بخش اول؛ گفتگو با كارشناس شهرسازی

آیا اراضی ۵۶۰ هکتاری، بهترین راه برای مسکن سازی انبوه در قم است؟

آیا اراضی ۵۶۰ هکتاری، بهترین راه برای مسکن سازی انبوه در قم است؟

قم فعال حوزه شهرسازی اظهار داشت: بهتر است راه و شهرسازی زمینهای موجود و مناسب برای ساخت مسکن را اعلام نماید تا با میزان مسکن مورد نیاز استان مقایسه شده تا در صورت ضرورت از ۵۶۰ هکتار زمینهای پردیسان استفاده گردد.


حمید اورعی، عضو سابق شورای شهر استان قم در مورد پیوستن ۵۶۰ هکتار از زمینهای پردیسان به قم جهت ساخت مسکن بیان نمود: پیوستن اراضی به شهر نیازمند انجام مطالعات در زمینه خصوصیت های محیط طبیعی شهری است که این امر به عهده متخصصان جغرافیای طبیعی است.
کارشناس ارشد جغرافیا وبرنامه ریزی شهری اضافه کرد: همچون عواملی که بررسی آنها در این حوزه حائز اهمیت می باشد میتوان به بررسی خصوصیت آب های سطحی و زیرزمینی (هیدرولوژیکی) و تأثیر آن بر توسعه شهری، خصوصیت های توپوگرافی و نحوه گسترش ناهمواری ها و اثرات آن در برنامه ریزی عمران شهری اشاره نمود.
وی افزود: همینطور خصوصیت های مورفولوژی در محدوده شهر و اثرات آن در توسعه شهری، خصوصیت خاک منطقه از نظر میزان نفوذپذیری در زمان بارندگی و انواع پوشش گیاهی منطقه و ارتباط آن با محیط زیست شهر از دیگر موارد مهمی است که نباید از بررسی آن غافل شد.
فعال حوزه شهرسازی در ارتباط با مشکلاتی که عدم بررسی دقیق موارد ذکر شده پیش از استفاده از این زمین ها پیش می آورد توضیح داد: یکی از اشکالات اصلی این منطقه وجود مخروط افکنه است که سبب قرارگیری همیشگی آن در معرض سیلاب می شود؛ مورد دیگر نبود زیرساخت همچون آب، برق و گاز در آن منطقه برای سکونت است که فراهم کردن آنها چندین سال زمان می برد.
وی ضمن اشاره به مشکلات پیشین حفر چاه در دیگر محله های پردیسان تصریح کرد: باید توجه گردد چاهی که حفر می شود پذیرش آب را داشته باشه وگرنه این منطقه هم مانند محله هایی که چاه آب را پس می زد، با مشکلات فاضلاب و گندآب مواجه خواهد شد و برای حل آن باید هزینه زیادی صرف شود.
اورعی با تاکید بر این که تا وقتی که جایگزین هایی برای این زمین ها وجود دارد نباید از آنها بهره برد اظهار داشت: کلان شهرها را باید با حساسیت بیشتری توسعه داد؛ با عنایت به این که قم هم کلان شهر به حساب می آید توسعه آن و سرریز جمعیت در جهت نامناسب علاوه بر دیگر مشکلات بیان شده سبب ایجاد بار مالی اضافه برای دولت می شود.
فعال حوزه شهرسازی ضمن اشاره به ۱۸۰ هکتار زمین موجود در پردیسان بعنوان یکی از مواردی که جایگزین مناسبی برای این زمین ها است اظهار نمود: با عنایت به چیزی که ما آگاه شدیم، هزار هکتار سرانه آموزشی به پردیسان اختصاص داده شده در حالیکه باید دید واقعا این هزار هکتار مورد نیاز این حوزه است؟
وی تصریح کرد: بعلاوه مناطق نزدیک به قم مانند قنوات و طایقان هم در صورت نیاز گزینه های مناسبی برای سوق جمیعت به آن سمت و توسعه شهری هستند.
اورعی خاطرنشان کرد: بهتر است راه و شهرسازی زمینهای موجود و مناسب برای ساخت مسکن را به صورت شفاف اعلام نماید تا با میزان مسکن مورد نیاز استان مقایسه شده تا در صورت ضرورت و بعد از بررسی های مورد نیاز از آن زمین ها استفاده شده و به ایجاد زیرساخت در آنها پرداخته شود.1400/08/27
14:24:56
5.0 / 5
1162
تگهای خبر: آموزش , حساسیت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP