد جمع آوری کرده و آنها را وارد پچ پنل می کنند، سپس شماره گذاری کرده تا در صورت نیاز هر سوکتی را که می خواهند با یک کابل شبکه به سوئیچ متصل کنند.
اما باید این امکان باشد تا در هنگام افزایش کاربر این سوکت ها را وارد مدار شبکه کرد پس متخصصان کابل کشی برای حل این مشکل از پچ پنل استفاده می نمایند یعنی تمام کابل هایی که به سوکت ها متصل هستند را در یک نقطه که مرکز قرار گیری رک می باشد جمع آوری می کنند و آنها را وارد پچ پنل کرده و شماره گذاری می کنند تا در صورت لزوم هر سوکتی را که می خواهند با یک کابل کوچک شبکه به سوئیچ متصل کنند.

انواع پچ پنل
استفاده از انواع پچ پنل ها می تواند بر طبق کابل کشی محیط صورت گیرد.
اگر در یک محیط از کابل کشی مسی استفاده شده باشد باید از پچ پنل مسی استفاده نمائیم و اگر از کابل کشی فیبر نوری استفاده شده باشد، باید نوع فیبر نوری آنرا در محیط به کار برد.
انواع پچ پنل برمبنای تعداد پورت
POE Patch Panel
Unloaded Patch Panel
Modular Patch Panel
Fiber optic Patch Panel
پچ کورد چیست؟
پچ کورد شبکه پچ کابل یا پچ لید، کابلی الکتریکی یا نوری است که برای اتصال موقت (پچ کردن) یک دستگاه الکترونیکی یا نوری به دستگاهی دیگر، بمنظور هدایت و انتقال سیگنال مورد استفاده قرار می گیرد.
پچ کورد شبکه برای اتصال دستگاه های مختلف، بعنوان مثال سوئیچ به کامپیوتر یا سوئیچ شبکه به روتر از این کابل ها استفاده می شود. پچ کوردها به طور معمول در رنگ های متنوعی تولید می شوند تا به آسانی قابل تشخیص باشند. این کابل ها نسبتاً کوتاه و به طور معمول از ۳۰ سانت تا ۱۰ متر هستند.
مزایای پچ کورد
شاید خیلی از افراد در نگاه اول گمان کنند که استفاده از این تجهیزات نمی تواند برای شبکه ضروری بوده و در حقیقت می توان با بهره گیری از کابل های مختلف و سوکت زدن سر این کابل ها، به آسانی کاربرد پچ کورد را از بین برد.
دیدگاه این افراد البته فقط برای سازمان ها و شرکت های کوچک می تواند درست باشد و برای ارتباطات و شبکه های گسترده، استفاده از پچ کورد می تواند مزایای بسیاری زیادی به همراه داشته باشد.
از مهم ترین مزایای پچ کورد می توان به صرفه جویی در زمان اشاره نمود.
استفاده از کابل و سوکت زدن سر آن می توان برای شبکه های کوچک جوابگو باشد اما برای شبکه های بزرگ این کار فقط موجب اتلاف وقت می شود.
به همین دلیل می توان از پچ کوردها که کابل های کاملاً آماده ای هستند استفاده نمود.
علاوه بر این سوکت زدن کابل ها نیاز به ابزار و نیروی انسانی دارد که استفاده از پچ کوردها می تواند این نیازها را برای شبکه های از بین برده و در حقیقت موجب کاهش هزینه های سازمان شود.
کاهش خطاهای انسانی هنگام سوکت زدن
تنوع رنگی بالا
کاهش اتلاف کابل
از دیگر مزایای استفاده از پچ کورد است.
انواع پچ کورد
این تجهیزات را به طور معمول باتوجه به خاصیت ها و نوع ارتباط شبکه ای محیط به دو نوع مسی و فیبر نوری تقسیم می کنند.
پچ کورد مسی یک کابل انعطاف پذیر است که مانند کابل های شبکه روی دو سر آن سوکت RJ-45 قرار گرفته است.
با توجه به این که این تجهیزات مانند کابل های شبکه هستند از نظر پهنای باند و نرخ انتقال داده ها به cat1 تا cat8 تقسیم می شوند.
هر کدام از پچ کوردهای قرار گرفته شده در این دسته ها دارای خصوصیت های مختلفی هستند و در محیط و کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.
به طور مثال پچ کوردهای cat5 صد مگابایت سرعت داشته و با ۱۰۰ مگا هرتز پهنای باند در اترنت سریع به کار برده می شوند.
یکی از دسته بندی های دیگری که برای پچ کوردها در نظر گرفته می شود باتوجه به میزان مقاومت این تجهیزات در مقابل نویز و نوع شیلد در شبکه است.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/09/07
14:36:27
5.0 / 5
1156
تگهای خبر: تولید , دستگاه , رنگ , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴