۷۰ مالك، در آرزوی پایان سال های دور از خانه؛

یک مسئول: فردا برای تسهیل در رفع مشکل پروژه اطلس اراک جلسه می گذاریم

یک مسئول: فردا برای تسهیل در رفع مشکل پروژه اطلس اراک جلسه می گذاریم

به گزارش شاپ مرکزی در ایام اخیر مالکین مجتمع مسکونی اطلس اراک، طی تجمعی اعتراضی، از مشکلاتی گفتند که چند سالی است در زمینه تحویل گرفتن واحدهای مسکونی شان با پیمانکار دارند و پیگیری های گوناگونی که چند سال است به نتیجه نرسیده!


مساله زمین و مسکن از همه نوعش در اراک به یک کابوس تبدیل گشته، از جولان بساز بفروش هایی که در نقش مشاور املاک قیمت ها را چند برابر می کنند تا زمینهای کشاورزی که چراغ خاموش قطعه قطعه شده و به فروش می رسند تا موضوعی همچون مبحث خیابان جهرم و حالا مساله پروژه مسکن فرهنگیان!
برای رسیدن به پروژه مسکن فرهنگیان باید به سمت انتهای خیابان امام خمینی(ره) بروید، آنجا یک مجتمع سفید قد برافراشته که ظاهرا تکمیل شده، اما حدود ۹۰ درصد آن خالی است.
ظاهر مجتمع را که نگاه می نماییم، به نظر می آید که کار ساخت و سازش کاملا تمام شده است پرده هایی که در بعضی از طبقات پشت پنجره ها نصب شده این تصور را به حقیقت نزدیک می کند، اما مساله اینجاست که تعداد زیادی از مالکین که در طول چند سال گذشته با هزار و یک مشکل و دریافت وام تلاش کردند سقفی برای خود دست و پا کنند، در حسرت این خانه ها مانده اند و در ماه های گذشته حدودا فقط از بیرون می توانند نظاره گر خانه های خود باشند.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، بی خانه ماندن ۷۰ خانواده و اعتراضات آنها که از دو روز گذشته در مقابل استانداری مرکزی شدت گرفته است به این پروژه ساختمانی که اطلس نام دارد و توسط تعاونی مسکن فرهیختگان دانشگاه اراک و با مشارکت پیمانکار ساخته شده باز می گردد.
ماجرا از این قرار بود که سال ۹۲ سرمایه گذاری پروژه شروع شد و قرار بود سال ۹۶ واحدها تحویل شوند، اما تا امروز که سوم آذرماه ۱۴۰۰ است هیچ کدام از اعضای این تعاونی در مجتمع ساکن نشده اند و به قول اهالی، در طول این سال ها دائما درگیر دور باطل بوده اند و هیچ کس بابت این سال ها پاسخگو نیست.
با ادامه یافتن اعتراضات اهالی که در این شرایط اقتصادی و گرانی خانه، مستاجر هستند و در عین حال قسط این خانه ها را هم می پردازند، امروز بازدیدی از جانب محسن خیرمند معاون اجتماعی و جلوگیری از جرم دادگستری استان مرکزی از این مجتمع صورت گرفت.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، در جریان این بازدید، وقتی درب ورودی مجتمع به روی مالکین حاضر در این بازدید باز شد، از ورود به مجتمع ابراز شادمانی کردند چونکه ظاهرا سازنده این پروژه به تازگی اجازه ورود اهالی به مجتمع را نمی دهد، نکته قابل توجه اینجاست که تعداد معدودی از اهالی پیش از ممنوع الورود شدن به مجتمع! اسباب و وسایل خویش را به خانه ها منتقل کرده اند و کلید واحد را در اختیار دارند، اما چند وقتی است که ممنوع الورود شده اند و اینبار نه تنها به خانه که به وسایلشان هم دسترسی ندارند.
خاکی نژاد یکی از اهالی که واحدش در طبقه اول قرار دارد و چندی قبل بخشی از وسایل خویش را به خانه منتقل کرده است، به ایسنا اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ بعد از آنکه مجتمع حدودا ساخته شد، سازنده(انصاری) با امضای خود، من را بعنوان یکی از اعضای تعاونی جهت پرداخت اقساط تسهیلات به بانک معرفی نمود.
وی بیان نمود: در همان سال، سازنده اجازه داد که واحد خویش را کابینت کنم و بدون هیچ منعی واحد را تکمیل کردم، اسفندماه ۹۹ اعلام کردم که مستاجر هستم و نمی توانم قرارداد را تمدید کنم و می خواهم به خانه جدید اسباب کشی کنم، سازنده اظهار داشت که وسایل را منتقل کن من طی دو تا سه ماه اول ۱۴۰۰ خانه ها را تحویل می دهم.
خاکی نژاد با اشاره به اینکه بعد از انتقال وسایل، امکان رفت و آمد به خانه و انجام بعضی از امور و آماده سازی خانه را داشتم، اضافه کرد: چند ماهی از آغاز سال نگذشته بود که به ناگاه، درب مجتمع بسته شد و اجازه ورود ندادند و سازنده هیچ پاسخی بابت این رفتار و تحویل نشدن خانه ها نداد و دائما وعده دو سه ماه دیگر را داد که تا امروز این وعده ها ادامه داشته است.
وی اظهار نمود: به نظر می آید که سازنده علاقه ای به تکمیل خانه ها ندارد و پاسخ روشنی هم نمی دهد، می گوید فضای مجتمع هنوز کارگاهی است و امکان اسکان، تردد و تحویل خانه ها نیست، اما با نگاهی به طبقات متوجه می شوید که برخی از واحدها دارای سکنه است و پرده در آنها نصب شده است.
خاکی نژاد اضافه کرد: این مجتمع ۱۵۰ واحدی است و سازنده، واحدهایی که متعلق به خودش بوده است را فروخته و مالکین جدید هم ساکن شده اند، اما به علت اختلاف با تعاونی، واحدهای اعضای تعاونی را تکمیل نمی کند.
فردا برای تسهیل در رفع مشکل جلسه می گذاریم
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، معاون اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی در حاشیه بازدید از این مجتمع در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: مشکل مالکین در پروژه ساختمانی اطلس به اختلاف تعاونی و سازنده بازمی گردد که این اختلاف کاملا حقوقی است.
محسن خیرمند خاطرنشان کرد: سازنده در مقطعی از زمان با مالکین همکاری داشته است، اما مساله اینجاست که هنوز امکان ساکن شدن در این پروژه برای آنها فراهم نشده است. هم اکنون دعوای حقوقی بعنوان داوری در اتاق تعاون درحال رسیدگی است اما مبحث اینجاست که مالکین معرفی شده به بانک درحال پرداخت اقساط تسهیلات بانکی هستند و باید مشکلات این افراد حل شود.
وی اظهار داشت: دراین بازدید میزان پیشرفت پروژه و قابلیت سکونت آن بررسی و مقرر شد که فردا جلسه ای مشترک با حضور سازنده، اداره کل کار، مستندات بانکی و دادگستری داشته باشیم تا روند کار تسهیل شود و در صورت وجود شرایط لازم برای سکونت، بطور قطع اقدام خواهد شد.
خیرمند تصریح کرد: بطور قطع نباید سکونت در شرایطی صورت گیرد که ساختمان فاقد امنیت کافی باشد و با اسکان مردم، مشکل یا حادثه ای برای اهالی بروز کند و امیدواریم در نهایت در هفته آینده وضعیت افرادی که اقساط را پرداخت کرده اند روشن شود.
منبع:

1400/09/04
11:15:53
5.0 / 5
1112
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP