گزارش شاپ؛

آبان پرنوسان بازار خودرو

آبان پرنوسان بازار خودرو

شاپ: بااینکه وزیر صمت دائم وعده بهبود وضعیت بازار و صنعت خودرو را می دهد اما بنظر می رسد بازار قصد تبعیت از صحبت های وزیر را ندارد چونکه قیمت ها همچنان به روند صعودی ادامه می دهد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، بازار خودرو در مرداد ماه، ۳۱ روز گرم و پرشتاب را پشت سر گذاشت؛ نوسان قیمت ها در این ماه به شکلی بود که هر چند روز یک دفعه افزایش های بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومانی برای انواع خودرو ثبت می شد و خریداران ناامیدتر از قبل بدون خرید از بازار خارج می شدند. با ورود به شهریور ماه روند صعودی قیمت خودرو متوقف گردید و قیمت ها یا ثابت ماند یا حداکثر یک تا دو میلیون تومان افزایش داشت.
در مهر ماه نیز بازار خودرو متأثر از بازتاب های مربوط به مصوبه مجلس در خصوص آزادسازی واردات خودرو قرار گرفت و قیمت ها به سمت نزولی شدن و یا ثبات حرکت کردند؛ اما با ورود به آبان بازار خودرو تحت تأثیر احتمال افزایش قیمت کارخانه ای خودرو، نوسانات نرخ ارز و اخبار بین المللی سیگنال هایی در مورد افزایش قیمت دریافت کرد که در نهایت طی چند روز گذشته منجر به نوسان شدید قیمت شد.
بررسی میدانی نشان میدهد که در آبان ماه برای محصولات پرتیراژ خودروسازان در کف بازار افزایش قیمت غالباً بین پنج میلیون تا ۲۵ میلیون تومان رقم خورده است.
این افزایش های چشم گیر در حالی است که وزیر صمت دائم وعده بهبود بازار خودرو بوسیله افزایش تولید و عرضه را می دهد؛ وی روز گذشته هم اعلام نمود از هفته بعد ۷۰۰ دستگاه بیش از ظرفیت فعلی خودرو تولید و به بازار عرضه می شود، همین طور خودرو های باقی مانده در کف پارکینگ خودروسازان تکمیل شده و به بازار عرضه خواهند شد؛ اما با این وجود باتوجه به وضعیت بازار، بنظر می رسد فعالان بازار خودرو هیچ برداشت مثبتی از این صحبت ها ندارند.
در جدول زیر نیز قیمت خودرو های داخلی در دو مقطع زمانی ۷ مهر ماه و ۱۷ آبان ماه آمده است. یادآور می شود قیمت های درج شده، میانگین قیمت کف بازار است و ممکنست از نرخ هایی که برخی مشتریان با آن مواجه می شوند اندکی کمتر یا بیشتر باشد. خودرو ۷ مهر ۱۴۰۰ ۱۷ آبان ۱۴۰۰ پراید ۱۱۱ ۱۵۱ میلیون تومان ۱۶۱ میلیون تومان پراید ۱۳۱ ۱۳۶ میلیون تومان ۱۴۳ میلیون تومان تیبا صندوق دار ۱۴۱ میلیون تومان ۱۵۸ میلیون تومان تیبا ۲ ۱۵۵ میلیون تومان ۱۷۰ میلیون تومان ساینا پلاس ۱۸۰ میلیون تومان ۱۹۰ میلیون تومان کوییک دنده ای ۱۶۸ میلیون تومان ۱۷۶ میلیون تومان دنا معمولی ۳۲۰ میلیون تومان ۳۴۰ میلیون تومان رانا پلاس ۲۶۹ میلیون تومان ۲۷۸ میلیون تومان پژو ۴۰۵ SLX ۲۵۹ میلیون تومان ۲۸۱ میلیون تومان پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ۲۴۰ میلیون تومان ۲۵۵ میلیون تومان پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ۲۹۰ میلیون تومان ۳۰۰ میلیون تومان پژو پارس ساده ۲۷۵ میلیون تومان ۳۰۵ میلیون تومان سمند EF۷ ۲۷۳ میلیون تومان ۲۷۶ میلیون تومان
نکته قابل توجه در مورد قیمت خودرو آنست که تفاوت بین قیمت کارخانه و بازار رانتی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومانی نصیب دلالان می کند و خودروسازان هیچ بهره ای از این مبالغ نمی برند و هر روز بر زیان انباشته آنها افزوده می شود.
طبق گفته کارشناسان، یکی از عمده دلیلهای شکل گیری چنین حاشیه بازاری، قیمت گذاری دستوری خودرو است که سالهاست به پاشنه آشیل صنعت تبدیل گشته و در صورتیکه خودروسازان ناچارند از قیمت های دستوری شورای رقابت برای خودرو های پرتیراژ تبعیت کنند، همین خودرو ها با حاشیه سود بالا و بعضاً بیش از ۱۰۰ میلیون تومان توسط دلالان به مردم فروخته می شود.
این موضوع تأیید کننده این نکته کلیدی است که وزیر صمت دولت سیزدهم باید با سرعت بیشتری، طرح اصلاح صنعت خودرو را پیش ببرد. البته آنطور که فاطمی امین گفته این طرح تا ۲ سال آینده می تواند صنعت و بازار خودروی کشور را سامان دهد.
وزیر صمت تلاش دارد با اصلاح قیمت کارخانه (افزایش قیمت)، زیان خودروسازان بابت تولید خودرو از بین برود و خودروسازان برای افزایش تولید انگیزه پیدا کنند. با افزایش تولید، میزان عرضه خودرو به بازار با میزان تقاضا به تعادل خواهد رسید؛ بدین سان همه مردم امکان خواهند یافت تا بصورت مستقیم از کارخانه مبادرت به خرید خودرو کنند و تقاضا برای خرید خودرو از کف بازار کم شده و فضا برای دلالان تنگ خواهد شد. این سبب می شود قیمت خودرو در کف بازار به قیمت کارخانه نزدیک شود. منتهی باید در تصویب و اجرای این طرح سرعت عمل به خرج داد چونکه مردم تاب التهاب بیشتر قیمت را ندارند.


منبع:

1400/08/17
21:54:54
5.0 / 5
930
تگهای خبر: ارز , بازار , برند , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳