در گفت وگو با شاپ تاكید شد

الان زمان اصلاح قانون کار نیست

الان زمان اصلاح قانون کار نیست

یک کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه حالا زمان اصلاح قانون کار نیست، می گوید: وقتی موضوع امنیت شغلی و ساماندهی قراردادهای موقت کار هنوز به اجرا درنیامده چگونه می خواهیم قانون کار را اصلاح کنیم؟



ناصر چمنی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی اصلاح قانون کار اظهار نمود: معتقدم در وضعیت حاضر اقتصادی که با نوسان قیمتها و تورم لحظه ای و افزایش هزینه ها روبه رو هستیم و کارگر در امرار معاش خود مانده و نمی تواند بیش از ۱۵ روز با حقوقی که می گیرد، زندگی کند یا کارگری با ۲۰ سال سابقه کار امنیت شغلی ندارد و هر لحظه نگران تعدیل و اخراجش است، صحبت کردن از اصلاح قانون کار تنها چیزی است که نباید اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به جامعه ۴۸ میلیون نفری کارگران اظهار داشت: اصلاح قانون کار زمانی می تواند عملیاتی شود که تمام مسایل و مشکلات را حل نماییم و در یک آرامش فکری به سر ببریم. وقتی در امنیت شغلی کارگران که در قانون کار دیده شده مانده ایم، چگونه می خواهیم ایرادات قانون کار را حل کنیم؟

چمنی افزود: موضوع امنیت شغلی و ساماندهی قراردادهای کار در قانون کار دیده شده است ولی وقتی این ماده را اجرا نکرده ایم چطور می خواهیم آنرا اصلاح کنیم؟

به گفته این کارشناس حوزه کار، در بحث اصلاح قانون کار جامعه کارگری و کارفرمایی باید هرکدام ایرادات قانون را مطرح و نظرات خودرا بیان کند و دولت بعنوان یک بی طرف به این قضیه ورود کند.

وی اشاره کرد: جامعه کارگری مخالف اصلاح قانون کار نیست بلکه حالا زمان اصلاح نیست و موضوعات مهمتری مثل معیشت کارگر و دستمزد و امنیت شغلی او وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود؛ با این وجود چنانچه عزمی برای اصلاح قانون کار وجود دارد باید هر دو گروه کارگری و کارفرمایی ایرادات و موارد موردنظر را مشخص کنند و به دور از مصلحت اندیشی و به شکل منطقی با حضور همه شرکای اجتماعی بررسی کنند؛ چونکه هم به نفع تولید و هم معیشت و امنیت شغلی کارگران است.

چمنی در آخر برگزاری جلسات ماهانه شورای عالی کار را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: بخش اعظمی از مشکلات ما در زمینه روابط کار به سبب عدم اجرای قانون است. باتوجه به آنکه وزیر کار فردی قانون گرا است و خودرا ملتزم به اجرای قانون می داند و در مجلس نیز اعلام نمود که قانون را اجرا می کند بنابر این برگزاری جلسات ماهانه شورای عالی کار اتفاق خوبی است که با درایت ایشان رقم خورده است ولی امیدواریم در این جلسات برای شنیدن مسایل و مشکلات کارگری وقت گذاشته شود و فقط تریبونی برای شنیدن مشکلات کارفرمایان، هزینه های بنگاهها و مخالفت با افزایش دستمزد نباشد.




1400/08/21
13:16:43
5.0 / 5
1256
تگهای خبر: آرامش , ارز , تولید , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP